Strona głównaTop 10Zamki w Polsce do 30 zł (Top 27)

Zamki w Polsce do 30 zł (Top 27)

Które zamki w Polsce zwiedzimy za 30 zł, a nawet mniej? Jest ich całkiem sporo. Poprzednio polecaliśmy Wam zamki w Polsce za darmo, jednak wśród nich wiele było ruin i opuszczonych twierdz, w których spotkać można jedynie duchy. Tym razem prezentujemy zamki w Polsce za często mniej niż 30 zł, w których często możemy liczyć na oprowadzanie lub wystawy stałe.

Zamek Książąt Oleśnickich

Zamek Książąt Oleśnickich z drona
Zamek Książąt Oleśnickich z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Zamek Książąt Oleśnickich na Dolnym Śląsku należy do europejskiego szlaku zamków i pałaców. Jego budowa rozpoczęła się w XIII w. Początkowo była to warownia Piastów Oleśnickich. Dzisiaj możemy podziwiać go w ostatecznej, renesansowej formie. Szczególną urodą odznacza się dziedziniec zamkowy z przepięknymi krużgankami.

Zamek w Oleśnicy jest udostępniony do zwiedzania cały rok. Zwiedzanie dziedzińca, pałacu i wieży z audioprzewodnikiem kosztuje 25 zł (bilet normalny) i 20 zł (ulgowy).

Jeśli zależy Wam na zwiedzaniu z pracownikiem, najlepiej jest umówić się wcześniej pisząc na adres: biuro@zamek-olesnica.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 71 314 20 12.

Zamek w Grudziądzu

pozostałość zamku w grudziądzu wieża klimek
Grudziądz, wieża Klimek. Fot. Shutterstock

Zamki w Polsce za mniej niż 10 zł znajdziemy między innymi w woj. kujawsko-pomorskim. Warownia w Grudziądzu zbudowana w XIII wieku, od 1466 roku pełniła rolę siedziby starostów królewskich. Ta gotycka forteca była jedną z największych w majątku zakonu krzyżackiego. To tutaj są siedzibę miał komtur – zwierzchnik domu zakonnego. Po bitwie pod Grunwaldem i przejęciu warowni przez Prusy a następnie Polskę, zamek wymagał gruntownego remontu. W XVIII wieku został niemal całkowicie rozebrany przez władze Pruskie. Teraz została z niego wieża, na którą warto wejść gdyż widoki z góry są spektakularne.

Wstęp jest bezpłatny.

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Baszta zamkowa w Kazimierzu Dolnym
Baszta zamkowa w Kazimierzu Dolnym. Fot. Shutterstock

Zamek w Kazimierzu Dolnym został wybudowany na wzgórzu na wysokości przeprawy przez Wisłę, tzw. Przewozu Wojszyńskiego. Znajduje się tuż za kościołem farnym. Fundatorem zamku był Kazimierz Wielki w połowie XIV wieku.

Obecnie jest zabezpieczony w formie trwałej ruiny i udostępniony dla turystów. Można go zwiedzić za 10 zł (bilet normalny) i 7 zł (bilet ulgowy).

Czytaj więcej: Zamek w Kazimierzu Dolnym w Przewodniku Polska Zachwyca

Zamek krzyżacki w Toruniu

Zamek krzyżacki w Toruniu
Zamek krzyżacki w Toruniu. Fot. Shutterstock

Zamek Krzyżacki w Toruniu jest jedną z ciekawszych pozostałości po zamkach krzyżackich w Polsce. Ruiny zamku nie są bardzo okazałe, jednak mają swój klimat i urok. Odwiedzającym szczególnie podoba się korytarz do wieży. Na terenie ruin można obejrzeć też wystawę broni oblężniczej. Organizowane są też rozmaite imprezy plenerowe.

Zamek zlokalizowany jest w centrum miasta, dlatego warto wybrać się, żeby go obejrzeć. Bilety normalne kosztują 20 zł, a ulgowe 12 zł. Zwiedzanie obejmuje też ekspozycję w podziemiach. Nieodpłatnie można obejść ruiny dookoła.

Zamek w Liwie

Zamek w Liwie i Muzeum-Zbrojownia
Zamek w Liwie i Muzeum-Zbrojownia. Fot. Shutterstock

Dzieje zamku w Liwie w woj. mazowieckim sięgają XV wieku, kiedy to na tych ziemiach władał książę mazowiecki Janusz I Starszy. To on przed 1429 rokiem nakazał wybudować twierdzę na brzegu Liwca, na granicy księstwa. Zadanie powierzył mistrzowi murarskiemu Niclosowi. Warownia obronna miała być posterunkiem kontrolnym przy przeprawie przez rzekę.

Zamek jest niewielki. Posadowiono go na sztucznym wzniesieniu. Konstrukcja była prosta: ceglana prostokątna warownia składała się z murów, domu burgrabiego i baszty bramnej. Obecnie w przyzamkowym budynku mieści się Muzeum-Zbrojownia.

Ceny biletów: 16 zł normalne, 9 zł ulgowe.

Zamek w Bytowie

Zamek krzyżacki w Bytowie
Zamek krzyżacki w Bytowie. Fot. Shutterstock

Bytów ulokowano już w średniowieczu. To kaszubskie miasto może się poszczycić przepięknym i bardzo okazałym zamkiem krzyżackim. Najpierw w tym miejscu istniała gotycka krzyżacka twierdza, a potem forteca książąt pomorskich. Krzyżacy zaczęli ją budować w 1390 roku. Wznieśli zamek z refektarzem, magazynami, kuchnią i kaplicą, do którego prowadził przerzucony przez fosę most zwodzony. Własnością książąt stał się po wojnie trzynastoletniej. Potem wpadł także w ręce Gryfitów.

Dziś zamek mieści Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie. W poniedziałki wstęp bezpłatny na stałą ekspozycję etnograficzną. Bilety normalne: 15 zł, ulgowe: 10 zł, szkolne: 6 zł.

Zamek Krasiczyn

Zamek Krasiczyn w woj. podkarpackim
Zamek Krasiczyn w woj. podkarpackim. Fot. Shutterstock

Zamek Krasiczyn od swych początków w XVI wieku był siedzibą wielu magnackich rodów. Gościły w nim też często koronowane głowy. Położony jest w województwie podkarpackim, 10 km od Przemyśla nad Sanem.

Budowę zamku w 1580 roku rozpoczął Stanisław Sieciński vel Krasicki, kasztelan przemyski, którego dzieło kontynuował po śmierci ojca w 1604 roku syn Marcin. Zamek został przyozdobiony krużgankami, ażurowymi attykami oraz pięknymi dekoracjami. Powstały też cztery różne od siebie baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Charakter i nazwa każdej z baszt odzwierciedlały porządek świata jaki wyznawał fundator.

Obecnie część zamku udostępniona jest do zwiedzania, natomiast w pozostałej części mieści się hotel. Bilety normalne: 24 zł, ulgowe: 17 zł (ceny te zawierają wejście do parku, nie ma możliwości kupienia tylko biletu do zamku). Zwiedzanie sali tortur: 6 zł; wejście na wieżę zegarową: 6 zł.

Zamek w Brodnicy

wieża Pozostałość zamku w Brodnicy
Pozostałości zamku w Brodnicy. Fot. Shutterstock

Zamek w Brodnicy w woj. kujawsko-pomorskim został wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku. W późniejszych latach fortyfikacja została przystosowana do walk z użyciem broni palnej.

Po bitwie pod Grunwaldem zamek trafił w ręce polskie. Kolejne lata to okres zmian terytorialnych, które powodowały przechodzenie warowni z rąk do rąk. Do dziś z fortecy pozostała wieża i fundamenty oraz piwnice. Można je zwiedzać. Ceny biletów: 5 zł normalne, 3 zł ulgowe.

Zamek Czorsztyn

Zamek Czorsztyn nad jeziorem czorsztyńskim ruiny
Zamek Czorsztyn. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Położony w Pieninach zamek Czorsztyn jest przepięknie ulokowany. Znajduje się na szczycie wzgórza, tuż nad Jeziorem Czorsztyńskim. Historia zamku w Czorsztynie sięga XIV wieku. Wtedy jednak był on jedynie drewnianą warownią. Dopiero za czasów Kazimierza Wielkiego stał się zamkiem murowanym. Znajdował się na przecięciu szlaków handlowych oraz dyplomatycznych.

Po drugiej stronie powstałego w latach 70. XX wieku Jeziora Czorsztyńskiego znajduje się zamek Dunajec w Niedzicy, ale wstęp tam jest droższy. Zapłacimy 23 zł za bilet normalny i 17 zł za ulgowy. Ceny biletów do zamku Czorsztyn są natomiast niższe: 8 zł normalne, 4 zł ulgowe.

Czytaj więcej: Zamek Czorsztyn w Przewodniku Polska Zachwyca

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec na dolnym sląsku z drona
Zamek Grodziec to okazała forteca, którą zwiedzimy już za 10 zł. Fot. Shutterstock

Pogórze Kaczawskie na Dolnym Śląsku znane jest jako Kraina Wygasłych Wulkanów. Na jednym ze wzniesień, na wysokości 389 m n.p.m. stoi zamek Grodziec.

Pierwsze wzmianki o zamku pojawiają się już w 1155 r. w papieskiej bulli. W 1175 r. przez przywilej nadany przez Bolesława Wysokiego, księcia śląskiego, zamek stał się własnością zakonu cystersów z Lubiąża.

Zamek Grodziec jest dzisiaj wspaniałą atrakcją turystyczną. Można podjechać pod warownię samochodem i zatrzymać się na parkingu tuż przy bramie wjazdowej. Inni wolą zdobyć ją pieszo. Latem na zamku organizowane są turnieje rycerskie, Święto Wina i Miodu Pitnego czy spotkanie Instytutu Magii. Można tutaj zanocować i skosztować wybornych dań zamkowej kuchni.

Ceny biletów: 28 zł normalny, 23 zł ulgowy.

Zamek w Wenecji

Zamek w Wenecji w woj. kujawsko-pomorskim dziedziniec i część murów
Zamek w Wenecji w woj. kujawsko-pomorskim. Został z niego właściwie dziedziniec i część murów. Fot. Shutterstock

Zamek w Wenecji w woj. kujawsko-pomorskim to dziś ruina. Średniowieczna rycerska warownia powstała w XIV wieku. Miejsce to posiada swoją ponurą historię, która związana jest z Mikołajem Nałęczem z Chomiąży, zwanym Krwawym Diabłem Weneckim lub Krwawcem.

Mężczyzna był z zawodu sędzią i zyskał taki przydomek, ponieważ wydawał bardzo surowe wyroki. Także w latach 1382-1385, podczas wojny domowej w Wielkopolsce, Diabeł Wenecki dopuszczał się okrucieństw wobec okolicznych mieszkańców. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że zamek do dziś posiada swój mroczny charakter.

Zamek, a właściwie jego dziedziniec, można zwiedzać codziennie. Bilety można kupić w kasie Muzeum Kolei Wąskotorowej w cenie 14 zł (ulgowy) i 12 zł (normalny). Bilety uprawniają też do przejażdżki koleją.

W ruinach już nie bardzo jest co zwiedzać. Natomiast wokół jest pokaźna wystawa maszyn oblężniczych. Jest również strzelnica, na której można strzelać piłeczkami z kuszy.

Zamek Tenczyn

Zamek Tenczyn w Rudnie z drona
Zamek Tenczyn w Rudnie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Zamek Tenczyn to piękna forteca na Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się 25 km na zachód od stolicy Małopolski. Ciekawostką jest fakt, że zamek Tenczyn posadowiony jest na dawnym stożku wulkanicznym. Wzgórze, na którym się wznosi, ma około 400 m n.p.m. Jest to najwyższe wzniesienie Garbu Tenczyńskiego.

W warowni byli więzieni Krzyżacy, wzięci jako jeńcy po bitwie pod Grunwaldem. Zamek nadal się rozbudowywał. Tęczyńscy, którzy nim władali, byli wielkimi właścicielami ziemskimi. Mieli swoje wsie, folwarki, a na samym zamku istniał browar. Bywali tu i tworzyli Mikołaj Rej z Nagłowic i Jan Kochanowski.

Od 2016 roku można ponownie oglądać zamek Tenczyn. Bilety normalne: 15 zł, ulgowe: 8 zł.

Czytaj więcej: Zamek Tenczyn w Przewodniku Polska Zachwyca

Zamek w Oporowie

Zamek w Oporowie zimą
Zamek w Oporowie zimą. Fot. Shutterstock

Pierwsze wzmianki o majątku w Oporowie w woj. łódzkim pochodzą z 1363 roku. Dwór wzniósł w tym miejscu prawdopodobnie Stefan – pierwszy znany przedstawiciel rodu Oporowskich. Według legendy w warowni miało kiedyś istnieć podziemne przejście, które łączyło zamek w Oporowie z klasztorem oo. Paulinów. Przypadkiem miała je kiedyś odkryć oporowska kasztelanka, która była zakochana w przeorze. Od tej pory tunel miał być miejscem potajemnych schadzek kochanków.

Od 1948 roku zamek w Oporowie jest siedzibą muzeum. Niewielką część ekspozycji stanowią pamiątki po pierwszych właścicielach – głównie cenne obrazy. Godny uwagi jest również 10-hektarowy park wchodzący w skład majątku.

Oporów położony jest w południowej części województwa łódzkiego, około 12 kilometrów od Kutna. Cennik: bilety normalne: 15 zł, ulgowe: 10 zł. W poniedziałki wstęp wolny.

Zamek Bolków

Zamek Bolków na Dolnym Śląsku
Zamek Bolków na Dolnym Śląsku. Fot. Shutterstock

Gotycki zamek Bolków na Dolnym Śląsku to dobrze zachowana warownia. Pierwsza potwierdzona wzmianka pochodzi dopiero z 1227 roku.

Zamek Bolków został założony przez księcia Bolesława II Rogatkę. O dobrym zaprojektowaniu warowni świadczy fakt, że nie udało się go zdobyć w czasach piastowskich. Zamek Bolków przetrwał kilka prób jego przejęcia.

Obecnie zamek Bolków to siedziba muzeum. Powstało na początku XX wieku w odrestaurowanej części fortecy. Zamek Bolków co roku na przełomie lipca i sierpnia gości u siebie fanów gotyckiego rocka na jednym z największych festiwali muzycznych tego typu w Europie. Organizowany jest tu również Festiwal Podróżników Trzy Żywioły.

Ceny biletów: normalne 20 zł, ulgowe: 10 zł. W poniedziałki wstęp jest darmowy.

Nie pomylcie go z zamkiem Bolczów, który można zwiedzić za darmo.

Zamek w Świeciu

Zamek w Świeciu latem
Zamek w Świeciu. Fot. Shutterstock

Krzyżacka forteca w Świeciu, w województwie kujawsko-pomorskim, zwana była zamkiem wodnym. Wszystko dzięki jego położeniu. Warownia otoczona była z każdej strony rzekami – od północy zamku płynęła Wda, od południa Wisła. Gdy wody osiągały wysoki poziom, zamek w Świeciu wyglądał jak twierdza na wyspie.

O zamku w Świeciu krążą liczne legendy. Jedna z ich mówi że pod twierdzą znajdują się wielkie korytarze prowadzące z zamku pod Wisłą do Chełmna oraz pod Wdą do Sartowic.

W piwnicach warowni osiedliły się nietoperze – mopki zachodnie, dla których zamek stał się zimowym miejscem noclegowym.

UWAGA: Aktualnie z powodu remontu zamek jest zamknięty dla zwiedzających do odwołania. Planowany termin zakończenia etapu I inwestycji – 15.11.2022 r.

Zamek w Rabsztynie

Zamek Rabsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Zamek Rabsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Fot. Shutterstock

Zamek w Rabsztynie to małopolska twierdza na Szlaku Orlich Gniazd/ Pierwsze wzmianki na temat tego miejsca sięgają XIII wieku. Wtedy znajdował się tu drewniany zamek. Murowany budynek powstał za panowania Kazimierza Wielkiego.

Król Stefan Batory przebywający na zamku znany był z miłości do zwierząt. Fascynacja była tak duża, że Batory posiadał na zamku w Rabsztynie niewielką hodowlę lwów.

Rycerze walczą tu wręcz, strzelają z łuku i prezentują pokazy średniowiecznego rzemiosła (garncarstwa, kowalstwa). To wydarzenie organizowane jest w lipcu.

Wejście do ruin jest płatne. Od worku do piątku bilet normalny – 15zł, bilet ulgowy – 10 zł. W soboty i niedziele bilet normalny – 18 zł, bilet ulgowy – 12 zł.

Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie w Wielkopolsce
Zamek w Gołuchowie w Wielkopolsce. Fot. Shutterstock

Pałac w Gołuchowie zwany zamkiem w Gołuchowie pierwotnie był wczesnorenesansową budowlą obronną. Późniejsze przebudowy nadały mu bajkowy charakter wystawnego pałacu. Zamek w Gołuchowie to jedno z ciekawszych miejsc w Wielkopolsce i jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych polskich zamków. Kiedyś dobra gołuchowskie należały do rodziny Czartoryskich.

Dziś jest to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.
UWAGA: Aktualnie trwa remont w zamku więc można odwiedzić tylko piękne okolice zamku. Prace remontowe mają potrwać do końca roku.

Zamek Świny

Zamek Świnków na Dolnym Śląsku
Zamek Świnków na Dolnym Śląsku. Fot. Shutterstock

Zamek Świny zwany zamkiem Świnków, to najstarsza w Polsce twierdza prywatna, należąca do kasztelanii.

Na początku na wzgórzu w pobliżu Bolkowa na Dolnym Śląsku wybudowano gród około 1100 roku. W XIII w. przekształcono go na zamek. Przechodził z rąk jednego kasztelana do drugiego. Gdy siedzibą kasztelanii został pobliski zamek w Bolkowie, w Świnach zaczął rządzić rycerski ród Świnków.

Z drogi numer 3 prowadzącej z Legnicy do granicy z Czechami w Lubawce, trzeba zboczyć w miejscowości Świny koło Bolkowa. Do drogi numer 3 można też dojechać z Wrocławia autostradą A4 i drogą numer 5. Oczywiście przy okazji koniecznie trzeba zobaczyć zamek Bolków!

Zamek Świnków można zwiedzić za 14 zł – bilet normalny i 10 zł – bilet ulgowy.

Zamek w Smoleniu

Zamek w Smoleniu na Szlaku Orlich Gniazd
Zamek w Smoleniu na Szlaku Orlich Gniazd. Fot. Shutterstock

Zamek w Smoleniu w woj. śląskim to mniej znana warownia na Szlaku Orlich Gniazd. To pamiętający czasy Kazimierza Wielkiego zabytek.

Powstał w miejscu zabudowań, które stały tu już przed naszą erą. Dziś gotycki murowany zamek w Smoleniu w miejscu drewnianej strażnicy datuje się na połowę XIV w. Postawić miał go Otton z Pilczy herbu Topór, współpracownik Kazimierza Wielkiego.

Od połowy XX w. zamek jest trwałą ruiną, a od 2010 roku nie można było tam wchodzić, ale jest już odrestaurowany. Bilety wstępu kosztują 12 zł (normalny) i 9 zł (ulgowy). Dzieci do 5 roku życia wchodzą bezpłatnie.

Trzeba pamiętać, żeby kupić bilety wstępu na parkingu przed Rezerwatem, bo nie ma możliwości zapłaty na górze.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Zamek w Radzyniu Chełmińskim to bardzo okazała ruina
Zamek w Radzyniu Chełmińskim to bardzo okazała ruina. Fot. Shutterstock

Zamek w Radzyniu Chełmińskim wzniesiono w 1234 roku. Początkowo była to jedynie drewniano-ziemna fortyfikacja, jednak dość szybko zamek w Radzyniu Chełmińskim stał się najpotężniejszą warownią w państwie krzyżackim. Dopiero ukończenie budowy zamku w Malborku sprawiło, że spadł on w hierarchii na drugie miejsce.

Po bitwie pod Grunwaldem zamek przejęło wojsko polskie a skarb wpadł w ręce króla Władysława Jagiełły, który rozdzielił go między rycerzy.

Dziś zamek można i warto zwiedzić. Bilety normalne: 10 zł, ulgowe: 8 zł.

Zamek Olsztyn

Ruiny zamku Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej z basztą
Ruiny zamku Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej z basztą. Ruiny pochodzą z XIV oraz przełomu XVI i XVII w. Fot. Shutterstock

Zamek Olsztyn leży w województwie śląskim na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd. Nie należy go mylić z zamkiem w Olsztynie, który jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego i leży w sercu Warmii.

Twierdza powstała na przełomie XIII i XIV wieku, a dokładna data wzniesienia murów jest nieznana. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1306 roku. 700-letnia twierdza jest dziś ruiną, ale zachowała się część murów i baszt. Są one udostępnione do zwiedzania.

Bilety normalne w cenie 10 zł, ulgowe w cenie 6 zł.

Zamek Lenno we Wleniu

Zamek Lenno we Wleniu z drona
Zamek Lenno we Wleniu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Zamek Wleń jest najstarszy w Polsce – ma ponad 800 lat i historycy oraz miłośnicy średniowiecznych twierdz uważają go za niekwestionowanego zwycięzcę w tej kategorii. Warownia pochodzi z II połowy XII wieku.

W tym miejscu już w X wieku istniał drewniany gród obronny, przebudowywany w późniejszych wiekach. Do naszych czasów zachowały się fragmenty murów z XII i XIII wieku. W czasach świetności zamku mierzyły one nawet do 12 m wysokości. Zamek Wleń przechodził liczne wojny i oblężenia.

Bilet normalny: 8 zł, ulgowy: 6 zł.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich górujący nad panoramą Szczecina
Zamek Książąt Pomorskich górujący nad panoramą Szczecina. Fot. Shutterstock

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest przykładem architektury renesansowej. To historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Kiedyś drewniany gród słowiański, dziś po wielu przebudowach doskonały przykład prostoty i harmonii stylu renesansowego.

Osobliwym elementem zamku jest zegar umieszczony na Wieży Zegarowej. Jego projektantem był Johann von Goethe. Jak na tamte czasy projekt był bardzo ciekawy. Składa się na niego maska zielonego człowieka, która porusza oczami, datownik w ustach maski pokazujący aktualną datę, błazen wybijający godzinę oraz kula prezentująca fazy księżyca.

Ceny biletów z wejściem na wieżę widokową: 15 zł normalny.

Zamek w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie z charakterystycznym gdaniskiem
Zamek w Kwidzynie z charakterystycznym gdaniskiem. Fot. Shutterstock

Zamek w Kwidzynie w woj. pomorskim z charakterystycznym gdaniskiem, czyli wieżą sanitarną do dziś zdumiewa swym ogromem.

Niegdyś w miejscu Kwidzyna znajdowała się osada Kwedis, gdzie krzyżacy wybudowali pierwszy zamek z wieżami w narożnikach. Dopiero później połączono go z katedrą i jedną z wież przekształcono w dzwonnicę. Całe miasto wraz z katedrą i dwoma zamkami stało się w XIV wieku twierdzą obronną.

Zamek warto zwiedzić m.in. ze względu na połączenie gdaniska z głównym zamkiem, które jest najdłuższym zamkowym arkadowym gankiem na świecie.

Bilety normalne: 16 zł, ulgowe: 10 zł.

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik z drona
Zamek Chojnik z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Zamek Chojnik na Dolnym Śląsku został zbudowany w XIII wieku przez Bolesława Łysego-Rogatka. Początkowo był to dwór myśliwski o celach obronnych postawiony na górze Chojnik mierzącej 627 metrów n.p.m. Droga na szczyt jest stroma i wymagająca wysiłku, jednak widok jaki czeka na nas po wejściu na zamek jest wart tego trudu. Od południowej strony twierdza jest bowiem położona na stromym, skalistym zboczu. Miejsce to nazywane jest Piekielną Doliną.

Cena biletów na zwiedzanie zamku Chojnik wynosi 7 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Fot. Shutterstock

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu został zbudowany przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku. Według legend, duchy zmarłych spotkać tu można na każdym kroku. Najsłynniejszy z nich to biała dama czyli Anna Wazówna we własnej osobie. Gdy król Zygmunt III Waza przekazał to miejsce swojej siostrze Annie Wazównej, zmieniła ona zamek w renesansowy pałac.

Można zwiedzać zamek w cenie 20 zł (bilet normalny) i 10 zł (bilet ulgowy).

Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór po zmroku
Zamek Krzyżtopór to bardzo tajemnicza twierdza. Fot. Shutterstock

Na koniec przedstawiamy zamek Krzyżtopór w woj. świętokrzyskim, jeden z naszych ulubionych w całej Polsce. Jest być może najbardziej interesującym zamkiem w kraju. Zanim wybudowano Wersal była to największa budowla pałacowa w Europie.

Zamek Krzyżtopór zbudowano w stylu palazzo in fortezza, czyli pałac w fortecy. Jest to posiadłość mająca cechy obronne. Na wejściu znajdują się płaskorzeźby krzyża i toporu. Mają nawiązywać do wiary i herbu Ossolińskich. Zamek miał salę balową z akwarium z egzotycznymi rybami na suficie.

Przedstawiamy tę warownię w naszym zestawieniu, gdyż poza sezonem da się ją zobaczyć za 13 zł, a to zabytek zasługujący na szczególną uwagę. Jednakowoż w sezonie normalny bilet kosztuje 15 zł.

Ceny biletów wstępu w sezonie turystycznym: normalny 15 zł, ulgowy 13 zł. Ceny biletów wstępu poza sezonem turystycznym: normalny 13 zł, ulgowy 10 zł.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE