Strona głównaTop 10Weekend w Warszawie – te miejsca musicie odwiedzić!

Weekend w Warszawie – te miejsca musicie odwiedzić!

Stolica to idealne miejsce na krótki wyjazd. Atrakcji jest tu tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nowoczesne muzea, historyczne zabytki czy zachwycające tereny do spacerów zachęcają do spędzenia tu kilku dni. Nie wiecie gdzie i jak spędzić weekend w Warszawie? Oto klasyki, które trzeba odwiedzić!

Stary Rynek

weekend w warszawie
Rynek Starego Miasta. Fot. Roman Babakin, Shutterstock

Spędzając weekend w Warszawie warto skierować pierwsze kroki na Rynek Starego Miasta. Jest to idealne miejsce na rozpoczęcie zwiedzania największych zabytków stolicy. Plac powstał na przełomie XIII i XIV wieku w czasie lokacji miasta. Na przestrzeni lat rynek pełnił rolę administracyjno-handlową, ale był także świadkiem wydarzeń historycznych, wystąpień politycznych, manifestów i publicznych egzekucji.

W centralnej części placu znajduje się Pomnik Syrenki, która jest symbolem stolicy. Pierwszy pomnik warszawskiego herbu odsłonięto w 1855 roku. Przedstawia on Syrenę jako meluzynę wynurzającą się ze spienionych fal, ze skręconym ogonem i trzymającą w uniesionej do góry prawej ręce miecz, a w lewej tarczę. Na przestrzeni lat pomnik zmieniał swoje miejsce położenia. W roku 1999 Syrenka powróciła na swoje pierwotne miejsce – Rynek Starego Miasta. Dziś oryginał dawnego pomnika podziwiać możemy w Muzeum Warszawy. Monument stojący w centralnej części warszawskiego Rynku to kopia, którą postawiono w 2008 roku.

Więcej ciekawostek znajdziecie: Warszawska Syrenka – symbol polskiej stolicy.

Zamek Królewski – weekend w Warszawie

plac zamkowy
Zamek Królewski. Fot. Shutterstock

Kolejnym punktem obowiązkowym, podczas zwiedzania stolicy, jest Zamek Królewski. Jest to miejsce niezwykle ważne w dziejach Polski i skrywa w sobie wiele historycznych ciekawostek. To właśnie tu mieli swoją siedzibę książęta mazowieccy, a od XVI wieku znajdowała się tu siedziba króla i Sejmu I Rzeczypospolitej. Dziś, przekraczając próg Zamku Królewskiego, czeka tu na Was muzeum, w którym zobaczycie Sale Sejmowe, Apartament Wielki, Apartament Królewski, Pałac Pod Blachą, dawną Izbę Poselską, Pokoje Matejkowskie oraz piwnice i dziedziniec oraz inne atrakcje. Obejrzycie tu również wiele ekspozycji stałych i wystaw czasowych.

Plac Zamkowy i Barbakan

Barbakan w Warszawie. Fot. Shutterstock

Spacerując ulicami Starego Miasta warto odwiedzić także plac Zamkowy oraz Barbakan. Plac Zamkowy został wytyczony w latach 1818-1821 i znajduje się tuż obok Zamku Królewskiego. Jego najbardziej rozpoznawalnym puntem jest Kolumna króla Zygmunta III Wazy z 1644 roku. Plac Zamkowy przez dziesiątki lat istnienia był świadkiem wielu doniosłych wydarzeń. To tu odbywały się wielkie manifestacje od czasów powstania styczniowego po stan wojenny.

Drugim wyjątkowym miejscem w starej części Warszawy jest Barbakan. Został on wzniesiony około 1548 roku jako element warszawskich murów obronnych. Barbakan, podobnie jak cała zabudowa Starówki, został zniszczony podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku. Rekonstrukcji dokonano w latach 1952–1954 na podstawie XVII-wiecznych rycin. Do ich odbudowy wykorzystano cegły z gotyckich kamienic rozebranych w Nysie i Wrocławiu. Dziś w budynku znajduje się wystawa Muzeum Warszawy.

Pałac Kultury i Nauki – weekend w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki i panorama Warszawy
Pałac Kultury i Nauki i panorama Warszawy. Fot. Shutterstock

Pałac Kultury i Nauki to atrakcja, która budzi skrajne emocje. Przez wielu uważany jest za relikt przeszłości. Budowla jednak na stałe wpisała się w architekturę stolicy i jest chętnie odwiedzana przez turystów. Pałac Kultury i Nauki wybudowany został jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego w latach 1952-1955. Mieszczą się tu m.in. muzea, teatry, siedziby firm, Sala Kongresowa, Pałac Młodzieży. Największą atrakcją jest jednak taras widokowy znajdujący się na XXX piętrze. Jeszcze do niedawna był to najwyższy budynek w Polsce (mierząc z anteną). Obecnie prześcignął go Varso Tower oddany do użytku w 2022 roku również w stolicy, na Woli. Jego wysokość to 310 m wysokości i jest on najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

Łazienki Królewskie

weekend w warszawie
Łazienki Królewskie w Warszawie. Fot. Shutterstock

Wybierając atrakcje, które trzeba odwiedzić spędzając weekend w Warszawie, nie może zabraknąć Łazienek Królewskich. Jest to zachwycające miejsce na spacer o każdej porze roku. Tutaj zabiegani mogą odnaleźć chwilę spokoju, melomani posłuchać muzyki, a pasjonaci architektury i sztuki znajdą wdzięczny obiekt do rozmów. Ciekawa jest również historia Łazienek Królewskich. W XVII w. Stanisław Lubomirski zbudował w tym miejscu ermitaż i łaźnię, a następnie powstał kompleks pałacowo-ogrodowy, który stał się rezydencją Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie w parku znajdują się cztery ogrody tematyczne: królewski, romantyczny, modernistyczny oraz chiński.

Zobaczcie także: Najlepsze trasy spacerowe w Warszawie – te miejsca warto wybrać na przechadzkę.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego, Sala Małego Powstańca.
Muzeum Powstania Warszawskiego, Sala Małego Powstańca. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0.

Spędzając weekend w Warszawie warto również wybrać się do jednego z wielu znajdujących się tu muzeów. Jednym z najbardziej poruszających miejsc jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Obejrzycie w nim prywatne listy, broń, przedmioty osobiste, fotografie oraz filmy z 1944 roku. W zbiorach placówki zebrano ponad 30 tysięcy eksponatów, które w dużej części są pamiątkami walczących powstańców. Jest to interaktywne muzeum, które wykorzystuje wiele nowoczesnych technik mających zaciekawić i dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Jest to miejsce, które porusza, uczy historii i zachęca do przemyśleń.

Inne muzea związane z historią Polski, które warto odwiedzić podczas weekendu w Warszawie to m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Więzienia Pawiak czy Muzeum Życia w PRL.

To również Was zainteresuje: Te muzea w Warszawie odwiedzisz za darmo.

Muzeum Narodowe – weekend w Warszawie

W Warszawie znajdziecie również wiele placówek związanych z polską sztuką i kulturą. Jednym z najważniejszych miejsc, w stolicy Polski, jest na pewno Muzeum Narodowe, które istnieje od 1862 roku. Jest to jedno z najstarszych muzeów sztuki w naszym kraju. Odwiedzając to miejsce będziecie mieli okazję zobaczyć wyjątkowe eksponaty w liczbie około 830 tysięcy. Znajdziecie tu zbiory obejmujące m.in. malarstwo, rzeźbę, rysunki czy numizmaty.

Inne muzea sztuki, które możecie odwiedzić podczas wizyty w stolicy to np. Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Warto wspomnieć także o jeszcze jednym chętnie odwiedzanym miejscu w Warszawie – Muzeum Fryderyka Chopina. Niestety obecnie placówka przechodzi remont i zostanie ponownie otwarta w maju 2023 roku.

Krakowskie Przedmieście

weekend w warszawie
Krakowskie Przedmieście. Fot. MoLarjung, Shutterstock

Odwiedzając Warszawę na weekend warto poczuć jej wyjątkowy klimat. Zwiedzając najpiękniejsze zabytki Starego Miasta warto na koniec wybrać się na spokojny spacer Krakowskim Przedmieściem. Na początku XX wieku ulica stała się reprezentacyjną częścią miasta. Uruchomiono tu oświetlenie elektryczne, jeździły tramwaje i otwarto tu najlepsze sklepy w mieście. Po wojnie Krakowskie Przedmieście przestało być sercem Warszawy. Dopiero od 2008 roku przekształcono ulicę w deptak, który nadał jej dawny blask. To co szczególnie przyciąga na Krakowskie Przedmieście to znajdujący się tu Pałac Prezydencki. Jest on od 1994 oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spacer Krakowskim Przedmieściem to również okazja, aby poczuć klimat dawnej Warszawy i miło spędzić czas w jednej z wielu znajdujących się tu kawiarni i restauracji.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE