Już za kilka dni czeka nas kolejna zmiana czasu na zimowy. Dawniej przestawienie zegarków miało spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Obecnie cofnięcie zegarów o godzinę to przede wszystkim okazja, aby dłużej pospać. A może macie ochotę przeżyć tę wydłużoną noc nieco inaczej? Oto nasze pomysły jak ciekawie spędzić zmianę czasu na zimowy.

1Obserwacja gwiazd

Zmiana czasu na zimowy – nocna obserwacja gwiazd Fot. Pixabay

Jesień to idealny moment, aby obserwować gwiazdy. Jeśli Wam się poszczęści i nieba nie przykryją chmury, będziecie mieli szansę podziwiać wyjątkowe, nocne zjawiska. W Polsce znajdują się dwa Parki Gwiezdnego Nieba. Pierwsze miejsce to Izerski Park Ciemnego Nieba, drugie to Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady, który powstał w 2013 roku w Lutowiskach. To właśnie w jedno z tych miejsc warto wybrać się podczas ostatniego październikowego weekendu. Miejsca te pozbawione są zanieczyszczenia światłem, które utrudnia zobaczenie gwiazd i planet.

Co możemy spróbować dostrzec w tym okresie? Jowisz będzie położony bardzo blisko Saturna i bez problemu dostrzeżemy te dwie rozświetlone planety obok siebie. Warto wypatrywać także meteory z roju Orionidów, których w szczytowym okresie może być nawet 25 na godzinę. Październikowe niebo ma dla nas do obserwacji także gwiazdozbiory: Pegaza, Andromedę, Perseusza i Byka – które zobaczyć można wczesnym wieczorem, a po północy pojawią się na wschodzie Bliźnięta i zimowy Orion.

Warto dowiedzieć się o innych atrakcjach jesiennego nieba.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here