Strona głównaTop 10Zmiana czasu na zimowy – oryginalne pomysły na spędzenie tej jesiennej nocy

Zmiana czasu na zimowy – oryginalne pomysły na spędzenie tej jesiennej nocy

Już za kilka dni czeka nas kolejna zmiana czasu na zimowy. Dawniej przestawienie zegarków miało spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Obecnie cofnięcie zegarów o godzinę to przede wszystkim okazja, aby dłużej pospać. A może macie ochotę przeżyć tę wydłużoną noc nieco inaczej? Oto nasze pomysły jak ciekawie spędzić zmianę czasu na zimowy.

Obserwacja gwiazd

zmiana czasu
Zmiana czasu na zimowy – nocna obserwacja gwiazd Fot. Pixabay

Jesień to idealny moment, aby obserwować gwiazdy. Jeśli Wam się poszczęści i nieba nie przykryją chmury, będziecie mieli szansę podziwiać wyjątkowe, nocne zjawiska. W Polsce znajdują się dwa Parki Gwiezdnego Nieba. Pierwsze miejsce to Izerski Park Ciemnego Nieba, drugie to Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady, który powstał w 2013 roku w Lutowiskach. To właśnie w jedno z tych miejsc warto wybrać się podczas ostatniego październikowego weekendu. Miejsca te pozbawione są zanieczyszczenia światłem, które utrudnia zobaczenie gwiazd i planet.

Co możemy spróbować dostrzec w tym okresie? Jowisz będzie położony bardzo blisko Saturna i bez problemu dostrzeżemy te dwie rozświetlone planety obok siebie. Warto wypatrywać także meteory z roju Orionidów, których w szczytowym okresie może być nawet 25 na godzinę. Październikowe niebo ma dla nas do obserwacji także gwiazdozbiory: Pegaza, Andromedę, Perseusza i Byka – które zobaczyć można wczesnym wieczorem, a po północy pojawią się na wschodzie Bliźnięta i zimowy Orion.

Warto dowiedzieć się o innych atrakcjach jesiennego nieba.

Nocne zwiedzanie

zmiana czasu
Zamek Książ w Wałbrzychu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca.

Jesienna zmiana czasu nie musi być nudna i spędzona w domowym zaciszu więc może warto skorzystać z wielu wydarzeń, które organizowane są tego dnia. Niektóre muzea 24 października oferują nocne zwiedzanie. My szczególnie polecamy odwiedzenie tego dnia jednego z zamków. Gdzie możecie przeżyć nocną przygodę? Atrakcje czekają na Was m.in. na Zamku Książ w Wałbrzychu, na Zamku Krzyżackim w Toruniu, na Zamku Wleń na Górze Zamkowej czy na Zamku na Skale w Trzebieszowicach.

Podczas planowania weekendu koniecznie weźcie pod uwagę Zamek Książ w Wałbrzychu. To tutaj o godzinie 20.00 rozpoczyna się wyjątkowe zwiedzanie pod hasłem: Nastały jesienne noce, przygotujcie się na prawdziwe dreszcze. Jest to atrakcja dla najodważniejszych turystów. W opuszczonym zamczysku czekać będą zjawy i szalone atrakcje. Gdy za oknem zawyje wiatr, w Książu zawyją zupełnie odmienne energie i stwory. Kto odważy się wyjść im na spotkanie?

Dowiedzcie się więcej o tym wydarzeniu.

Spacer nad Bałtykiem

Spacer nad Bałtykiem fot. Shutterstock

Morze Bałtyckie jest piękne o każdej porze roku. Jesień to czas, który sprzyja spacerom w pięknej scenerii wielokolorowych liści. Właśnie teraz Bałtyk zachwyca mieniącymi się kolorami, ale także szumem fal i spokojem, jakiego nie zaznamy przyjeżdżając tu w lipcu albo sierpniu. Nocna zmiana czasu na zimowy to również okazja, żeby spojrzeć na morze z innej perspektywy. Wybierzcie się na nocny spacer, podczas którego zrelaksuje Was delikatny szum fal i lekka bryza na policzkach. Dodatkowo, nietypowa pora dnia sprawi, że nasze przepiękne Morze Bałtyckie będziecie mieli całe dla siebie.

Odkryjcie 7 powodów dlaczego warto odwiedzić Bałtyk Jesienią!

Zmiana czasu to idealna okazja na ognisko nad jeziorem

Jesienne ognisko fot. Pixabay

Kto powiedział, że najlepszym okresem na ognisko jest lato? Dajcie się namówić na odrobinę szaleństwa, wynajmijcie domek nad jeziorem i spędźcie noc ogrzewając się przy blasku płomieni. Gdy kończą się wakacje przed oczami mamy perspektywę siedzenia całej jesieni w domu. Warto jednak wyrwać się choćby na ten jeden weekend, kiedy następuje zmiana czasu i przeżyć coś niezwykłego. Blask płomieni w ciemną noc, ciepło ogniska, pyszne ziemniaki i kiełbaski przyrządzone na ogniu i kubek grzanego wina… czyż nie brzmi to kusząco?

Nadrobienie zaległych filmów

chłopiec w okularach
Relaks przed telewizorem. Fot. Shutterstock

Za oknem nieprzyjemna, zimna pogoda. Siąpi deszcz, a hulający wiatr usiłuje się wedrzeć do waszego domu przez niedomknięte okna. To znak, że czas na wieczorne, długie seanse filmowe (oczywiście o tematyce podróżniczej!) z kubkiem ulubionego, ciepłego napoju. Zmiana czasu na zimowy jest najlepszym na to momentem. Dzięki niej godzinę dłużej będziecie mogli inspirować się i motywować do kolejnych wojaży. Poznajcie Sekretne życie Waltera Mitty i ruszcie W stronę Marrakeszu. Potem złapcie Pociąg do Darjeeling i zobaczcie co ugotuje w trakcie podróży Szef.

Wybierzcie się w daleką podróż

zmiana czasu
Podczas zmiany czasu wybierzcie się w długą podróż fot. Shutterstock

Jeżeli planujecie bardzo daleką podróż samochodową, warto zastanowić się, czy nie zorganizować jej właśnie w nocy z 24 na 25 października. Nawet w naszym kraju mogą zdarzyć się trasy blisko dziesięciogodzinne (Suwałki – Bogatynia) lub nawet dłuższe! Rekordowy dystans około 1030 km będą mieli do pokonania podróżnicy jadący między Świnoujściem a Ustrzykami Górnymi. Droga tym szlakiem zajmuje 12 godzin i wydaje się być rekordem Polski. Jeśli więc mieszkacie na północnym-zachodzie kraju i wybieracie się w głębokie Bieszczady polecamy wyjazd w sobotę wieczorem. Dzięki temu droga skróci się Wam o godzinę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE