Początek października to tradycyjnie początek roku akademickiego. Jak co roku, spragnieni wiedzy studenci wracają, aby kształcić się i rozwijać. Czy wiecie, na których uczelniach absolwenci jako pierwsi zdobywali wymarzony zawód? Przedstawiamy Wam najstarsze uniwersytety w Polsce, które mogą poszczycić się wyjątkową historią i najlepszymi absolwentami.

10Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1944)

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Fot. Andrzej Błaszczak, CC BY-SA 4.0.

Uniwersytet został powołany do życia 23 października 1944 roku jako uczelnia państwowa. Było to trzy miesiące po wyzwoleniu Lublina spod okupacji hitlerowskiej. Początkowo funkcjonował z czterema wydziałami: Lekarskim, Przyrodniczym, Rolnym i Weterynaryjnym, lecz w ciągu niecałych trzech miesięcy powstał piąty – Wydział Farmaceutyczny. Dziś UMCS prowadzi 80 kierunków z ponad 150 specjalnościami w ramach studiów I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich, w różnych obszarach nauk i ok. 100 kierunków studiów podyplomowych.

Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że kolejność nazwisk patronki wymienianych w nazwie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej nie jest ani pomyłką, ani przypadkiem. Uczelnia została powołana do życia pod obecną nazwą dnia 23 października 1944 roku. Obowiązujące w tym względzie przepisy prawne nie dają możliwości zmiany nazwy i co najważniejsze sama patronka uniwersytetu używała zamiennie obu form pisowni swego nazwiska.

Poprzedni

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here