Od południa w stronę morza wędrowali dwaj bracia: Byd i Gost. Pragnęli znaleźć miejsce idealne do zamieszkania i założenia osady. Byd szukał gęstych lasów, aby pozyskać materiały do budowy. Gost natomiast pragnął znaleźć rzekę bogatą w pożywienie i taką, która ochroni gród przed najazdem wroga. Bracia wędrowali, do momentu aż ich oczom ukazała się rzeka Brda. Miejsce to było idealne – posiadało dorodne lasy, liczne jeziora i łąki. Założyli więc tutaj gród, który nazwali od połączonych imion Bydgost.
Miasto napędzane rzeką
Bydgoszcz, dzięki swojemu położeniu odnosiła ogromne sukcesy gospodarcze. Handel rzeczny sprawiał, że miasto bogaciło się i rozbudowywało. Głównym towarem eksportowym były wyroby garncarskie oraz piwo bydgoskie.
Tutaj także w 1594 roku otwarto mennicę, która od początku XVII wieku została przekształcona w mennicę królewską. Niestety podczas tzw. potopu szwedzkiego Bydgoszcz odniosła ogromne straty. Miasto podupadło gospodarczo na wiele lat.
Dopiero w XIX wieku miasto ponownie zaczęło się odbudowywać, a Brda znów zaczęła pełnić istotną rolę w historii Bydgoszczy. Nastał czas barek, dla których bydgoski port rzeczny był jedną z najważniejszych przystani na Kanale Bydgoskim. Miasto znajdowało się na międzynarodowej trasie wodnej z Berlina do Gdańska. W Bydgoszczy rozwijała się unikatowa kultura ludzi wody – szyprów, którzy wraz z rodzinami szyperskimi prowadzili życie na barkach. Był to ich dom na całe życie, w którym bawili się, rodzili i umierali.
Bydgoszcz widziana z wody
Lata 80. i 90. przyniosły Brdzie ponownie zapomnienie. Transport rzeczny przestał odgrywać tak duże znaczenie jak dawniej. Dopiero początek XXI wieku zaowocował nowym znaczeniem Brdy i przypomnieniem jej roli w Bydgoszczy. Dziś nieodzownym elementem miasta są wycieczki po rzece, tramwaj wodny, kajaki a nawet pływające domy. Mieszkańcy i turyści zgodnie uważają, że Bydgoszcz widziana z wody jest najpiękniejsza.
Jakie widoki czekają na nas podczas rzecznego zwiedzania? Przede wszystkim spichrza – symbol miasta. To w nich, w czasach handlu wodnego, przechowywane były zboża. Dziś na stałe wpisały się w architekturę Bydgoszczy. Kolejne ważne budynki to Katedra Bydgoska – najstarszy kościół w mieście, Opera Nova – która, widziana z góry, kształtem przypomina trójlistną koniczynę oraz robiący wrażenie gmach siedziby Poczty Polskiej.
Płynąc Brdą nie sposób oderwać wzroku od urokliwej Wyspy Młyńskiej, która dopiero kilka lat temu została zagospodarowana i dziś tętni życiem. Obok niej znajduję się także bydgoska Marina z bazą hotelową i przystanią. To tu podziwiać możemy współczesne domy na wodzie.
Ciekawą atrakcję podczas rejsu po Brdzie jest Śluza Miejska. Zmiana poziomu wody sprawia, że w ciągu kilku minut statek zmienia swoje położenie o 3 metry w górę lub w dół. Nie sposób przepłynąć obojętnie także pod „Przechodzącym przez rzekę”. Jest to rzeźba na linie, która powstała z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Fascynujące jest to, że mimo wiatrów, burz i innych niedogodności pogodowych mężczyzna na linie nigdy nie traci równowagi.
Podróż rzeczna obfituje w ogromną ilość miejsc godnych zobaczenia. Od wspomnianych symboli miasta i obiektów historycznych po obiekty sportowe – Hala Łuczniczka, Hala Artego, Stanice kajakarskie i wioślarskie, tor kajakarstwa górskiego. Wszystko to sprawia, że Bydgoszcz – miasto nad Brną urzeka i zachwyca.
Brda gromadzi wokół siebie mieszkańców
W ciągu kilkunastu lat Bydgoszcz z zaniedbanego, mało interesującego miasta stała się miejscem, do którego przyjeżdżają turyści z całego świata. Ważne jest także to, że bydgoszczanie zaczęli utożsamiać się ze swoim miejscem zamieszkania i uczestniczyć w jego życiu. Wyspa Młyńska to dziś miejsce weekendowego odpoczynku młodzieży, rodzin z dziećmi oraz osób starszych.
Brda stała się inspiracją do organizowanych cyklicznie wydarzeń. Te najbardziej znane to Ster na Bydgoszcz, Mistrzostwa Świata w Przechodzeniu przez Rzekę, Bydgoski Festiwal Muzyczny czy Bydgoszcz Jazz Festival.
Miasto stało się także aktywne sportowo. Wart wspomnienia jest m.in. Enea Bydgoszcz Triathlon, który dwukrotnie zdobył tytuł imprezy roku. Ciekawym wydarzeniem jest także Woda Bydgoska – są to jedyne zawody w Polsce rozgrywane w rzece w samym centrum miasta. Międzynarodowymi zawodami stała się także Wielka Wioślarska o Puchar Brdy.
Bez względu na to, czy zapragniemy poznać Bydgoszcz jako miasto historyczne czy sportowe to jeden element będzie niezmienny – Brda. To ona łączy, urzeka i przenosi nas w magiczny klimat miasta nad rzeką.