Strona głównaCiekawostkiGówniak i 7 innych śmiesznych nazw geograficznych, o których nie słyszałeś

Gówniak i 7 innych śmiesznych nazw geograficznych, o których nie słyszałeś

W Polsce nie brakuje śmiesznych nazw geograficznych. Zdziwilibyście się, jakie miejsca kryją się w naszym kraju. Kartografowie mieli chyba niezły ubaw! Oto polskie nazwy geograficzne, o których pewnie nie słyszałeś.

Wyspa pożeracza serc

To nazwa śmieszna, ale i straszna. Stanie się jeszcze straszniejsza, jeśli dowiecie się skąd pochodzi…

Wzięła się ona z mazurskich zabobonnych legend, a konkretnie od postaci Kindlera, ich bohatera. Według podań w okolicy jeziora Krzywa Kuta postanowił zjeść tuzin ludzkich serc, by wygrywać wszystkie procesy sądowe.

Jeśli Wyspa pożeracza serc na jeziorze Krzywa Kuta w Pozezdrzu nie wydaje Wam się wystarczająco mroczna i interesująca, dodamy że w tej miejscowości znajdowała się tajna kwatera Heinricha Himmera. To co… Zainteresowani?

Czytaj więcej: Kwatery Himmlera i Göringa na Mazurach. Wiedziałeś o ich istnieniu?

Rezerwat przyrody Wydymacz

Przy pałacu w Antoninie zaczyna się Rezerwat przyrody Wydymacz. Skrywa takie gatunki jak wawrzynek wilczełyko i bluszcz pospolity. Warto się tam wybrać nie tylko dla rezerwatu, ale i samego pałacu.

Czytaj więcej: Antonin – pałac Radziwiłłów i własność Hitlera

Ponad Gnój Turnia

Ponad Gnój Turnia to skała w Dolinie Kobylańskiej blisko Ojcowa, konkretnie na samym wylocie doliny. Można się z niej najpierw pośmiać, a potem na nią wspiąć. Znana jest jako doskonałe miejsce wspinaczki.

Gówniak

W Beskidzie Żywieckim możemy zdobyć którąś z najwyższych gór, do których zaliczają się: Babia Góra zwana Diablakiem (1725 m n.p.m.), Gówniak (1617 m n.p.m.) i Pilsko (1557 m n.p.m.). Na Diablaku podobno straszy, ale za to na Gówniaku możemy sobie to odbić śmiejąc się z jego nazwy.

Czytaj więcej: Beskidy – najmłodsze i najbardziej różnorodne góry

Rezerwat Skałki Piekło

Piekło Niekłańskie
Piekło Niekłańskie. Fot. Shutterstock

W Polsce koło Niekłania znajduje się prawdziwe Piekło. Rezerwat Skałki Piekło zwany też Piekłem Niekłańskim tworzą fantazyjne formacje skalne. Niektóre przypominają postaci, inne tworzą wąskie wąwozy. To taki nasz polski Kanion Antylopy.

Czytaj więcej: Piekło Niekłańskie – diabelskie skałki, sfinksy i czarty

Jezioro Dupina

Jezioro Długie w Wielkopolsce znane jest też jako jezioro Dupina. Jest to niewielkie jezioro rynnowe na Pojezierzu Poznańskim. Dupina miało podobno znaczyć tyle co zagłębienie.

Przełęcz u Panienki

Między szczytami Groniczek (839 m) i Chrobaczej Łąki (828 m) w Beskidzie Małym znajduje się Przełęcz u Panienki. Stoi tam kapliczka Najświętszej Maryi Panny, czyli Świętej Panienki, stąd nazwa.

Przełęcz u poloka

W Beskidzie Żywieckim znajduje się zaś Przełęcz u poloka. Znajdziemy ją między Jastrzębicą i nie posiadającym nazwy wierzchołkiem o wysokości 818 m.

Śmieszne nazwy miejscowości

Małachowo-Złych Miejsc
Małachowo-Złych Miejsc to jedna z najdziwniejszych nazw miejscowości w Polsce

Swornegacie, Wenecja, Moszna czy Piekło – te nazwy mogły obić Wam się o uszy. Jest jednak dużo więcej zabawniejszych lub nawet wprawiających w zakłopotanie nazw jak na przykład… Małachowo-Złych Miejsc, Beznazwa, Stary Bógpomóż, Gnaty-Wieśniany czy Twarogi Ruskie. Mamy nawet Jednorożca! Oto śmieszne nazwy miejscowości w Polsce pogrupowane w województwa. Naszym zdaniem najciekawsze są w kujawsko-pomorskim, mazowieckim i podlaskim.

Zobacz: Śmieszne nazwy miejscowości w Polsce 

Śmieszne nazwy ulic w Polsce

świebodzice z drona
Wiele ulic w Polsce ma śmieszne nazwy. Fot. Shutterstock

W Polsce można mieszkać przy przedziwnych ulicach. Historia nazw takich jak Poniedziałkowy Dół, Totus Tuus czy Na Ostatnim Groszu jest bardzo ciekawa. Jakie śmieszne ulice mamy w Polsce? Oto zestawienie.

Śmieszne nazwy ulic w Polsce

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE