Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jest niekwestionowanym symbolem miasta. Prace budowlane rozpoczęły się w 1952 roku, a budynek został oddany do użytku w lipcu 1955 roku. W 2007 roku PKiN został wpisany na listę zabytków. Kiedyś nosił on nazwę Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina i był „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Choć wszyscy bardzo dobrze kojarzą budynek Pałacu Kultury to nie każdy zna jego tajemnice. Dziś przedstawimy Wam kilka faktów na temat PKiN, o których możecie nie mieć pojęcia.

Pałac Kultury i Nauki miał kiedyś inny kolor

Pałac Kultury i Nauki w trakcie budowy, fot. wikipedia.pl

Chociaż ciężko w to uwierzyć PKiN miał kiedyś inny kolor. Dzisiejsza szarość, którą dobrze znamy to w rzeczywistości jasny beż. Inny kolor to nie wynik zmiany projektu, ale zanieczyszczeń. Pałac Kultury i Nauki jest najzwyczajniej w świecie brudny. Koszt oczyszczenia budynku przekracza jednak możliwości finansowe miasta. Szacuje się, że umycie budynku kosztowałoby kilkanaście milionów złotych.

Kiedyś był jednym z najwyższych budynków w Europie

Pałac Kultury – widok od strony Rotundy, fot. pixabay

W momencie otwarcia Pałacu Kultury i Nauki zajmował on drugie miejsce na liście najwyższych budynków w Europie. Wyższy był wtedy tylko główny budynek Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Co ciekawe obecnie PKiN jest wyższy niż w momencie jego otwarcia. Do 1994 roku wysokość budynku wynosiła 230,68 m. Obecnie jest to 237 metrów. Wszystko za sprawą wspornika antenowego, który został przymocowany do iglicy.

W Pałacu Kultury i Nauki mieszkają koty!

Korytarz na poziomie -2. Tu mieszkają pałacowe koty, fot. Adrian Grycuk, wikipedia

Niewiele osób wie, że w PKiN mieszkają zwierzęta. Nietypowi mieszkańcy symbolu stolicy to koty. W piwnicach pałacu zamieszkuje kilkanaście kotów, które zajmują się wyłapywaniem ewentualnych gryzoni. Zwierzęta mają swojego opiekuna, który dba o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Pałacowe koty żartobliwie nazywa się etatowymi pracownikami PKiN.

Tysiące pomieszczeń i niebywałe zużycie prądu

Sala Marmurowa, fot. Adrian Grycuk, wikipedia

Zastanawialiście się kiedyś ile pomieszczeń ma ten ogromy budynek? Ich liczba robi nie lada wrażenie. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie składa się z 3288 pokoi. Pałac jest siedzibą wielu firm i instytucji. W budynku znajdują się m.in. kino, teatry, muzea i uczelnie wyższe (m.in Collegium Civitas). Nietrudno się domyślić, że Pałac Kultury i Nauki potrzebuje do swojej działalności bardzo dużych ilości prądu. Szacuje się, że jego zużycie jest takie jak zapotrzebowanie na prąd 30 tysięcznej miejscowości.

PKiN był tłem dla wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych

Sala kongresowa, fot. Adrian Grycuk, wikipedia

Obszerne sale Pałacu Kultury dają możliwość organizowania różnego rodzaju przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych. To właśnie tu odbył się pierwszy w Polsce pokaz mody słynnego na całym świecie Domu Mody Christiana Diora. W największej sali PKiN – sali kongresowej – odbywały się koncerty światowych gwiazd. Występowali tu m.in The Rolling Stones, Luciano Pavarotti, Marlena Dietrich czy Ałła Pugaczowa.

Czytaj też:

Warszawa – atrakcje mniej i bardziej znane (TOP 11)