Słowiński Park Narodowy jest jednym z najbardziej niezwykłych w Polsce. Tworzą go wydmy stale owiewane wiatrem, zmieniające kształt i zachwycające o każdej porze roku. Ten cud natury można zobaczyć z bliska.

Skarb wpisany na listę UNESCO

słowiński park narodowy
Słowiński Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Park wpisano na listę UNESCO do sieci Rezerwatów Biosfery. Uznano, że ma międzynarodowe znaczenie przyrodnicze i rzeczywiście – ruchome wydmy, jeziora, bagna, łąki, last i torfowiska są naprawdę unikatowe i robią ogromne wrażenie. Symbolem Słowińskiego Parku Narodowego jest mewa srebrzysta.

Słowiński Park Narodowy ciągle się powiększa

Słowiński Park Narodowy to doskonałe miejsce do zdjęć
Słowiński Park Narodowy, fot. Paweł Kaźmierczak, Shutterstock

Dzięki objęciu tego terenu ochroną, park powiększył się z 18 ha w latach 80. do ponad 32 ha obecnie. Zajmuje sporą część wybrzeża, w tym Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, a także kilka jezior Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie, Dołgie Małe.

Ruchome wydmy

Słowiński Park Narodowy

Oczywiście największą atrakcją parku są ruchome wydmy, zmieniające swe położenie od 3,5 do 10 m na rok. Są tam też torfowiska, łąki i lasy. Jednak to wydmy przyciągają najbardziej, bo są unikatowe w skali wybrzeża. Na tym pustynnym terenie i w borach Słowińskiego Parku Narodowego rośnie niemal tysiąc gatunków roślin.

Park to nie tylko wydmy

Słowiński Park Narodowy

Turystyka jest w tym rejonie bardzo popularna. Park to nie tylko wydmy. Można także odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie
albo Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Tym, którzy za takimi atrakcjami nie przepadają,
polecamy przejść się na Rowokół, świętą górę Kaszubów z wieżą widokową. Krajobraz można podziwiać też z latarni morskiej Czołpino. Miłośników historii zainteresuje pewnie z kolei niemiecki poligon z czasów II wojny światowej (okolice Rąbki).

Zwierzęta w Słowińskim Parku Narodowym

Słowiński Park Narodowy

Na terenie parku rozwinęła się bogata fauna. Symbolem SPN jest mewa srebrzysta. Poza nią ptaki reprezentuje 260 gatunków m.in. bataliony, kuliki wielkie, krwawodzioby, ohary, żurawie, orły przednie, puchacze zwyczajne i włochatki zwyczajne.

Są tu też ssaki, m.in. nietoperze: mopek zachodni, borowiec wielki i mroczek posrebrzany. Z wody wynurzają się czasami foka szara i morświn. Większe ssaki lądowe reprezentują bóbr i borsuk, ale są też oczywiście lisy, jelenie, zające i sarny.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.