Strona głównaCiekawostkiMorskie Oko – niedostępne malownicze zwierciadło

Morskie Oko – niedostępne malownicze zwierciadło

Morskie Oko to jedno z tych miejsc, w których każdy Polak powinien być choć raz w życiu. Wzbudza zachwyt każdego, kto tam przywędruje, niezależnie od pory roku. Jeszcze do niedawna było zamknięte dla ruchu turystycznego z powodu pandemii. Teraz na szczęście wszystko wróciło do normy. Poznajcie ciekawostki o tym pięknym jeziorze.

Morskie Oko w liczbach

Morskie Oko. Fot. Shutterstock

Jest to bez wątpienia najbardziej znane jezioro w górach, a być może i w całym kraju. Jest także największe w Tatrach.

  • Ma ponad 860 m długości i powyżej 560 m szerokości.
  • Położone jest na wysokości na wysokości 1395 m n.p.m.
  • Jego głębokość maksymalna wynosi 50,8 m.
  • Jest w nim 9,9 mln m sześc. wody.
  • Trasa dookoła zbiornika ma 2,4 km.
  • 1000 zł mandatu może otrzymać osoba, która zażyje kąpieli w jeziorze. Jest to teren ścisłego rezerwatu przyrody i kąpiel tutaj jest surowo zabroniona, żeby chronić tutejszą faunę i florę i nie zanieczyszczać jej przez kąpiele.

Schronisko Morskie Oko

Schronisko Morskie Oko zimą

Przy Morskim Oku w Dolinie Rybiego Potoku znajduje się schronisko PTTK. Łatwo się tu dostać, a widoki są oszałamiające, więc odwiedza je wielu turystów. Obecny budynek pochodzi z 1908 roku i posiada miejsca dla 79 osób. Już w 1823 r. w tym miejscu istniał prowizoryczny schron, a pierwsze schronisko zbudowano w 1827 roku. Nie miało ono nawet szyb. Wygląd schroniska przez lata zmieniał się wielokrotnie.

Popularne szlaki

Morskie Oko. Fot. Shutterstock

Nad Morskie Oko prowadzą liczne szlaki turystyczne. Do samego schroniska można dojść następującymi szlakami:

  • Szlak turystyczny czerwony – z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Rówień Waksmundzką, dalej wzdłuż szosy nad Morskie Oko i obok Czarnego Stawu na Rysy.

Od Wodogrzmotów Mickiewicza do schroniska idzie się około 1,5 godziny

Od schroniska do Czarnego Stawu wędruje się około 50 min

Od schroniska na Rysy idzie się od 3:10 do 3:50 h.

  • Szlak turystyczny czerwony szosą asfaltową z parkingu na polanie Palenica Białczańska, który łączy się z czerwonym szlakiem przed Wodogrzmotami Mickiewicza (trasa zajmuje około 2 godziny)
  • szlak turystyczny czerwony dookoła jeziora (zajmuje ok. 50 min)
  • szlak turystyczny niebieski – przez Świstówkę Roztocką do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (około 2 godziny)
  • szlak turystyczny żółty – na Szpiglasową Przełęcz („Ceprostrada”) (około 2 godziny 15 minut)

Co widać z Morskiego Oka?

Morskie Oko zachwyca turystów o każdej porze roku. Fot. Shutterstock

Z Morskiego Oka widać przede wszystkim Rysy, najwyższy szczyt Polski. Wiele osób dochodzi tylko do jeziora i nie wybiera się nigdzie dalej. To często rodziny z dziećmi. Ci, którzy idą potem dalej w góry, zazwyczaj wychodzą z parkingu na Palenicy Białczańskiej bardzo wcześnie. Ci, którzy chcą dotrzeć na Rysy, muszą zarezerwować około 6 godzin w jedną stronę.

Oto szczyty, które widać znad jeziora:

  • od wschodu: Siedem Granatów, Żabi Szczyt Niżni (2098 m), Żabi Mnich (2146 m), Żabia Lalka (2095 m), Niżnie Rysy (2430 m)
  • od południa i południowego zachodu: Rysy (2503, ale w Polsce 2499 m), Żabi Koń (2291 m), Żabia Turnia Mięguszowiecka (2336 m), Wołowy Grzbiet, Kazalnica Mięguszowiecka (2159 m), Mięguszowiecki Szczyt Czarny (2410 m), Mięguszowiecki Szczyt Pośredni (2393 m), Mięguszowiecki Szczyt (2438 m), Cubryna (2376 m), Mnich (2070 m)
  • od zachodu: Szpiglasowy Wierch (2172 m), Miedziane (2233 m), Opalony Wierch (2115 m)

Kontrowersje wokół Morskiego Oka

Bryczka zaprzężona w konie jadąca nad Morskie Oko. Fot. Shutterstock

Wielu turystów świadomie wybiera spacer szosą, a nie przejażdżkę bryczką na Morskie Oko. Apelujemy, by z takiego udogodnienia nie korzystać. Promujemy świadomą turystykę i wiemy, że kontrowersje wokół bryczek jeżdżących na Morskie Oko nie są bezpodstawne. Były przypadki, że konie padały tam z wycieńczenia. Nie są one eksploatowane w odpowiedzialny sposób. O wybieraniu jazdy zamiast spaceru można powiedzieć wprost: to wstyd.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE