Kiedy spalono ostatnią czarownicę w Polsce? Nie tak dawno temu, bo około 1811 roku, a myśląc o tym wyobrażamy sobie raczej czasy głębokiego średniowiecza. Kobiety podejrzewane o magiczne sztuczki nie za bardzo miały jak się bronić. Sabaty miały podobno na Łysej Górze, ale w innych miejscach były ścigane. W całej Polsce mogło zginąć według niektórych źródeł 10 tys., a według innych ponad 40 tys. rzekomych czarownic. Oto 6 polskich procesów o czary.

1Proces czarownic w Doruchowie

Domniemane czarownice naprawdę były tępione w Europie, w tym w Polsce. Fot. Pixabay

Jest to jedna z najgłośniejszych spraw o czary w dawnej Polsce, a według historyków przyczyna uchwalenia konstytucji zakazującej skazywania na śmierć za czary.

Doruchów to niewielka miejscowość koło Ostrzeszowa w woj. wielkopolskim. W 1775 r. skazano tam 14 kobiet, z których trzy zmarły podczas tortur, a reszta została spalona na stosie w obecności tysięcy gapiów.

Jeśli zdarzenie to nie jest literacką fikcją (niektórzy historycy uważają że historia to dzieło Konstantego Majeranowskiego, a w Doruchowie zginęło nie 14, a 6 kobiet, niekoniecznie w 1775 r.), byłby to jeden z największych procesów o czary w Polsce.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here