• Profil

  Na Warmii znajdowało się kilka zamków biskupich, a jednym z nich był właśnie zamek Reszel. Gdy w II połowie XIII wieku wzrosła obawa o możliwość wybuchu wojny z Prusami, osiadły tu wojska krzyżackie.

  W 1260 roku wybuchło powstanie pruskie a Krzyżacy stracili większość swoich zamków na Warmii. Ten znajdujący się w Reszlu został spalony jeszcze przed pojawieniem się tu wojsk pruskich.

  W 1350 roku postanowiono odbudować warownię. Dzięki podpisaniu traktatu toruńskiego w 1466 roku, zamek w Reszlu przeszedł we władanie króla Polski. Na początku XVI wieku wybudowano nowe mury i zmodernizowano fortyfikacje. W tym okresie zamek w Reszlu odwiedzany był często przez wyjątkowego gościa – Mikołaja Kopernika. Był on bratankiem biskupa oraz jego sekretarzem i osobistym lekarzem.

  W roku 1958, zamek przeszedł w ręce Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze. W roku 2001 w zamku powstał hotel z restauracją oraz oddział Muzeum Warmii i Mazur. Oprócz galerii obrazów w Reszlu zobaczyć możemy wystawy czasowe. Najnowsza z nich to Wystawa Tortur, która nawiązuje do wydarzenia, które miało miejsce 21 sierpnia 1811 roku. Wtedy właśnie w Reszlu została spalona na stosie ostatnia czarownica w Europie. Barbara Zdunk była przez cztery lata więziona i torturowana w reszelskim zamku. W komnacie rycerskiej można podziwiać zbroje (m.in. zbroje mitycznego Króla Artura), broń białą (m.in. legendarny miecz Excalibur), broń palną oraz wiele innych eksponatów.

  Czytaj więcej: Zamek Reszel – tu spalono ostatnią czarownicę

  Bilety normalne na zwiedzanie zamku: 12 zł, bilety ulgowe: 8 zł.

 • Więcej informacji
  Adres: Podzamcze 3
  Reszel
  warmińsko-mazurskie
  11-440
  Polska
  Godziny otwarcia: 9-20
  Telefon: 89 755-01-09
  Ceny biletów: 12zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.