Strona głównaCiekawostkiZamek Reszel – tu spalono ostatnią czarownicę

Zamek Reszel – tu spalono ostatnią czarownicę

Zamek Reszel to warownia znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim. Jej budowa trwała pół wieku i zakończyła się w 1401 roku. Twierdza była wielokrotnie oblegana i zdobywana przez wojska polskie i krzyżackie. Dowiedzcie się dlaczego właśnie to miejsce było częstym miejscem wizyt Mikołaja Kopernika i co obecnie możecie zobaczyć na Zamku w Reszlu.

Zamek Reszel należący do biskupów

Na Warmii znajdowało się kilka zamków biskupich, a jednym z nich był właśnie ten położony w Reszlu. Gdy w II połowie XIII wieku wzrosła obawa o możliwość wybuchu wojny z Prusami, osiadły tu wojska krzyżackie. W 1260 roku wybuchło powstanie pruskie, a Krzyżacy stracili większość swoich zamków na Warmii. Ten znajdujący się w Reszlu został spalony jeszcze przed pojawieniem się tu wojsk pruskich.

W 1350 roku postanowiono odbudować warownię na tutejszych ziemiach. Wznoszenie nowej budowli rozpoczął biskup Jan I z Miśni w 1350 roku, a ukończył Henryk III Sorbom w 1401 roku. Ten ostatni, znany z zamiłowania do przepychu, nadał warowni dużego rozmachu. Zbudowano tu m.in. skrzydło południowe z apartamentami mieszkalnymi biskupa oraz krużganki. Zamek miał również pełnić role obronne całego miasta, dlatego mury warowni połączone zostały z obwarowaniami Reszla.

Warownia odwiedzana przez Kopernika

zamek w reszlu
Zamek w Reszlu. Fot. Shutterstock (3)

Dzięki podpisaniu traktatu toruńskiego w 1466 roku, zamek w Reszlu przeszedł we władanie króla Polski. Na początku XVI wieku wybudowano nowe mury i zmodernizowano fortyfikacje. W tym okresie zamek w Reszlu odwiedzany był często przez wyjątkowego gościa – Mikołaja Kopernika. Wszystko dlatego, że był on bratankiem biskupa oraz jego sekretarzem i osobistym lekarzem. Astronom był pod wielkim wrażeniem warmińskiego zamku, o czym wielokrotnie opowiadał w Krakowie podczas swoich wyjazdów na zaproszenie króla Polski.

Zamek, w którym palono czarownice

W roku 1958, zamek przeszedł w ręce Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze, które odnowiło wnętrze warowni. Dzięki tej inwestycji powstała tu galeria sztuki oraz pomieszczenia dla Domu Pracy Twórczej. W roku 2001, po dokonaniu kolejnych renowacji, w zamku powstał hotel z restauracją oraz oddział Muzeum Warmii i Mazur.

Oprócz galerii obrazów w Reszlu zobaczyć możemy wystawy czasowe. Jedną z nich była Wystawa Tortur, gdzie zgromadzono 50 eksponatów ukazujących średniowieczne narzędzia do zadawania bólu. Wystawa nawiązywała do wydarzenia, które miało miejsce 21 sierpnia 1811 roku. Wtedy właśnie w Reszlu została spalona na stosie ostatnia czarownica w Europie. Była nią Barbara Zdunk, którą oskarżono o wywoływanie pożarów za pomocą czarów. Wcześniej przez 4 lata była więziona i torturowana w reszelskim zamku.

Artyści na zamku

Zamek Reszel. Fot. Shutterstock

Obecnie Galerii Sztuki na zamku towarzyszą działania zainicjowane przez Bolesława Marschalla – artystę rzeźbiarza i wieloletniego gospodarza zamku, obecnie kontynuowane przez Stowarzyszenie ZAMEK oraz Stowarzyszenie Wspierania Dorobku Kulturalnego Warmii i Mazur z Düsseldorfu. Mają one na celu zbliżać artystów różnych narodowości. Ich efektem jest cykliczna impreza Dni Sztuki, będąca prezentacją rozmaitych form twórczości, od plastyki po muzykę, literaturę, taniec i teatr. Biorą w niej udział głównie artyści z Polski i Niemiec.

Zamek Reszel od wielu lat był także ulubionym miejscem pobytów Franciszka Starowieyskiego. Tu tworzył, tu też wystawiał swoje prace. Podobnie jak wielu innych uznanych artystów – Adam Myjak, Bronisław Chromy, Bożenna Biskupska, Lech Majewski, Andrzej Dudziński a także Jan Wołek.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE