Strona głównaTop 1013 powodów, by odwiedzić Skansen w Sanoku

13 powodów, by odwiedzić Skansen w Sanoku

Skansen w Sanoku to niezwykłe miejsce, bo to tu jak nigdzie indziej w jednej chwili znajdziemy się na staropolskiej wsi. Niepowtarzalny zbiór starych chat, kościołów i drewnianych budynków przyciąga jak magnes. Tu jest po prostu pięknie! Oto 13 powodów, by odwiedzić skansen w Sanoku.

To największy skansen w Polsce

Skansen w Sanoku
Skansen w Sanoku. Fot. Pixabay

Pod względem liczby eksponatów to największy skansen w Polsce. Na terenie Muzeum w Sanoku można obejrzeć ponad 100 eksponatów budownictwa. Są to budynki mieszkalne, gospodarcze a także sakralne. Jest to także jeden z najstarszych skansenów na terenie naszego kraju. Powstawał od 1958 roku.

Budowle są NAPRAWDĘ wiekowe

Kościół z Bączala Dolnego. Skansen w Sanoku. Fot. Shutterstock

Najstarsza budowla w Skansenie w Sanoku – gotycki kościół z Bączala Dolnego, pochodzi z 1667 roku. Eksponaty to najcenniejsze zabytki budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. To robi wrażenie!

Możesz zwiedzać także w środku

Skansen w Sanoku
Skansen w Sanoku. Fot. Pixabay

Budynki w skansenie nie są zamknięte na klucz. Ekspozycja znajduje się także w środku. To tak, jakbyśmy przenieśli się do polskiej chaty sprzed kilku wieków. Rodem z Pana Tadeusza, Trylogii, czy po prostu do domu naszej prababci. Zachowano odpowiadający epoce wystrój wnętrz w najdrobniejszych szczegółach.

Są nie tylko kościoły, ale i cerkwie

Skansen w Sanoku
Cerkiew z Ropek z 1801 r. Skansen w Sanoku. Fot. Pixabay

Na terenie skansenu znajdują się trzy cerkwie. To cerkiew z Ropek (na zdjęciu) z 1801 r., cerkiew z Grąziowej pochodząca aż z 1731 r. oraz wybudowana w 1750 r. cerkiew bojkowska z Rosolina. Wszystkie są bezcennymi zabytkami sakralnej sztuki drewnianej w Polsce.

Są tu także ikony

Skansen w Sanoku posiada także ikony. Fot. Shutterstock

Na terenie Parku Etnograficznego urządzono również ekspozycję malarstwa ikonowego. To swoiste muzeum w muzeum. Wschód Polski to synkretyczny region: przeplatają się tam tradycje prawosławne i katolickie. W Skansenie w Sanoku o tym nie zapominają.

Poznasz sztukę rzemiosła w galicyjskim miasteczku

Skansen w Sanoku
Skansen w Sanoku. Fot. Pixabay

Na terenie skansenu znajduje się chałupa z Glinnego, gdzie odtworzono dawne warsztaty rzemieślnicze: pracownię szewską, stolarską, grzebieniarską. Pokazano atelier fotograficzne, zakład fryzjerski, krawiecki i modniarski wyrabiający kapelusze. Są to z pietyzmem odtworzone rekonstrukcje zakładów z południowo-wschodniej Polski. My zakochaliśmy się w samym opisie…

Poznasz bliżej aż cztery grupy etniczne

Skansen w Sanoku
Skansen w Sanoku. Fot. Pixabay

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zgromadzono eksponaty przybliżające życie Łemków, Bojków, Dolinian i Pogórzan. To aż cztery grupy etniczne, a na terenie skansenu są jasno opisane eksponaty dotyczące poszczególnych kultur.

Bojkowie i Łemkowie to grupy ruskie, a Dolinianie to grupa o cechach polskich i ruskich. Pogórzanie to grupa polska. Wśród tej ostatniej grupy wyspę ruską tworzyli tzw. Zamieszańcy, czyli ludność dosłownie 9 wsi ruskich (ukraińskich) w okolicach Krosna. Czyż to nie fascynująco ciekawe?

Dowiesz się czegoś o ropie naftowej

Skansen w Sanoku
Skansen w Sanoku. Fot. Pixabay

Na terenie skansenu jest cały sektor poświęcony kopalnictwu ropy naftowej w tych okolicach. Jest tu prezentowany sprzęt służący do wydobycia ropy na przełomie XIX i XX wieku. Pierwsza kopalnia ropy naftowej na świecie znajdowała się w Bóbrce, 41 km od Sanoka.

Przeczytaj więcej: Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy na świecie

Wszystkie sprzęty są oryginalne

Skansen w Sanoku. Fot. Shutterstock

Na wystawie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku nie znajdziemy podróbek. Wszystkie sprzęty to oryginalne eksponaty, często sprzed wieków. Nie ma tu wykonanych na ich podobieństwo zrekonstruowanych rekwizytów. Wszystkim tym posługiwali się kiedyś nasi przodkowie.

Możesz opowiedzieć dzieciom, jak żyły nasze babcie

Skansen w Sanoku
Skansen w Sanoku. Fot. Pixabay

Przez to, że Skansen w Sanoku jest autentyczny, można dosłownie pokazać swoim córkom i synom, jak żyły nasze babki i prababki. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku atrakcje ma również dla dzieci. Jest nawet wystawa szkoła w przeszłości, dzięki której najmłodsi mogą poznać dzieje szkolnictwa w Polsce od połowy XIX wieku do 1944 roku. Na pewno nie będą się tu nudzić.

To doskonałe miejsce na sesje zdjęciowe

Skansen w Sanoku
Skansen w Sanoku. Fot. Pixabay

Jeśli cenicie piękne zdjęcia i lubicie nimi ozdabiać swoje ściany, jest to miejsce idealne na idylliczną sesję. Nada się zarówno na romantyczny plener ślubny jak i sesję rodzinną lub z przyjaciółmi. Można także stworzyć tu historyczny plener, bo domki są żywcem wyjęte z przeszłości.

Są tu organizowane imprezy folklorystyczne

Skansen w Sanoku. Fot. WeronikaH, Shutterstock

W Muzeum Budownictwa Ludowego organizowane są także cykliczne wydarzenia. W ciągu 50 lat odbyły się ich dziesiątki. Próbę czasu przetrwał Jarmark Folklorystyczny i w często zmienianej postaci Eurofolk. Podczas tych imprez występują ludowe zespoły pieśni i tańca, część wydarzeń transmituje także telewizja.

Skansen w Sanoku można zwiedzić za darmo

Skansen w Sanoku. Fot. Shutterstock

Bilety normalne na zwiedzanie skansenu kosztują 17 zł, a ulgowe 12 zł. Wydaje Ci się to drogo? Poniedziałek jest dniem darmowego wstępu do muzeum. Poza tym przypominamy, że w Muzeum Budownictwa Ludowego jest 100 budynków, a można zwiedzać je także w środku. To atrakcja na cały dzień.

Czytaj także: Sanok – ikony i abstrakcje Beksińskiego nad brzegiem Sanu

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE