W Grybowie w Małopolsce można oglądać rekonstrukcję grodu Stara Baśń. W opowieściach przewodnika da się zasłuchać, a sam klima przenosi do czasów średniowiecza. Ta rekonstrukcja grodu warownego Bolka Gniewnego nie jest bardzo znaną polską atrakcją, dlatego warto ją opisać, a już na pewno tam pojechać.
Nuda? Nie ma tu wstępu
To miejsce pozytywnie zaskakuje. Nie brakuje opinii na temat rekonstrukcji grodu Stara Baśń w internecie. Są one bardzo pozytywne, a odwiedzający mają miłą niespodziankę, że tak świetnie się bawili. Jest tu co robić. Za murami zrekonstruowanego grodu z XIII wieku udanie spędzają czas i dorośli, i dzieci. Chwaleni są przewodnicy, którzy już od pierwszych sekund porywają w dawne czasy i stwarzają niezwykłą atmosferę, są tu organizowane także liczne wydarzenia i atrakcje towarzyszące. Motto tego miejsca brzmi: Stara Baśń: inny wymiar wyobraźni, miejsce, w którym echa z pradawnych czasów dźwięczą do dziś.
Turnieje rycerskie i pokazy rzemiosła
Można tu oglądać nie tylko gród, ale też średniowieczne tańce. Podczas różnych wydarzeń atrakcją jest też smakowite jedzenie. Zorganizowane zostało tam m.in. Spotkanie z historią Ziemi Grybowskiej z uczestnikami programu Erasmus z 7 państw, dzięki czemu mieli oni okazję poznać kawałek polskiej historii i kultury. Czasami odbywają się tu rekonstrukcje średniowiecznych bitew, turnieje rycerskie i łucznicze, pokazy rzemiosła i mody średniowiecznej, koncerty oraz wiele innych imprez tematycznych.
Najlepiej śledzić je na facebooku:
Atrakcje dla dzieci
Dla grup dziecięcych oferta jest ciekawa. Można tu zorganizować:
- strzelanie z łuku
- wspinaczkę po murach
- rzut dzidą
- odgrywanie kostiumowych scenek historycznych (pasowanie na rycerza, koronacja króla, zaślubiny księżniczki itp).
Można także skorzystać z palenisk i pieców zamkowych.
Tradycyjne zwiedzanie
Tradycyjne zwiedzanie obejmuje wycieczkę po całym grodzie. Replika muru obronnego z mostem zwodzonym ma kilkanaście metrów długości. Są wieże strażnicze wyglądające jak prawdziwe, a za murami czeka zamkowy dziedziniec. Sercem Starej Baśni jest stara kuźnia. Wszędzie można znaleźć eksponaty i repliki odwzorowane według tradycji średniowiecznej w Polsce. Podstawowy pakiet obejmuje zwiedzanie grodu i zabawy średniowieczne.
Stara Baśń Grybów: cennik i godziny otwarcia
Zwiedzanie trwa około 2 godzin. Koszt to 20 zł od osoby, a z udostępnieniem grilla 25 zł od osoby. Można także rozszerzyć pakiet podstawowy, np. o warsztaty wypiekania podpłomyków, wykonywania naczyń ceramicznych, czy gotowanie zupy staropolskiej w kociołku (do ustalenia indywidualnie).