„Modne” stało się jakiś czas temu narzekanie Polaków na swój kraj. Narzekamy na wszystko: na to że jest za zimno, albo za gorąco. Na ceny masła, na polityków, tłok nad Bałtykiem, korki i zarobki. Jednak ma się to nijak z odczuciami obcokrajowców, którzy najczęściej wyjeżdżają z Polski absolutnie zakochani w naszej ojczyźnie.

Wchodzi jednak nowy, pozytywny trend. Badania* pokazują, że coraz więcej Polaków czuje się szczęśliwych w swoim kraju. Najwidoczniej malkontenctwo uważane za naszą narodową cechę odchodzi do lamusa i ma się nijak do realnych przesłanek. My też idziemy z duchem czasu i pokazujemy pozytywy, zamiast narzekać. Nieprzekonani, że Polska jest super? Zobaczcie sami!

2Natura – nasze bogactwo

Pieniny, Sokolica, fot. Shutterstock

Polacy mogą być dumni z różnorodności przyrody. Znajdziemy u nas i góry (każde pasmo ma inną charakterystykę), i morze, i jeziora (nie tylko na Mazurach). Są tu i wulkany (np. Ostrzyca Proboszowicka), i pustynia (Błędowska, oczywiście), geoparki, parki krajobrazowe i narodowe, mnóstwo rezerwatów, wodospadów, jaskiń, rzek, kotlin… Polska to naprawdę różnorodny i zielony kraj.

Piękno polskiej przyrody na nas nie robi aż takiego wrażenia, ale zdumiewa zagranicznych turystów. Wielkie, ograniczone tylko niebem pola rzepaku, bezkresne łąki, chatki w górach – to dla nas codzienność i normalność, a fascynujemy się egzotyką. I zapominamy, że inne państwa mają często o wiele bardziej monotonną rzeźbę terenu i krajobraz.

Np. Australia, Kazachstan, Mongolia, czy Arabia Saudyjska to w dużej mierze pustynie, stepy i wypłaszczenia. Hiszpania, Chorwacja czy Grecja mają naprawdę ubogą florę w porównaniu z Polską – klimat jest tam suchy, a gęsta roślinność liściasta to rzadkość. Raczej nie wybierzemy się tam na grzyby, trudniej jest tam wypocząć na łące czy pochodzić po lesie w górach. Wyspy Kanaryjskie na dużym obszarze mają iście księżycowy charakter. Cudze chwalicie…