Wieluń kojarzymy ze szkoły jako to miasto, na które jako pierwsze spadły bomby rozpoczynające II wojnę światową. Atrakcje Wielunia są bardzo różnorodne, gdyż może się on poszczycić niemal 800-letnią historią. Był miastem królewskim, czyli założonym na ziemiach króla, a od XIV wieku siedzibą zamku, który wybudował Kazimierz III Wielki. Warto zobaczyć tutaj zarówno zabytki średniowiecza jak i pochylić się nad historią pierwszych dni okupacji. Jest także gdzie odpocząć.

1Baszta Prochownia

atrakcje wielunia Baszta Prochowa, Wieluń.
Baszta Prochownia, Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Pozostałości murów miejskich są jednymi z najcenniejszych zabytków Wielunia. Okalały całe Stare Miasto i miały około 1200 m długości. Mury zbudowano w XIV wieku, na planie nieregularnego owalu. Pierwotnie miały ok. 6 m wysokości i nie posiadały żadnych wież, a jedynie dwie bramy. Baszty dobudowano w kolejnych latach. W 1591 roku wzniesiono okrągłą Basztę Prochownię, tuż obok Bramy Krakowskiej. Mieściła się w niej broń i proch, stąd też nazwa. Budowla miała stać na straży miasta i stanowić silny punkt obronny.

Poprzedni
Poprzedni artykułNowy cyrk – arena dla ludzkich możliwości! Oleśnicki Festiwal Cyrkowo Artystyczny OFCA
Następny artykułDarmowe atrakcje Białegostoku – 15 miejsc, w których nie wydasz ani złotówki
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here