Strona głównaTop 10Atrakcje Wielunia – mury, baszty i bogata historia (Top 12)

Atrakcje Wielunia – mury, baszty i bogata historia (Top 12)

Wieluń kojarzymy ze szkoły jako to miasto, na które jako pierwsze spadły bomby rozpoczynające II wojnę światową. Atrakcje Wielunia są bardzo różnorodne, gdyż może się on poszczycić niemal 800-letnią historią. Był miastem królewskim, czyli założonym na ziemiach króla, a od XIV wieku siedzibą zamku, który wybudował Kazimierz III Wielki. Warto zobaczyć tutaj zarówno zabytki średniowiecza jak i pochylić się nad historią pierwszych dni okupacji. Jest także gdzie odpocząć.

Baszta Prochownia

atrakcje wielunia Baszta Prochowa, Wieluń.
Baszta Prochownia, Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Pozostałości murów miejskich są jednymi z najcenniejszych zabytków Wielunia. Okalały całe Stare Miasto i miały około 1200 m długości. Mury zbudowano w XIV wieku, na planie nieregularnego owalu. Pierwotnie miały ok. 6 m wysokości i nie posiadały żadnych wież, a jedynie dwie bramy. Baszty dobudowano w kolejnych latach. W 1591 roku wzniesiono okrągłą Basztę Prochownię, tuż obok Bramy Krakowskiej. Mieściła się w niej broń i proch, stąd też nazwa. Budowla miała stać na straży miasta i stanowić silny punkt obronny.

Baszta Męczarnia

atrakcje wielunia Baszta Męczarnia, Wieluń
Atrakcje Wielunia – Baszta Męczarnia. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Blisko Baszty Prochowni znajduje się kolejna, Baszta Męczarnia zwana Katownią. Jest najstarsza w mieście, pochodzi z XV wieku. Jej mroczna nazwa wiąże się z funkcją, gdyż w przeszłości funkcjonowało w niej więzienie. Poza tym podobno kat przechowywał tam swoje topory i narzędzia tortur. Takiego specjalistę od brudnej roboty miały tylko niektóre miejscowości. W Wieluniu kat działał od 1518 roku, kiedy to miasto otrzymało przywilej sądzenia spraw kryminalnych. Jak widać gołym okiem, sam szczyt baszty jest dobudowany współcześnie z czerwonej cegły, oryginalna jest tylko podstawa. Basztę można zwiedzać w cenie 2 zł, ale po uzgodnieniu – wcześniej najlepiej dopytać o szczegóły w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W środku można oglądać wymyślne narzędzia tortur. Najlepiej nie pokazywać tej atrakcji małym dzieciom.

Wieluński Ratusz z Bramą Krakowską

atrakcje wielunia Ratusz i Brama Krakowska
Atrakcje Wielunia – Ratusz i Brama Krakowska, Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Obok Baszty Prochowni stoi Brama Krakowska, jedyna z zachowanych bram miejskich. XIX-wieczny Ratusz miejski jest wkomponowany w ten zabytek. Podobnie jak w przypadku Baszty Męczarni, postanowiono odbudować szczyt wieży bramnej z czerwonej cegły. Brama Krakowska została zbudowana w XIV w. w ciągu murów miejskich i stanowiła wejście do miasta od strony Krakowa, a dziś pełni funkcję ratuszowej wieży.

Ruiny kościoła św. Michała Archanioła

Ruiny kościoła farnego, Wieluń
Ruiny kościoła farnego, Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

W centrum Wielunia można zobaczyć fundamenty dawnego kościoła farnego. Świątynia została zbudowana na początku XIV wieku, a w 1419 roku kościół podniesiono do rangi kolegiaty. Budowlę zniszczył atak Luftwaffe podczas nalotu na Wieluń 1 września 1939 roku. Kilka miesięcy później Niemcy wysadzili jej pozostałości. Obecnie ruiny dawnej świątyni i nadbudowane fundamenty są wyeksponowane, a obok stoi pamiątkowy krzyż, całość jest ogrodzona.

Pomnik bombardowania

Pomnik bombardowania, Wieluń
Pomnik bombardowania, Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

1 września 1939 roku, nim Polska zdążyła powitać świt nowego dnia, rozpoczęła się II wojna światowa. W szkole uczyliśmy się, że wojna rozpoczęła się nalotem Luftwaffe na Wieluń o godz. 4:40 w nocy. Wobec wielkiego okrucieństwa i bezpardonowego ataku, w wyniku którego pod gruzami zginęło 1200 osób, miasto zostało nazwane polską Guernicą.

Wieluń stał się symbolem wybuchu II wojny światowej, choć historycy nie są w tej kwestii jednomyślni. Jest to „rzekomo pierwszy chronologicznie akt agresji Niemiec wobec Polski”, jednak istnieje wersja, że godzina 4:40 została podana błędnie, według innego czasu, a atak nastąpił później, już po ataku na Westerplatte. Niezależnie od tego sporu, warto w tym miejscu przystanąć i poświęcić chwilę zadumy ku pamięci osób, które zginęły w bombardowaniu Wielunia. Pomnik znajduje się tuż przy fundamentach zbombardowanego kościoła farnego.

Wieczna miłość

Pomnik Wieczna miłość, Wieluń
Pomnik Wieczna miłość, w tle Ratusz z Bramą Krakowską, Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

To najbardziej rozpoznawalny pomnik w mieście: Wieczna miłość. Dwie twarze zakochanych zwrócone do siebie wkomponowane są w obręcze symbolizujące orbity planet, które połączone przypominające znak nieskończoności. Jest to między innymi alegoria zrozumienia i harmonii wszechświata, a całość powstała dla upamiętnienia ofiar nalotów 1 września 1939 roku. Rzeźba stoi w Parku Miejskim, blisko Ratusza i Bramy Krakowskiej. Stworzył ją wieluński artysta Wojciech Siudmak. Po jej drugiej stronie znajdują się ruiny kościoła farnego, zaś nieopodal starostwo powiatowe, którego budynek znajduje się w miejscu dawnego zamku. To dobre miejsce, by na chwilę przysiąść i odpocząć.

Kolegiata Bożego Ciała

Kolegiata Bożego Ciała Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca
Kolegiata Bożego Ciała Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Nawet jeśli nie macie zamiaru uczestniczyć w mszy, warto zajrzeć do Kolegiaty Bożego Ciała w Wieluniu, czyli kościoła zbudowanego w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Został on wzniesiony dla ojców augustianów wraz z klasztorem. Zakonnicy służyli w Wieluniu do 1893 r., a następnie kościół przeszedł w ręce diecezji i w 1965 r. został podniesiony do godności kolegiaty. W otoczeniu kościoła jest bardzo zielono: można przejść Drogą Krzyżową w cieniach drzew, podziwiając jej pięknie rzeźbione stacje.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Wieluń
Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Atrakcje Wielunia najlepiej poznacie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie możecie także zgłębić historię miasta od średniowiecza aż do współczesności. Duża część wystawy jest poświęcona wojennym zniszczeniom Wielunia i jego odbudowie oraz wysokiej funkcji, jaką pełnił Wieluń w rozkwicie średniowiecza. Muzeum mieści się w dawnym klasztorze bernardynek. W jego skład wchodzi także dwór szlachecki w Ożarowie, oficyna i młyn wiatrowy w Kocilewie, a także wspomniana wcześniej baszta Męczarnia. Bilety kosztują 6 zł (4 zł ulgowe), a w niedzielę wstęp jest darmowy. Muzeum jest czynne codziennie, ale w soboty dostępne wyłącznie dla grup zorganizowanych powyżej 20 osób.

Atrakcje Wielunia – ogród botaniczny

Ogród Botaniczny, Wieluń.
Ogród Botaniczny, Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Jeśli zapytacie o darmowe atrakcje Wielunia, to jedną z nich szczególnie godną polecenia jest urokliwy ogród botaniczny. Roślin jest tam niewiele, a całość zajmują głównie las i pięknie położony staw, ale to niewątpliwie najbardziej romantyczne miejsce w mieście. Można usiąść na jednej z ławek i odprężyć się słuchając śpiewu ptaków. To także dobre miejsce na letnią sesję zdjęciową.

Lasek miejski i pomnik powstańców

atrakcje wielunia Pomnik Bohaterów Powstania Styczniowego
Pomnik Bohaterów Powstania Styczniowego, Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Wybierając się do ogrodu botanicznego w Wieluniu, zdecydowanie najlepiej wskoczyć na rower i pojechać przez Lasek Miejski. Po drodze można dowiedzieć się więcej o miejscowej faunie i florze, dzięki lekturze tablic edukacyjnych rozmieszczonych przy trasie. Jadąc tamtędy, miniecie także Pomnik Bohaterów Powstania Styczniowego, postawiony w miejscu straceń powstańców w 1863 roku. Jeszcze przed wojną w czasie stawiania pamiątkowego monumentu w tym miejscu, robotnicy znaleźli szczątki 8 ofiar egzekucji. W czasie wojny pomnik został zniszczony, a po wojnie władze miejskie zdecydowały o jego odbudowie.

Kościół św. Józefa

Kościół św. Józefa, Wieluń
Kościół św. Józefa, Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Nieopodal Rynku w 1740 roku został wybudowany kościół pw. św. Józefa, który należał do klasztoru pijarów. Znajdował się w zespole budynków dawnego kolegium pijarskiego, a od 1957 roku jest regularną parafią. Ta barokowa budowla jest jedną z najważniejszych świątyń w mieście. Wielokrotnie padała ofiarą pożarów, została między innymi zniszczona w wielkim pożarze Wielunia, 3 września 1795 r. Po trzecim pożarze, w 1868 roku, władze rosyjskie chciały zmienić kościół na cerkiew, ale mieszkańcy zaprotestowali przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Pozostałości cmentarza żydowskiego

Stary Cmentarz Żydowski, Wieluń
Stary Cmentarz Żydowski, Wieluń. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Żydzi mieszkali w Wieluniu mimo oficjalnego edyktu zabraniającego im osiedlania się w mieście, wydanego w 1566 r. Pierwsza synagoga powstała w 1799 roku, a cmentarz założono około 50 lat później. Dziś możecie oglądać jedynie pomnik w miejscu dawnego kirkutu i to właśnie tu dokonano masowych egzekucji Polaków oraz Żydów w czasie II wojny światowej. W 1897 roku w mieście było 2732 Żydów, którzy stanowili tym samym 38 procent ludności. Płyty nagrobne z kirkutu posłużyły do budowy dróg i wyłożenia dna basenu miejskiego.

Czytaj także: Łódzkie – najciekawsze atrakcje w sercu Polski (Top 10) oraz Gdzie jechać na weekend z Łodzi – 12 propozycji.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE