Województwo łódzkie jest niedoceniane, dziwi to tym bardziej, że znajduje się na trasie między popularnymi województwami dolnośląskim i mazowieckim. Łódzkie ma wiele zamków i idyllicznych zakątków. Kryje też ciekawą historię. Oto 10 atrakcji poza Łodzią, które musicie zobaczyć w woj. łódzkim.

1Zamek w Piotrkowie Trybunalskim

Zamek w Piotrkowie Trybunalskim. Fot. Shutterstock

Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim został wzniesiony w latach 1512-1519 na polecenie Benedykta z Sandomierza. Miała to być siedziba królewska na czas pobytu Zygmunta I Starego na sejmikach w Piotrkowie.

Do budowy siedziby królewskiej użyto cegły, kamieni polnych i piaskowca. Zamek miał mury grube na dwa i pół metra i cztery kondygnacje. Grubość murów zmniejszała się wzwyż natomiast wielkość okien zwiększała się z kolejnymi piętrami. Miało to pewnie związek z obronnością budowli.

W XIX wieku zamek zaczął popadać w ruinę i dodatkowo ucierpiał w pożarze w 1865 r. Na przełomie XIX i XX wieku został zaadoptowany na potrzeby wojska rosyjskiego i stracił wtedy swój królewski charakter. W 1918 roku przejęło go Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, które zajęło się odbudową zamku. Nie wrócił on jednak do wyglądu z czasów swej świetności. Dziś jest to siedziba Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj także: Zamki królewskie w Polsce

Poprzedni
Poprzedni artykułPodkarpackie zamki – jedne z najpiękniejszych w Polsce (Top 8)
Następny artykułTop 9 miejsc w Polsce, gdzie można spotkać niezwykłe zwierzęta
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here