Strona głównaTop 10Najpiękniejsze miejsca na Pomorzu (Top 19)

Najpiękniejsze miejsca na Pomorzu (Top 19)

Zarówno w woj. pomorskim jak i na Pomorzu Zachodnim nie brakuje malowniczych miejsc. To tereny położone nad naszym Bałtykiem, który potrafi być naprawdę urokliwy. Gdzie jechać, by się zachwycić? Oto najpiękniejsze miejsca na Pomorzu.

Orłowo

Gdynia Orłowo. Fot. Shutterstock

Orłowo to część Gdyni z malowniczymi klifami nad Bałtykiem i rozciągającą się pod nimi plażą. Można nawet założyć, że Klif Orłowski to najpiękniejszy brzeg Bałtyku. To miejsce kształtowało się przez 23 miliony lat. Wysokość klifu to około 60 m, a długość 650 m.

Czytaj więcej: Klif Orłowski – najpiękniejszy brzeg Bałtyku

Stawa Młyny

Stawa Młyny w Świnoujściu
Stawa Młyny w Świnoujściu. Fot. Shutterstock

Do tego obrazka nic nie trzeba dodawać. Stawa Młyny w Świnoujściu jest tak pocztówkowa, że da się z jej zdjęć zrobić kalendarz i to na całe 12 miesięcy. Nie znamy osoby, której by się tam nie spodobało. To prawdziwie urzekające miejsce.

Kościół w Trzęsaczu

Kościół w Trzęsaczu. Fot. Pixabay

Niegdyś była to okazała budowla z pięknymi stallami oraz ołtarzem gotyckim i barokowym – dziś pozostała tylko ściana. Kościół w Trzęsaczu w woj. zachodniopomorskim jest unikatem na europejską skalę. Ruina świątyni z przełomu XIV i XV wieku postępowała stopniowo. Miejsce z rodzaju tych, które po prostu trzeba odwiedzić nad Bałtykiem.

Czytaj więcej: Kościół w Trzęsaczu – została ściana

Fort Ujście

Kołobrzeg. Fot. Shutterstock

Centralną częścią Kołobrzegu stanowi nabrzeżny obszar z Fortem Ujście i latarnią morską. Kołobrzeg zwany był twierdzą i już od XIII wieku pełnił rolę militarną, która została reaktywowana w czasie II wojny światowej. Fort Ujście jest jedną z głównych i w dodatku bardzo malowniczą częścią umocnień.

Czytaj także: Darmowe atrakcje Kołobrzegu – te miejsca można zwiedzić za darmo

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Ogrody Hortulus w Dobrzycy. Fot. Shutterstock

Piękne ogrody Hortulus rozplanowane są na pięciu hektarach i przywodzą na myśl zieleńce z takich krajów jak Francja, Anglia czy Japonia. Można tam znaleźć całe założenia planistyczne ogrodów w stylu angielskim i francuskim, ale też ciekawe azjatyckie rośliny. Jedną z największych atrakcji jest wielki labirynt. Ogrody Hortulus są dostępne dla zwiedzających przez cały rok.

Czytaj więcej: Ogrody Hortulus w Dobrzycy – spektakularny labirynt

Swołowo, Kraina w kratę

Swołowo, kraina w kratę. Fot. Shutterstock

Swołowo to jedyna w swoim rodzaju wioska z około 70 przykładami budownictwa szkieletowego. Było ono charakterystyczne dla tego regionu w XVIII i XIX wieku. Między drewnianą konstrukcję wstawiano dyle, które owijano słomą i oblepiano gliną. Belki były zabezpieczane smołą, a elewację malowano wapnem. W Swołowie można zobaczyć także owalnicowy plan wsi. W nawigację można wpisać Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Bilety normalne: 14 zł, bilety ulgowe: 10 zł.

Czytaj więcej: Swołowo – wieś w kratkę jedyna w swoim rodzaju

Słowiński Park Narodowy

słowiński park narodowy
Słowiński Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Nie ma drugiego tak unikatowego parku narodowego w całej Polsce. Wydmy przypominają raczej krajobrazy Sahary, a nie naszego kraju. Ale jest tam nie tylko piasek. Występują tu jeziora, bagna, łąki, lasy i torfowiska. Park wpisano na listę UNESCO.

Czytaj więcej: Słowiński Park Narodowy – kraina wydm

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Przepiękna wieś Kluki. Fot. Shutterstock

Ten niezwykły skansen zachował w niemal niezmienionym stanie jedną z najpiękniejszych wsi w Polsce. Kluki to pomorska perełka. Skansen jest poświęcony kulturze Słowińców – dawnemu odłamowi ludności kaszubskiej. Ceny biletów: 14 zł normalne, 10 zł ulgowe.

Czytaj też: Skanseny w Polsce

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

zamek w darłowie
Zamek w Darłowie. Fot. Shutterstock

Zamek w Darłowie postał już w XIV wieku a potem był przebudowywany. Miasto należało do Hanzy, a Bolesław V kupił zamek, by cieszyć się warownią w doskonałej lokalizacji: jednocześnie przy szlakach kupieckich, blisko morza i w widłach rzeki. Zamek Książąt Pomorskich po pożarach nie odzyskał swojego gotyckiego stylu, ale i tak prezentuje się okazale. Można zwiedzać zamek w cenie 14 zł (bilet normalny) i 12 zł (ulgowy).

Czytaj więcej: Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie z królem o trzech koronach

Bałtycki Park Miniatur

Batycki Park Miniatur, Zamek Książąt Pomorskich
Batycki Park Miniatur, Zamek Książąt Pomorskich. Fot. DamianR, CC BY-SA 2.0

To miejsce gdzie można zrobić sobie wycieczkę dookoła Bałtyku robiąc zaledwie kilka kroków. Miniatury przedstawiają 45 charakterystycznych budynków znajdujących się na wybrzeżach 9 państw wokół naszego morza. Bałtycki Park Miniatur znajduje się w Międzyzdrojach.

Zamek w Dobrej

Zamek w Dobrej. Fot. shrink, CC BY-SA 3.0

Jeśli tak jak my lubicie ruiny za ich niepowtarzalny klimat, na pewno zaciekawią Was pozostałości późnogotyckiego zamku w Dobrej w powiecie łobeskim (nie mylić z zespołem pałacowo-parkowym w Dobrej w woj. opolskim). Pierwsza warownia rycerska w tym miejscu miała powstać już w XIII wieku za Przybysława IV z Parchimia, a potem władały nią kolejne rody rycerskie.

Hel

Jastarnia, Hel. Fot. Shutterstock

Hel jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Każdy, kto lubi wycieczki po Polsce, powinien wybrać się na ten niezwykły półwysep chociaż raz w życiu i dotrzeć na sam jego koniec. Piękne zdjęcia gwarantowane.

Czytaj też: Nietypowe atrakcje Półwyspu Helskiego

Groty Mechowskie

Groty Mechowskie w Mechowie
Groty Mechowskie w Mechowie. Fot. 1bumer, CC BY-SA 4.0

Najkrótsza trasa turystyczna Polski także jest na Pomorzu. Nie wyczerpie, nie znudzi, za to na pewno bardzo szubko się kończy. Niespotykane formacje skalne wytworzyły się w procesach erozji drążąc niesamowite groty w których odbywają się spektakle gry świateł.

Czytaj więcej: Groty Mechowskie – najkrótsza trasa turystyczna Polski

Pałac w Rzucewie

Zamek w Rzucewie. Fot. Shutterstock

Pałac w Rzucewie leży nieopodal wód Zatoki Puckiej. Rezydencja jest również nazywana zamkiem Jana III Sobieskiego, który posiadał ten zamek po Radziwiłłach. Nie wiadomo jednak, czy kiedykolwiek tam przyjechał. Pierwsza budowla w tym miejscu stanęła w XVI wieku, natomiast obecny kształt gmachu to zasługa przebudowy około połowy XIX wieku.

Czytaj więcej: Pałac w Rzucewie – rezydencja nad brzegiem zatoki

Plaża w Juracie

jurata
Jurata. Fot. Shutterstock

Plaże w Juracie są dwie. Szersza i chętniej odwiedzana oraz mniejsza, nad Zatoką Pucką. Tę wybierają pasjonaci windsurfingu i kitesurfingu. Obie są urokliwe, podobnie jak cała Jurata uznana za jedną z najmodniejszych nadrmorskich miejscowości. Nie mogliśmy w tym zestawieniu przedstawić wszystkich bałtyckich plaż, ale ta godnie je reprezentuje.

Przeczytaj też: Najlepsze plaże w Polsce – który kurort nad Bałtykiem wybrać?

Przylądek Rozewie

Przylądek Rozewie. Fot. Shutterstock

Przez wiele lat, wszelkie źródła uznawały Rozewie za najdalej wysuniętą na północ część naszego kraju. Dziś wiadomo że znajduje się ona w Jastrzębiej Górze (Gwiazda Północy). Mimo to Rozewie pozostaje jednym z najpiękniejszych miejsc nie tylko na Pomorzu, ale i w całym kraju. Wystarczy popatrzeć na to zdjęcie.

Latarnia Rozewie

Latarnia Rozewie
Latarnia Rozewie. Fot. Shutterstock

Osobno potraktujemy Latarnię Rozewie, która mimo że jest niziutka, to stoi na wysokim klifie co daje jej spory zasięg. Jest to jeden z najładniejszych tego typu budynków na polskim wybrzeżu. Latarnie w Rozewiu są właściwie dwie: starsza z XIX wieku (nieczynna) i nowa z XX wieku, która nosi imię Stefana Żeromskiego. Autor „Wiatru od morza” napisał swą powieść podobno właśnie tutaj. Znajduje się tam też Muzeum Latarnictwa Morskiego.

Molo w Sopocie

Molo w Sopocie
Molo w Sopocie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Największe, najbardziej znane i jedno z najpiękniejszych na całym Bałtyku. Molo w Sopocie to nie tylko imponujący rozmiarem obiekt, ale też idealne miejsce na udaną sesję fotograficzną czy romantyczny spacer. Będąc w Trójmieście nie można pominąć tego miejsca. Nie mogło go też zabraknąć w naszym zestawieniu.

Czytaj także: Molo w Sopocie – wizytówka Bałtyku

Długi Targ

Długi Targ w Gdańsku. Fot. Shutterstock

Wiele najpiękniejszych miejsc w Gdańsku mogłoby się z powodzeniem znaleźć w tym zestawieniu, ale wybraliśmy jedno będące wizytówką miasta. To Długi Targ tętniący w średniowieczu życiem kupieckim, a dziś pełen turystów, którzy zakochują się w Gdańsku w mgnieniu oka. To tu jest będąca wizytówką miasta Fontanna Neptuna, Dwór Artusa i imponujący Ratusz.

Czytaj także: Darmowe atrakcje Gdańska – to musisz zobaczyć

Moglibyśmy wymieniać tak długo, ale nie możemy tego robić bez końca. Co byście dopisali na listę „najpiękniejsze miejsca na Pomorzu”?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE