Zamek Drahim był ważną warownią w woj. zachodniopomorskim. Stał na przecięciu szlaków i bronił siedziby zakonu. Teraz pozostaje w ruinie. Warto go odkryć.

Zamek na przecięciu szlaków

zamek drahim
Zamek Drahim w Starym Drawsku. Fot. Dawid Jasiak, CC BY-SA 3.0

W województwie zachodniopomorskim niedaleko Czaplinka położone jest Stare Drawsko. To bardzo mała wioska na przesmyku między jeziorami Drawsko i Żerdno, nad rzeką Drawą. Stoją tam ruiny zamku z XIV wieku, który w czasach swojej budowy stał nie na przesmyku, a na półwyspie między nie połączonymi wówczas jeziorami. Słowiańskie plemię zbudowało swój gród już wcześniej. Został on spalony w XII wieku i to na tych właśnie ziemiach zbudowano późniejszy zamek.

Na początku zamieszkali tam templariusze. Zamek wspólnie z warownią w Machlinach stanowił straż przednią siedziby templariuszy tempelburskich w Czaplinku. Po nich murowany zamek drahimski zbudowali joannici, rycerski zakon św. Jana. Budowla powstawała w sześć lat: od 1360 do 1366 roku. Położenie miało też znaczenie ekonomiczne. To przez Drahim przebiegał także ważny kupiecki szlak solny.

Mennica fałszywych monet

Zamek Drahim w Starym Drawsku dziedziniec
Zamek Drahim w Starym Drawsku dziedziniec. Fot. Kapitel, CC BY-SA 4.0

Joannici postawili murowany zamek i… mennicę fałszywych monet. W 1366 r. zamek kupił od nich król Kazimierz Wielki i ustanowił tu starostwo. Funkcjonowało do 1668 a w 1657 roku zostało oddane w zastaw Brandenburgii przez króla Jana Kazimierza.

Nie spłacano elektorowi brandenburskiemu Fryderykowi Wilhelmowi I należnych sum, więc od 1668 r. tereny znalazły się w rękach brandenburskich. Województwa poznańskie i kaliskie mogły wykupić zamek w Drahimiu, ale przeznaczoną na to kwotę przepili ministrowie króla Augusta II.

Upadek twierdzy

Zamek Drahim w Starym Drawsku
Zamek Drahim w Starym Drawsku. Fot. Kapitel, CC BY-SA 4.0

Zamek obrócił się w ruinę w wyniku pożaru w 1758 r. W czasie wojny siedmioletniej płk Cosel podpalił zamek przed atakiem kozackim. Dawna siedziba zakonna upadła.

W 1818 r. Królestwo Prus sprzedało teren w ręce prywatne, ale zamek zabezpieczono dopiero w latach 1963-1968, a i tak znajduje się w ruinie. Obecnie można go zwiedzać. Zachowały się mury, a w środku odtworzono chaty i można zobaczyć rekonstrukcję życia w dawnym zamku. Odbywają się tu też turnieje rycerskie.

Zamek Drahim, zwiedzanie

Zamek Drahim w Starym Drawsku dziedziniec
Zamek Drahim w Starym Drawsku dziedziniec. Fot. Kapitel, CC BY-SA 4.0

Zamek obecnie należy do prywatnego Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Czynny jest od godz. 10 do 18. Bilety normalne kosztują 12 zł, a ulgowe 8 zł. Należy głośno pukać w bramę od strony północnej.

Nota: nazwy zakonów, takie jak templariusze, franciszkanie, dominikanie, czy joannici, piszemy małą literą. Jest jednak pewien wyjątek. Krzyżacy stworzyli swoje własne państwo, dlatego piszemy „Krzyżacy” wielką literą.

Atrakcje w Polsce

  • Rafting Active Move w Szczawnicy

    Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

  • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

    W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

  • Ruiny kościoła w Kobułtach

    Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here