Strona głównaCiekawostkiZamek Drahim – polska twierdza templariuszy i joannitów

Zamek Drahim – polska twierdza templariuszy i joannitów

Zamek Drahim był ważną warownią w woj. zachodniopomorskim. Stał na przecięciu szlaków i bronił siedziby zakonu. Teraz pozostaje w ruinie. Warto go odkryć.

Zamek na przecięciu szlaków

zamek drahim
Zamek Drahim w Starym Drawsku. Fot. Dawid Jasiak, CC BY-SA 3.0

W województwie zachodniopomorskim niedaleko Czaplinka położone jest Stare Drawsko. To bardzo mała wioska na przesmyku między jeziorami Drawsko i Żerdno, nad rzeką Drawą. Stoją tam ruiny zamku z XIV wieku, który w czasach swojej budowy stał nie na przesmyku, a na półwyspie między nie połączonymi wówczas jeziorami. Słowiańskie plemię zbudowało swój gród już wcześniej. Został on spalony w XII wieku i to na tych właśnie ziemiach zbudowano późniejszy zamek.

Na początku zamieszkali tam templariusze. Zamek wspólnie z warownią w Machlinach stanowił straż przednią siedziby templariuszy tempelburskich w Czaplinku. Po nich murowany zamek drahimski zbudowali joannici, rycerski zakon św. Jana. Budowla powstawała w sześć lat: od 1360 do 1366 roku. Położenie miało też znaczenie ekonomiczne. To przez Drahim przebiegał także ważny kupiecki szlak solny.

Mennica fałszywych monet

Zamek Drahim w Starym Drawsku dziedziniec
Zamek Drahim w Starym Drawsku dziedziniec. Fot. Kapitel, CC BY-SA 4.0

Joannici postawili murowany zamek i… mennicę fałszywych monet. W 1366 r. zamek kupił od nich król Kazimierz Wielki i ustanowił tu starostwo. Funkcjonowało do 1668 a w 1657 roku zostało oddane w zastaw Brandenburgii przez króla Jana Kazimierza.

Nie spłacano elektorowi brandenburskiemu Fryderykowi Wilhelmowi I należnych sum, więc od 1668 r. tereny znalazły się w rękach brandenburskich. Województwa poznańskie i kaliskie mogły wykupić zamek w Drahimiu, ale przeznaczoną na to kwotę przepili ministrowie króla Augusta II.

Upadek twierdzy

Zamek Drahim w Starym Drawsku
Zamek Drahim w Starym Drawsku. Fot. Kapitel, CC BY-SA 4.0

Zamek obrócił się w ruinę w wyniku pożaru w 1758 r. W czasie wojny siedmioletniej płk Cosel podpalił zamek przed atakiem kozackim. Dawna siedziba zakonna upadła.

W 1818 r. Królestwo Prus sprzedało teren w ręce prywatne, ale zamek zabezpieczono dopiero w latach 1963-1968, a i tak znajduje się w ruinie. Obecnie można go zwiedzać. Zachowały się mury, a w środku odtworzono chaty i można zobaczyć rekonstrukcję życia w dawnym zamku. Odbywają się tu też turnieje rycerskie.

Zamek Drahim, zwiedzanie

Zamek Drahim w Starym Drawsku dziedziniec
Zamek Drahim w Starym Drawsku dziedziniec. Fot. Kapitel, CC BY-SA 4.0

Zamek obecnie należy do prywatnego Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Czynny jest od godz. 10 do 18. Bilety normalne kosztują 12 zł, a ulgowe 8 zł. Należy głośno pukać w bramę od strony północnej.

Nota: nazwy zakonów, takie jak templariusze, franciszkanie, dominikanie, czy joannici, piszemy małą literą. Jest jednak pewien wyjątek. Krzyżacy stworzyli swoje własne państwo, dlatego piszemy „Krzyżacy” wielką literą.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE