Chcielibyście przenieść się do świata dzieciństwa? Drewniane zabawki, pluszowe misie, kolorowe samochodziki czy uśmiechnięte lale – czym najchętniej bawiliście się gdy byliście mali? Wybierzcie się z nami do muzeum zabawek, gdzie czas stanął w miejscu. Oto najlepsze miejsca w Polsce, które sprawią radość małym i dużym. Może uda Wam się znaleźć na naszych zdjęciach swoje ulubione zabawki? Dajcie znać w komentarzach.
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
Kielecka instytucja ma ciekawą historię i bezpośredni związek z polskim przemysłem zabawkarskim. Po II wojnie światowej kielecczyzna stała się istotnym ośrodkiem przemysłu zabawkarskiego w Polsce. Z tego tytułu w Kielcach utworzony został Krajowy Związek Spółdzielni Zabawkarskich (KZSZ), a w jego strukturach, pod koniec 1979 roku – Muzeum Zabawkarstwa.
Obecnie, po wielu przeprowadzkach, transformacjach i zmianie nazwy – jest największym tego typu obiektem w Polsce. Wystawa stała jest podzielona na 5 części: zabawki najstarsze (XVIII w. – pocz. XX wieku), bohaterowie polskich animacji, modele pojazdów, zabawki ludowe oraz… Zatkało kakao. To słynne dziecięce powiedzenie jest tytułem wystawy, która w barwny i ciekawy sposób oprowadza zwiedzających po świecie zabawek i zabawy okresu PRL.
Ceny biletów:
- Bilet normalny – 15 zł
- Bilet ulgowy – 8 zł
Zobaczcie także: 5 atrakcji idealnych i dla dorosłych, i dla dzieci.
Galeria Starych Zabawek w Gdańsku
Spacerując po gdańskiej starówce, na ul. Piwnej możemy natknąć się na niecodzienne muzeum. Nazwane Galerią Starych Zabawek, mieści się tutaj od 2013 roku – i przenosi zwiedzających w świat wiekowych przedmiotów dla dzieci. W muzeum zebrano zabawki wyprodukowane wyłącznie w Polsce w latach 1920-1989. Dla potwierdzenia pochodzenia prezentowane są tutaj prawdziwe, stare katalogi oraz zdjęcia, które dokumentują ich rodowód. Starsi zwiedzający na pewno dużym sentymentem obdarzą znajome z dzieciństwa eksponaty. Młodsi z kolei poznają zabawki swoich rodziców i zobaczą jak wyglądało ich dzieciństwo. Wewnątrz czekają na Was gry planszowe, lalki, misie, kolejki, klocki, figurki i wiele, wiele więcej.
Ceny biletów:
- Bilet normalny – 8 zł
- Bilet ulgowy – 6 zł
- Wykonywanie zdjęć za dodatkową opłatą 25 złotych
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Na mapie Rzeszowa znajdziecie wyjątkowo sentymentalne muzeum, które przeniesie Was w świat dzieciństwa. Muzeum Dobranocek, to jedyna tego typu placówka w Polsce, która posiada unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci. Najstarsze eksponaty dotyczą wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej.
W muzeum znajdują się oryginalne lalki z filmów Miś Coralgol, Plastusiowy Pamiętnik oraz Miś Uszatek. Jeśli byliście pokoleniem, które oglądało dobranocki, to ucieszą Was zabawki z bajek Jacek i Agatka, Gąska Balbinka, Reksio, Bolek i Lolek, Kot Filemon, Smerfy, Pszczółka Maja czy Wilk i Zając. W muzeum nie brakuje także licznych wystaw czasowych, wydarzeń, zajęć i warsztatów.
Ceny biletów:
- Bilet normalny – 8 zł
- Bilet ulgowy – 4 zł
Zobaczcie także: Najciekawsze muzea dla dzieci.
Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu
Kolejnym miejscem, w którym czuć duszę i miłość do zabawek znajduje się w Karpaczu. Miejskie Muzeum Zabawek, w tej popularnej górskiej miejscowości, stworzono ze zbiorów, które przez lata gromadził Henryk Tomaszewski. Był to twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który dziś spoczywa na cmentarzu przy świątyni Wang w Karpaczu.
Muzeum Zabawek w Karpaczu mieści się w budynku byłego dworca kolejowego i przyciąga wielu turystów, głównie rodziny z dziećmi. Zabawki zgromadzone w muzeum pamiętają ubiegły wiek, dlatego odwiedziny ucieszą nie tylko najmłodszych, ale także rodziców. Zobaczycie tu m.in. zabytkowe porcelanowe lalki, piękne pluszowe misie, kolorowe matrioszki, robiące wrażenie szopki bożonarodzeniowe, ale także kolekcje aut czy robotów.
Ceny biletów:
- Bilet normalny – 14 zł
- Bilet ulgowy – 7 zł
- Dzieci do lat 7 – bezpłatnie
Sprawdźcie także: Historyczne miejsca w Polsce, które musicie odwiedzić z dziećmi (Top 19).
Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu
W samym centrum toruńskiej Starówki, tuż obok domu Mikołaja Kopernika znajduje się wyjątkowe miejsce dla dorosłych i dla dzieci. Muzeum Zabawek i Bajek powstało w 2013 roku, z prywatnych zbiorów liczących ponad 1000 eksponatów, których z roku na rok przybywa. Zbiory muzeum składają się z historycznych zabawek, takich jak: lalki, gry planszowe, klocki, kolejki i książki z bajkami. Odwiedzając to ciekawe miejsce zobaczycie jedną z pierwszych lalek Barbie, pochodząca z 1959 roku, kukiełki teatralne, oryginalny strój kobiecy z czasów powstania styczniowego oraz przedwojenne klocki kamienne.
Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu to jedno z tych miejsc, wobec których nie można przejść obojętnie. Dorośli będą wzruszeni rozpoznając swoje zabawki z dzieciństwa, najmłodsi natomiast odkryją rzeczy, którymi bawili się nie tylko ich rodzice, ale także dziadkowie. To co spodoba Wam się najbardziej to możliwość dotknięcia niektórych eksponatów: przedwojennych lalek, wózków, bączków, zabawek z czasów PRL-u, czy kolejek elektrycznych.
Oprócz wystaw stałych właściciele Muzeum organizują również warsztaty artystyczne i literackie dla dzieci i młodzieży inspirowane prezentowaną kolekcją.
Ceny biletów:
- Bilet normalny – 12 zł
- Bilet ulgowy – 8 zł
- Dzieci do lat 3 – bezpłatnie
Zobaczcie także: Podróż z dzieckiem po Polsce – o tych 6 rzeczach pamiętaj.
Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju
Dzieciństwo to beztroska i świat zabawy. Tak właśnie poczujecie się w Kudowie-Zdroju, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Zabawek. Jest to kolejne miejsce w Polsce, którego początki wzięły się z prywatnej kolekcji przedmiotów, którymi bawią się dzieci. Dziś Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju to największe takie miejsce w Polsce, które w swojej kolekcji ma ponad 5 tysięcy sentymentalnych przedmiotów. Placówka zgromadziła niemal wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego, od starożytności po lata 80-te XX wieku.
Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju to niezwykłe miejsce, w którym każdy odnajdzie dla siebie coś intrygującego. Zobaczycie tu teatrzyki domowe, zabawki z filmów, szopki bożonarodzeniowe, lalki, militaria chłopięce, zabawki blaszane, klocki, samograje, zwierzątka czy zabawki optyczne.
Ceny biletów:
- Bilet normalny – 17 zł
- Bilet ulgowy – 14 zł
Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju
Za sprawą popularności Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju jego twórcy postanowili otworzyć filię placówki, która znajduje się w Krynicy-Zdroju. Muzeum prowadzone jest przez małżeństwo pasjonatów, którzy kontynuując rodzinną tradycję dbają o dziedzictwo kulturowe, jakim jest zabawka. Kolekcja zgromadzona w krynickim muzeum jest równie bogata i wszechstronna jak w pierwszej z placówek. Zgromadzono tu ponad 3 tysiące światowej klasy eksponatów, wśród których możecie podziwiać zabawki z niemal wszystkich epok – od starożytności aż po lata 80. XX wieku. Każdy, kto pojawi się w muzeum z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zobaczycie tu: misie, lalki Barbie, klocki Lego, a także elementarze, zeszyty czy liczydła. Daj się przenieść to wspaniałego czasu dzieciństwa podczas pobytu w Krynicy-Zdroju.
Cennik biletów:
- Bilet normalny – 17 zł
- Bilet ulgowy – 14 zł
Muzeum Lalek w Pilźnie
Początki tego miejsca sięgają roku 1981, kiedy to powstała Pracownia Artystyczna Kasia, zajmująca się projektowaniem i szyciem strojów na gotowe korpusy lalek. Wszystkie tworzone w pracowni stroje nawiązywały do wzorów historycznych i etnograficznych. Liczne podróże właścicielki, związane z poszerzaniem wiedzy o historii lalek z całego świata, pozwoliły zebrać bogatą kolekcję zabawek. Dzięki licznym zbiorom lalek, miejsce to udało się przekształcić w kompleks muzealny i kulturalno-edukacyjny, a w późniejszym czasie w Muzeum Lalek.
Dziś w Pilźnie podziwiać możemy bogatą kolekcję, która posiada kilka wystaw stałych:
- Lalki w nowej odsłonie – nowoczesna wystawa multimedialna
- Największa kolekcja antycznych lalek japońskich
- I-sza światowa wystawa Lalek – Lalki niemieckie
- Spektakl światła i dźwięku na babcinym strychu: Baśnie i legendy polskie
- Lalki Afryki
- Zabawki babci, mamy i moje…
- Jak powstaje lalka: zabytkowe manufaktury pracowni lalkarskiej
W placówce istnieje również możliwość wypożyczenia lalek o różnorodnej tematyce m.in. bajki Jeana de La Fontaine, Hansa Christiana Andersena, braci Grimm, osoba Jana Pawła II, dawne stroje oraz postaci polskich polityków. W Muzeum Lalek prowadzone są także lekcje muzealne i ciekawe warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Ceny biletów:
- Bilet normalny – 19 zł
- Bilet ulgowy – 16 zł
- Bilety rodzinne – 50 zł
Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków
Któż z nas nie słyszał o słynnych klockach z Danii? W Karpaczu doczekały się one dużego i ciekawego muzeum, w którym interaktywne makiety przenoszą nas w dziecięcy świat kolorowych budowli. Na wystawę składa się szereg różnorodnych tematycznie konstrukcji – jest tu kopalnia i miasto Batmana, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i pirackie statki. Jest nawet sześciometrowa makieta regionu. A wszystko misternie zbudowane z drobnych klocków, podświetlone i multimedialne. Niejedno dziecko będzie zachwycone ilością i szczegółowością budowli, a inspiracje wyniesione z makiet spowodują, że budżet rodziców uszczupli się o kwotę pudełka Lego z muzealnego sklepiku.
Ceny biletów:
- 1 osoba – 19 zł
- 2 osoby – 33 zł
- 3 osoby – 47 zł
- 4 osoby – 61 zł
- 5 osób – 74 zł