Lista sanktuariów i miejsc kultu w naszym kraju jest bardzo długa. Podobno jest ich w Polsce około 600. Przyjeżdżają do nich wierni z całego świata. Są tak popularne, że każdego roku odwiedzają je miliony osób. Oto najbardziej znane i największe sanktuaria w Polsce.

1Jasna Góra

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Fot. Shutterstock

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze to najczęściej nawiedzana bazylika w Polsce. Miejsce to odwiedza 4 mln pielgrzymów rocznie. Uczestniczą oni także w pielgrzymkach pieszych idących przez całą Polskę po to, by stanąć przed obrazem Czarnej Madonny i pomodlić się.

Jasna Góra jest także miejscem historycznym. Paulini bronili klasztoru w czasie potopu szwedzkiego. Bitwa ta nie miała wielkiego znaczenia militarnego, została nawet przemilczana w niektórych kronikach. Była jednak bezprecedensowa ze względu na znaczenie symboliczne i morale polskich wojujących.

Czytaj więcej: Jasna Góra – gratka nie tylko dla pielgrzymów

Poprzedni
Poprzedni artykułDziwne polskie powiedzenia, których pochodzenie Cię zaskoczy! (Część 3)
Następny artykułNajlepsze miasta do życia w Polsce (Top 10)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here