Strona głównaTop 10Największe sanktuaria w Polsce – znane na całym świecie

Największe sanktuaria w Polsce – znane na całym świecie

Lista sanktuariów i miejsc kultu w naszym kraju jest bardzo długa. Podobno jest ich w Polsce około 600. Przyjeżdżają do nich wierni z całego świata. Są tak popularne, że każdego roku odwiedzają je miliony osób. Oto najbardziej znane i największe sanktuaria w Polsce.

Jasna Góra

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Fot. Shutterstock

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze to najczęściej nawiedzana bazylika w Polsce. Miejsce to odwiedza 4 mln pielgrzymów rocznie. Uczestniczą oni także w pielgrzymkach pieszych idących przez całą Polskę po to, by stanąć przed obrazem Czarnej Madonny i pomodlić się.

Jasna Góra jest także miejscem historycznym. Paulini bronili klasztoru w czasie potopu szwedzkiego. Bitwa ta nie miała wielkiego znaczenia militarnego, została nawet przemilczana w niektórych kronikach. Była jednak bezprecedensowa ze względu na znaczenie symboliczne i morale polskich wojujących.

Czytaj więcej: Jasna Góra – gratka nie tylko dla pielgrzymów

Licheń

Bazylika w Licheniu
Bazylika w Licheniu wzbudza kontrowersje. Fot. Shutterstock

Największy kościół w Polsce znajduje się w Licheniu Starym. To monumentalna świątynia wzorowana na bazylice św. Piotra w Rzymie. Znajduje się w województwie wielkopolskim niedaleko Konina. Licheń stał się miejscem pielgrzymkowym o światowym znaczeniu, choć nie brakuje związanych z nim kontrowersji.

Niektórzy krytykują zbędny monumentalizm Lichenia. Bazylika ma 300 tys. m sześc. kubatury i 23 tys. mkw powierzchni. Kopuła wznosi się na wysokość 103,5 m, a wieża sięga 141,5 m. W środku znajduje się największy w Polsce i 13. na świecie zespół organów. Budowa świątyni kosztowała ok. 200 mln zł.

Czytaj więcej: Licheń – największa bazylika w Polsce

Święta Lipka

Bazylika w Świętej Lipce
Bazylika w Świętej Lipce. Fot. Fotokon, Shutterstock

Dawno, dawno temu pewien skazaniec oczekiwał w celi na zamku w Kętrzynie na wykonanie wyroku. Ukazała się mu Matka Boska i nakazała wyrzeźbić figurkę w kawałku drewna. Kiedy strażnicy znaleźli jego pracę uznali, że więźnia ułaskawił Bóg i uwolnili go. Figurka trafiła na lipę, a ta stała się miejscem kultu.

Święta Lipka w woj. warmińsko-mazurskim jest jednym z ważniejszych miejsc kultu w kraju. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykły ołtarz, który możemy podziwiać w bazylice. Jest to dzieło Krzysztofa Peuckera i Jana Dobla.

Czytaj więcej: Święta Lipka – miejsce pełne cudów

Gietrzwałd

Bazylika w Gietrzwałdzie gietrzwałd
Bazylika w Gietrzwałdzie. Fot. Bogitor, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie w woj. warmińsko-mazurskim to z pozoru kościół jak wiele innych, ale skrywa ważny dla kultu Madonny obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej jako Madonny Piastunki z dziecięciem.

Kult tego miejsca związany jest z objawieniami. Matka Boska miała się ukazywać w 1877 r. m.in. dziewczynkom: trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. W XIX w. ruch pielgrzymkowy wzrósł, a bazylika została rozbudowana.

Kodeń

Bazylika św. Anny w Kodeniu
Bazylika św. Anny w Kodniu. Fot. Shutterstock

To niegdyś miasto, a obecnie wieś w woj. lubelskim będąca celem pielgrzymek – z bazyliką św. Anny i cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej oraz piękną Kalwarią Kodeńską. Swój religijny charakter Kodeń zawdzięcza Michałowi Sapieże, który w latach 30. XVII wieku ufundował bazylikę po odzyskaniu w Rzymie skradzionego obrazu Matki Boskiej. Ciekawostką jest, że ma on przedstawiać oblicze Matki Bożej z Guadalupe (choć nam nawet po zmrużeniu oczu trudno znaleźć podobieństwo).

Trzebnica

Bazylika świętej jadwigi śląskiej i świętego bartłomieja w trzebnicy
Bazylika świętej Jadwigi Śląskiej i świętego Bartłomieja w Trzebnicy Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Wierni pielgrzymują także do Trzebnicy na Dolnym Śląsku. Bazylika i sanktuarium św. Jadwigi to najważniejszy kościół w tym regionie. Szczególnie popularne jest pielgrzymowanie z Wrocławia, który wcale nie leży tak daleko.

Sanktuarium znane jest jako bazylika grobu świętej Jadwigi. Kaplica, w której ją pochowano, jest przez niektórych uważana za najpiękniejszą budowlę XIII w. w Polsce. Bazylika to kawał historii! Klasztor w Trzebnicy ufundował już w 1202 r. książę Henryk Brodaty.

Kalisz

Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu
Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu. Fot. Azymut (Rafał M. Socha), Wikimedia Commons, CC-BY 4.0

Sanktuarium w Kaliszu, czyli bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znana jest z obrazu Świętej Rodziny i kultu św. Józefa kaliskiego. Zyskała ona status bazyliki mniejszej. Najwięcej wiernych przybywa tam na coroczny odpust.

W Kaliszu jest wiele innych ważnych kościołów. To m.in. kolegiata św. Pawła, gdzie pochowany został Mieszko III Stary, kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa oraz katedra św. Mikołaja.

Wambierzyce

Wambierzyckie sanktuarium Królowej Rodzin
Wambierzyckie sanktuarium Królowej Rodzin. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Kalwarie zaczęły być zakładane w Europie w średniowieczu, na wzgórzach – na wzór Jerozolimy. Wierni sądzili, że pielgrzymując do takich miejsc, zastępujących ziemię świętą, uzyskają odpust. Podobnie stało się w Wambierzycach. Pierwsze, drewniane kapliczki powstały tutaj w 1683 r.

Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin zapiera dech w piersiach. W niepozornym otoczeniu wyróżnia się podświetlana w nocy fasada. Jak na barokową świątynię przystało, pozłacane wnętrze odurza swoim przepychem.

Czytaj więcej: Wambierzyce – śląska Jerozolima

Kalwaria Zebrzydowska

Bazylika w Kalwarii Zebrzydowskiej
Bazylika w Kalwarii Zebrzydowskiej. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedzają pielgrzymi z całego świata. Łączy kult cierpiącego Chrystusa oraz Matki Bożej. To wyjątkowe miasto od najmłodszych lat upodobał sobie także papież Jan Paweł II.

Kalwaria Zebrzydowska powstała na początku XVII w. Sanktuarium zostało ufundowana przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego w 1602 r. Zlecił on budowę klasztoru i zespołu kaplic dróg Męki Pańskiej na wzgórzu Żarek na wzór kalwarii jerozolimskiej.

Czytaj więcej: Kalwaria Zebrzydowska – ukochane dróżki Jana Pawła II

Krzeszów

Bazylika w Krzeszowie to arcydzieło baroku
Bazylika w Krzeszowie to arcydzieło baroku. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock. Na zdjęciu zajawkowym również świątynia w Krzeszowie

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie po prostu ocieka złotem. Jest to kościół diecezji legnickiej na Dolnym Śląsku wchodzący niegdyś w skład opactwa cystersów. W odróżnieniu od Lichenia, raczej nie słyszy się, by Krzeszów określano mianem kiczowatej świątyni, choć jest to jeden z najbardziej zdobnych kościołów w Polsce, perełka baroku z wysmakowanymi detalami i dzieło sztuki.

Grabarka

góra Grabarka Jasna Góra prawosławia
Grabarka to Jasna Góra prawosławia. Fot. Dzerkach Viktar, Shutterstock

Jest takie miejsce na Podlasiu, które wyjątkową moc przekazuje daleko poza swoje granice. To Grabarka, zwana prawosławną Jasną Górą. Pod tym słowem kryje się wieś i góra o tej samej nazwie. Dla ludności prawosławnej to teren przepełniony modlitwą, dobrą energią – po prostu święte miejsce.

Czytaj więcej: Grabarka – Jasna Góra prawosławia

Góra Świętej Anny

Sanktuarium na Górze Świętej Anny
Sanktuarium na Górze Świętej Anny. Fot. DyzO, Shutterstock

Góra Świętej Anny to miejscowość w woj. opolskim przy autostradzie A4. Na szczycie wzgórza wznosi się franciszkański klasztor, a także bazylika i sanktuarium z figurką św. Anny Samotrzeciej i jej relikwiami. Dookoła dziedzińca klasztornego stoi zespół piętnastu stuletnich konfesjonałów. Pielgrzymi udają się też do groty wykonanej na wzór tej w Lourdes. W 1980 roku świątyni nadano tytuł bazyliki mniejszej.

Czytaj więcej: Góra Świętej Anny – kalwaria, amfiteatr, geopark…

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE