Strona głównaTop 10Łańcut – atrakcje podkarpackiego małego Wawelu

Łańcut – atrakcje podkarpackiego małego Wawelu

Miasto uwielbiane przez królów, ukochane przez miłośników zabytków i pięknej przyrody. Co można zobaczyć w urokliwym miasteczku nazywanym podkarpackim Małym Wawelem? Łańcut atrakcje skupione ma zwłaszcza wokół tamtejszego zamku. Oto co warto tu zwiedzić.

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie. Fot. Shutterstock

Jedna z najbardziej reprezentatywnych rezydencji w Polsce pamiętająca czasy Lubomirskich i Potockich do dziś zachwyca rozmachem. Rody magnackie w różnych stylach architektonicznych rozbudowywały tutejszy majątek istniejący od połowy XVI wieku. Na początku ziemie te zarządzane były przez Pileckich, a jedna z większych przebudów miała miejsce za czasów Stadnickich. Do dziś zamek w Łańcucie zachował wiele historycznych elementów, w tym wystrój bogato zdobionych sal. Obecnie w zamku działa muzeum, w którego zbiorach zobaczymy liczne dzieła sztuki pochodzące z dawnych zbiorów zamkowych, a także powojenne zakupy i depozyty z innych placówek. Najstarsze eksponaty pochodzą jeszcze z kolekcji Izabeli Lubomirskiej i pochodzą z II połowy XVIII wieku. Zamek w zależności od pory roku można zwiedzać w cenach od 24 do 30 zł od osoby (z przewodnikiem). Można także kupić bilet na zwiedzanie storczykarni, parowozowni, stajni lub na wystawę ikon (polecane są karnety w niższych cenach).

Czytaj więcej: Zamek w Łańcucie – warownia, której nie zdobyli Szwedzi

Ogrody zamkowe – Łańcut atrakcje

Ogrody zamkowe – Łańcut atrakcje. Fot. Shutterstock

Wspaniały zamek w Łańcucie zachwyca też zajmującymi aż 36 hektarów ogrodami pełnymi kwiatów: włoskim, różanym i bylinowym. Zespół parkowy powstał on pod koniec XVIII wieku. To Izabela Lubomirska zleciła zburzenie fortyfikacji zamku po śmierci swojego męża Stanisława Lubomirskiego i zastąpienie ich terenami zielonymi. Ogrody zaprojektowano w stylu angielskim i systematycznie powiększano. Powstało tam wiele budowli: znajduje się tu m.in oranżeria z 1802 roku, zameczek romantyczny z 1800 roku i storczykarnia, o której wspomnieliśmy we wcześniejszym slajdzie.

Muzeum gorzelnictwa w Łańcucie

Na terenie Polmosu, w klasycystycznym dworku w Łańcucie, znajduje się nietypowe Muzeum Gorzelnictwa. To właśnie w tym budynku od 1970 r. produkowano wszystkim znane wyroby Polmosu, czyli najprościej mówiąc wódkę. W latach 90. we współpracy z zarządcami zamku i Muzeum Wnętrz Fabrykanckich stworzono tam stałą wystawę. W Muzeum gorzelnictwa można zobaczyć takie eksponaty jak dawne butelki, maszyny rozlewnicze, czy dokumenty. Polmos Łańcut do dziś istnieje i nawet produkuje (jednym z najbardziej znanych wyrobów tego przedsiębiorstwa jest wódka Polonaise), a zakłady w 2004 r. przejęła grupa Sobieski. W dawnym dworku znajduje się już tylko muzeum. Mogą je zwiedzać tylko grupy zorganizowane po wcześniejszym umówieniu się.

Synagoga w Łańcucie

Synagoga w Łańcucie. Fot. Jarosław Ratajczyk, CC BY-SA 2.5

Synagoga w Łańcucie jest jednym z piękniejszych i najcenniejszych przykładów architektury sakralnej tego typu w Polsce. Bożnica znajduje się w pobliżu zamku i od XVIII wieku stoi w miejscu drewnianej świątyni, która istniała w tym miejscu wcześniej. Jedną z najważniejszych przebudów była ta w XIX wieku, kiedy to odnowiono cenny zabytek. Niestety synagoga spłonęła w czasie II wojny światowej podpalona przez hitlerowców. Powstał tam magazyn zboża, a budowla została by rozebrana, gdyby nie dr Władysław Balicki z Wydziału Kultury Rady Narodowej w Rzeszowie, który ocalił bożnicę i postawił władzom miasta ultimatum, by ją odbudować. W synagodze znajdują się m.in. cenne polichromie zawierające sceny biblijne. Budowla należy do Muzeum Zamkowego w Łańcucie.

Zamek w Rzeszowie

zamek w rzeszowie
Zamek w Rzeszowie. Fot. Shutterstock

Łańcut leży blisko Rzeszowa, więc przy okazji można odwiedzić kolejny zamek. Twierdza w Rzeszowie powstała z fundacji kasztelana czchowskiego i sandomierskiego Mikołaja Spytka Ligęzy. Tak zwany palazzo in fortezza, czyli pałac z elementami warowni obronnej, trafił w ręce rodu Lubomirskich. Ci zajmowali się handlem solą, a na jej kopalniach, ale też gorzelniach, fabrykach i cukrowniach zbili majątek. Zamek w Rzeszowie był jedną z ich najwspanialszych reprezentacyjnych warowni. Ciekawe są najnowsze dzieje zamku. W czasie wojny i okupacji działało tam więzienie, w którym zamknięto kilka tysięcy Polaków. W zamkowych lochach dokonywano wyroków. Dziś zamek w Rzeszowie jest sądem. Nie ma możliwości tradycyjnego zwiedzania, ale wnętrza można obejrzeć w roli petenta.

Sprawdź także: Darmowe atrakcje Rzeszowa (Top 8)

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE