Język polski niezmiennie nas fascynuje. Wystarczy spojrzeć na te nazwy zwierząt, czy też grzybów! Zastanawiamy się, co kierowało osobami odpowiedzialnymi za ich wymyślanie. Oto najciekawsze i najśmieszniejsze polskie nazwy różnych gatunków: nie tylko tych występujących w naszym kraju.
Niezdarka dziewica
Niezdarka dziewica to pasikonik występujący min. w Europie, także w Polsce. Skąd taka nazwa? Owad porusza się niezdarnie, co tłumaczyłoby pierwszy człon nazwy. Dziewica natomiast odnosi się do sposobu rozmnażania, bo nowe osobniki przychodzą na świat dzięki partenogenezie, czyli dzieworództwu.
Psotnik książkowy inaczej psotnik zakamarnik albo wesz książkowa.
Psotniki to niewielkie owady ze skrzydełkami, których jest ponad 4000 gatunków. Psotnik zakamarnik zwany także psotnikiem książkowym, zakamarnikiem pulsorzem albo wszą książkową. Ta ostatnia nazwa wzięła się stąd, że owady te podobne są nieco do wszy. Lubią wilgoć i tapety oraz książki w których żerują, co tłumaczy dlaczego są psotnikami książkowymi.
Więcej śmiesznych nazw na kolejnych slajdach.
Zyzuś tłuścioch
To chyba nasza ulubiona nazwa w tym zestawieniu. Brzmi to jak szkolne przezwisko, ale tak naprawdę to nazwa gatunku pająka. Zwany jest też fałszywą czarną wdową. Dlaczego zyzuś? Nie do końca wiemy, ale może mieć to związek z dźwiękami wydawanymi przez samce w celu zaimponowania samicom. A tłuścioch? Cóż, ten pajączek ma dość obłe kształty. Zyzusie zamieszkują prawie całą północną półkulę. Osiągają 8 mm długości.
Tantniś krzyżowiaczek
Tantniś krzyżowiaczek jest pospolitym owadem żerującym na kapuście. Wyrządza duże szkody w uprawach. Stosuje się wobec niego opryski ze środków chemicznych. Dorasta do 8 mm.
Więcej śmiesznych nazw na kolejnych slajdach.
Sromotnik bezwstydny
Popularnym grzybem o śmiesznej nazwie jest sromotnik bezwstydny. Ten gatunek grzyba z rodziny sromotnikowatych… wykluwa się z jaj. A właściwie rozwija się z owalnego owocnika przypominającego jajo. Jego nazwa jest wiele mówiąca, bo grzyb ten w dorosłej formie bardzo przypomina pewien męski organ. Jeszcze bardziej oddaje to jego łacińska nazwa: phallus impudicus. Jego inne staropolskie nazwy to między innymi węże jajo, panna-bedłka, sromotnik śmierdzący, słupiak cuchnący, śmierdziel, bedłka pańska, jajczak, kołpak, nadymana, śmierdząca panna, świeczka.
Maworek zwisły
To kolejny ciekawy grzyb. Maworek zwisły występuje całymi grupami w postaci niewielkich zarodników w formie białych kuleczek. Rośnie najczęściej na porzuconych kłodach i kawałkach drewna. Występuje także w Polsce.
Więcej śmiesznych nazw na kolejnych slajdach.
Nieżłop nakwietny
Nieżłop nakwietny jest gatunkiem owada z rodziny bzygowatych. Jego nazwa niezmiennie wywołuje uśmiech na twarzy. Nieżłop dzięki zdolności mimikry upodabnia się do innych owadów. Występuje w Europie i Ameryce południowej.
Bzyg brzęk
Bzyg bzęk także pochodzi z rodziny bzygowatych, które dzięki mimikrze upodabniają się do pszczół czy trzmieli. Jest ich ok. 6 tys. gatunków, z czego w Polsce 400. Bzyg bzęk jest jednym z nich.
Więcej śmiesznych nazw na kolejnych slajdach.
Łasicoloty i lotokoty
Pora na ssaki w naszym zestawieniu. Łasicolot malajski zwany lotokotem malajskim i lotokot filipiński to małe ssaki nadrzewne z rzędu latawców i rodziny lotokotowatych. Ich polskie nazwy wzięły się od tego, że skacząc z drzewa na drzewo rozkładają szeroko łapy, między którymi znajdują się skórzaste błony i poruszają się lotem ślizgowym. Te przypominające nieco spadochroniarzy urocze zwierzątka żyją w Azji Południowo-Wschodniej.
Lucjan czerwony
Skoro ssak, to i ryba. Lucjan czerwony czyli po angielsku red snapper, to gatunek ryby popularnej m.in. na Malediwach. W restauracjach co prawda znajdziecie prawdopodobnie tylko tuńczyka, ale na połów lucjana czerwonego można się umówić z tubylcami. Jest wiele gatunków lucjanów, m.in. lucjan purpurowy, kaszmirski, lampasek i bohar. Niektóre gatunki osiągają do metra długości.
Więcej śmiesznych nazw na kolejnych slajdach.
Zmierzchnica trupia główka
Zmierzchnica trupia główka to gatunek ćmy występującej w Europie i części Afryki. Ma ona ubarwienie, które przypomina szerszenia, co pozwala jej odstraszać drapieżniki. Na tułowiu ma także wzór przypominający trupią czaszkę, skąd wzięła się jej polska nazwa.
Garbatka wielbłądka
Garbatka wielbłądka także jest ćmą. To szarobrunatny owad nie przekraczający 3 cm długości. Jej gąsienice są intensywnego zielonego koloru i mają charakterystyczne garbki.
Pilniczek włochatek
Pilniczek włochatek to owad z rodziny sprężykowatych. Występuje głównie na brzegach lasów. Znany jest z tego, że wyrządza szkody w uprawach.
Więcej śmiesznych nazw na kolejnych slajdach.
Rozciągnik mchuś
Rozciągnik mchuś to pająk z rodziny skakunowatych. Miłośnicy fotografii często robią skakunom zdjęcia w dużym powiększeniu, bo są to niezwykle małe a jednocześnie urocze pajączki, o ile w ogóle pająka można nazwać uroczym. Ciało rozciągnika mchusia jest nieco wydłużone, stąd jego nazwa.
Zgrzypik twardziel
Zgrzypik twardziel to inaczej zgrzypik twardokrywka. Jest przedstawicielem owadów, konkretnie rodziny kózkowatych i potocznie może być nazywany kózką. Ma długie i bardzo charakterystyczne czułki.
Więcej śmiesznych nazw na kolejnych slajdach.
Pokątnik złowieszczek
Pokątnik złowieszczek jest chrząszczem z rodziny czarnuchowatych. Może mieć nawet do 3 cm długości. Doskonale przystosował się do życia w środowisku zmienionym przez ludzi. Żywi się martwą materią organiczną, może stąd jego złowieszcza nazwa.
Przekrasek mróweczka
To chrząszcz z rodziny przekraskowatych, który żywi się szkodnikami. Jest uważany za bardzo pożytecznego w leśnictwie. W Polsce jest dość pospolity.
Więcej śmiesznych nazw na kolejnych slajdach.
Turkuć podjadek
Pora na o wiele bardziej znane zwierzątko, a mianowicie turkucia podjadka. Tę nazwę kojarzą pewnie niektórzy z Was. Ciekawe czy wiedzieliście, że jak na owada turkuć podjadek to po prostu kawał robala! Może mieć nawet do 6 cm długości, a w dodatku z całym szacunkiem, ale jak dla nas wygląda paskudnie 🙂
Odorek zieleniak
Odorek zieleniak jest pluskwiakiem o nasyconym zielonym kolorze. Pozwala mu to wtopić się w tło, na przykład liście. Jesienią przybiera brązowawy kolor.
Wtyk straszyk
To kolejny pluskwiak o brązowawym odcieniu. Można go spotkać na podmokłych łąkach. Nie przekracza 16 mm długości.
Więcej śmiesznych nazw na kolejnych slajdach.
Rohatyniec nosorożec
Rohatyniec nosorożec to kolejny owad, konkretnie z rzędu chrząszczy. Jego nazwa wzięła się od charakterystycznego rogu na głowie. Ten owad dorasta do 4 cm długości i może dźwigać ciężary 380 razy cięższe od niego. Zwany jest także rohatyńcem grabarzem. Jest jedynym rohatyńcowatym występującym w Polsce.
Biegacz pomarszczony
To także gatunek chrząszcza, wchodząc w szczegóły, z rodziny biegaczowatych. Jest drapieżny i poluje w nocy. Faktura jego pancerza nieco przywodzi na myśl jakby była pomarszczona. Są różne biegacze, w Polsce występuje też m.in. biegacz skórzasty.
Tutkarz bachusek
Tutkarz bachusek to także chrząszcz. Ma ryjek, który jest tak samo długi jak głowa i przypomina tutkę. Jego żerowanie powoduje fermentację owoców, w tym gruszek i jabłek, co może się wiązać z nazwą bachusek (Bachus był greckim bogiem wina).