Strona głównaTop 10Najbrzydsze w Polsce – które budynki i atrakcje to pomyłka? (Top 7)

Najbrzydsze w Polsce – które budynki i atrakcje to pomyłka? (Top 7)

Czasami zastanawiamy się co autor miał na myśli, a w przypadku brzydkich budynków – co miał w głowie projektant? Jakie budynki i atrakcje w Polsce uznane są za najbrzydsze? Jest tego całkiem sporo – od centrów handlowych po kościoły. Czy zgadzacie się z opiniami krytyków? A może czegoś tu brakuje?

Bazylika w Licheniu

Bazylika w Licheniu
Bazylika w Licheniu. Fot. Shutterstock

Bazylika w Licheniu to najbardziej kontrowersyjna świątynia w Polsce. Nie dość, że wybudowana za grube miliony wiernych, to w dodatku monumentalna i ociekająca złotem. Wiele osób zarzuca projektowi pretensjonalność i zupełny brak gustu. Pojawiają się nawet określenia takie jak świątynia kiczu. Zgadzacie się z tym?

Czytaj więcej: Licheń – największa bazylika w Polsce

Wieża widokowa w Gorzowie Wielkopolskim

Wieża widokowa gorzów wielkopolski
Wieża widokowa przypomina z daleka pająka

Przypominająca wielkiego pająka wieża widokowa w Gorzowie Wielkopolskim jest jedną z największych tamtejszych atrakcji. Turyści wspinają się tam, by oglądać panoramę miasta.

Nie zmienia to faktu, że uroda tego obiektu jest hmm… Delikatnie mówiąc zastanawiająca.

Solpol

Solpol I we Wrocławiu
Solpol I we Wrocławiu

Wojciech Jarząbek to dość kontrowersyjny postmodernistyczny architekt. We Wrocławiu jest wiele budynków jego projektu, mniej lub bardziej udanych. Wrocławianie oprowadzając znajomych po ul. Świdnickiej mają nadzieję, że nikt nie zauważy Solpolu. Tylko że budynek centrum handlowego jest tak paskudny, że nie sposób na niego nie spojrzeć.

Są i tacy, którzy doceniają śmiały projekt i nazywają go charakterystycznym i ciekawym przykładem tego stylu architektonicznego. Cóż, my chyba nie podzielamy aż takiej wrażliwości na sztukę.

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie

Świątynia Opatrzności Bożej
Świątynia Opatrzności Bożej. Fot. Kpalion

Czy to supermarket budowlany? Nie, to wielka wyciskarka do owoców Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. Projekt tak nie spodobał się warszawiakom, że od razu skrytykowali jego monumentalizm i to, że kompletnie nie pasuje do otoczenia. Czy taka forma przystoi świątyni?

Mieszkańcy żartują też, że na gigantycznej budowli można wyciskać równie ogromne cytryny. Skojarzenia rzeczywiście nasuwają się same.

Woronicza 17

Woronicza 17 siedziba tvp warszawa
Przy Woronicza 17 wszystkiego jakby za dużo i nie do końca wiadomo dlaczego. Fot. Adrian Grycuk

Nowy (co prawda już nie tak nowy, ale nowszy niż poprzedni) gmach Telewizji Polskiej, został skrytykowany za wiele rzeczy. Od gigantomanii po brak smaku. Do budynku szybko przylgnęło określenie Wieża Babel. Szklana wieża przy budynku telewizji na pewno ma z tą biblijną tyle wspólnego, że pomieszała ludziom języki. Niektórzy wyśmiewali projekt, inni starali się go bronić mówiąc, że jest nowatorski i wyprzedza swoje czasy. Cóż, rzeczywiście wygląda trochę jak z innej galaktyki.

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu
Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Fot. Maciej Błędowski, Shutterstock

Wielka budowla za wielkie pieniądze, z pretensjonalnymi witrażami, niewysmakowanymi rozwiązaniami architektonicznymi, bez ładu i składu – to mówią krytycy o Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Prace ruszyły z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka w 2012 r. Ten okazały obiekt budowany z datków wiernych jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Jana Pawła II wzbudza ogromne kontrowersje.

Chrystus ze Świebodzina

Chrystus ze Świebodzina
Chrystus ze Świebodzina. Fot. wb77, Shutterstock

Kolejny obiekt niejako sakralny, ale nie kościół ani budowla mieszkalna. Chrystus ze Świebodzina to gigantyczny pomnik na wzór tego z Rio de Janeiro. Co więcej, jest większy. To najwyższa rzeźba przedstawiająca Chrystusa na świecie. Jej wysokość to 36 metrów, a z podstawą 52,5 m. To super! Ale po co?

Ksiądz Sylwester Zawadzki, proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, stwierdził, że pomysł na budowę monumentu miał Pan Jezus, a on sam miał jedynie go postawić. I postawił dzięki 6 mln zł z datków od wiernych. 

Czytaj więcej: Świebodzin – największy na świecie pomnik Chrystusa

Bądźmy na bieżąco: Polska Zachwyca na Facebooku

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

  1. Co do trzech świątyń to wszystko sa poprostu piekne i mają swój charakter u nie wiem co tutaj robią w rankingu to chyba jakiś żart?
    Co do pozostałych budowli oprócz Chrystusa to są maszkary ale to rzecz gustu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE