Strona głównaTop 10Zamki w Wielkopolsce, które trzeba zobaczyć (Top 9)

Zamki w Wielkopolsce, które trzeba zobaczyć (Top 9)

W Wielkopolsce nie brakuje ciekawych warowni. To zamki pamiętające jeszcze Kazimierza Wielkiego, a w innych gościły znamienite rody magnackie. Jakie zamki w Wielkopolsce odwiedzić podczas wycieczki? Zobaczcie sami.

Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie. Fot. Shuterstock

Zwany też pałacem zamek w Gołuchowie był własnością różnych rodów, m.in. rodziny Słuszków, Chlebowskich czy Górowskich. Ale to Czartoryscy wsławili się najbardziej. Gdyby nie oni, zamek by podupadł. Uratowali go i przebudowali w zjawiskowy jak na tamte czasy neorenesansowy pałac w stylu francuskim.

Czytaj więcej: Zamek w Gołuchowie – warownia zmieniona w pałac

Zamek Kórnik

zamek w kórniku
Zamek w Kórniku. Fot. Mike Mareen, Shutterstock

To jedna z najbardziej znanych wielkopolskich warowni. Zamek Kórnik umiejscowiono nad brzegiem Jeziora Kórnickiego, a dodatkowo na wyspie otoczonej fosą. Około 1430 roku zakończono prace nad zamkiem. Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury oraz piwnice. W XVI w. zamek przeszedł pierwszą przebudowę, a w XIX wieku zrealizowano projekt Karla Friedricha Schinkla, który nawiązywał do pierwotnego obronnego charakteru budowli.

Czytaj więcej: Zamek Kórnik – skarb Wielkopolski

Zamek cesarski w Poznaniu

Zamek cesarski w Poznaniu. Fot. Shutterstock

To ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie. Zamek cesarski powstał w latach 1905-1910 dla niemieckiego cesarza Wilhelma II. Na przestrzeni lat znajdowała się tu siedziba Uniwersytetu Poznańskiego, rezydencja polskich prezydentów w czasie ich pobytu w Poznaniu oraz rezydencja Hitlera. To tutaj wykształcili się matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Obecnie w zamku znajduje się Centrum Kultury Zamek, Teatr Animacji oraz Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Przed budynkiem zobaczyć możemy Pomnik Pogromców Enigmy.

Zamek (hole, korytarze, dziedzińce) można zwiedzać samodzielnie, codziennie w godzinach 11-19

Czytaj także: Darmowe atrakcje Poznania – zobacz je wszystkie!

Pałac zamek Rokosowo

Pałac zamek Rokosowo. Fot Shutterstock

Piękna rezydencja Mycielskich czyli pałac w Rokosowie zwana jest także zamkiem. Zbudowano ją w stylu neogotyku romantycznego. Posiada charakterystyczne wieże i blanki, a nawet suchą fosę wokół. Po Mycielskich pałac przejęli Czartoryscy. W 1900 pałac został przebudowany, a w latach 80. przeszedł renowację. W zamku znajduje się obecnie Ośrodek Integracji Europejskiej.

Zamek w Stobnicy

Zamek w Stobnicy. Fot. Shutterstock

Kolosalny nowy budynek, a stylizowany na średniowieczny. Już to wzbudza ogromne kontrowersje. Po drugie ta kolosalna budowla powstaje w samym centrum obszaru chronionego Puszczy Noteckiej. Znajduje się on na terenie Natura 2000 co wzbudziło sprzeciw ekologów i niektórych okolicznych mieszkańców. Dodatkowo sztucznie rozbudowano wyspę, na której zamek się znajduje.

Inwestycja realizowana jest od 2015 roku, ale głośno zrobiło się o niej dopiero w ubiegłym roku. Inwestorem jest spółka D.J.T. Zamek będzie miał poziomy podziemne, parter i dodatkowo wzniesie się wysoko nad ziemię licząc łącznie 15 kondygnacji. Zamek w Stobnicy wieńczyć ma 50-metrowa wieża. Pozwolenie na budowę dotyczy budynku mieszkalnego wielorodzinnego.Wstęp na teren inwestycji na razie jest strzeżony.

Czytaj więcej: Zamek w Stobnicy – kontrowersje na temat ogromnej inwestycji

Zamek w Osiecznej

Zamek w Osiecznej. CC BY-SA 3.0

Secesyjno-historyczny zamek w Osiecznej ma elementy z 1601 r., ale większość budowli pochodzi z lat 1890-1908, kiedy to został on przebudowany. Zachowała się jadalnia, czyli sala rycerska ze sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Stoją w niej meble gdańskie. Ciekawym elementem jest wieża z 1900 r. Właścicielami zamku byli m.in. Czarnkowscy herbu Nałęcz. Obecny wygląd zamku to zasługa ostatniego niemieckiego właściciela, Henryka von Heydebrand. Dodatkowym atutem tego miejsca jest piękny, 2,2 hektarowy park, w którym dominuje starodrzew.

Zamek w Międzyrzeczu

Zamek w Międzyrzeczu. Fot. Silu, CC BY-SA 3.0

Zamek w Międzyrzeczu to dawna strażnica polskiej granicy zachodniej. Znalazł się w naszym zestawieniu gdyż leży w granicach historycznej Wielkopolski (obecnie w województwie lubuskim). Ten ciekawy zamek wzniósł w 1350 r. Kazimierz Wielki i kazał go otoczyć fosą. Ułatwiał to fakt, że warownia stała w widłach Obry i Paklicy. Warownię łupili Pomorzanie, potem Fryderyk Barbarossa, a następnie Szwedzi. Po wojnie przekształcono ją w muzeum.

Bażantarnia w Bugaju

Bażantarnia w Bugaju. Fot. Jacek Adamski, CC BY-SA 3.0

Bażantarnia to zabytkowy zameczek myśliwski w Bugaju w powiecie wrzesińskim. To XIX-wieczna budowla posadowiona na wzgórzu jako budynek mieszkalny z elementami myśliwskimi. Ma ośmioboczną wieżę, a nawet mur obronny z blankami i otworami strzelniczymi, a także basztę i czatownię. Choć to stosunkowo nowa budowla, to wygląda jak średniowieczna. Dziś znajduje się w rękach prywatnych.

Zamek w Kole

Zamek w Kole. CC BY-SA 2.5

Przywilej zezwalający na budowę zamku na Warcie w Kole, wystawił w 1362 r. Kazimierz Wielki. Nie wiadomo czy król tam zawitał, bo były to ostatnie lata jego panowania. Przed panowaniem Kazimierza, w tym miejscu stała już wieża, a konkretnie donżon. Mógł ją tam wybudować Bolesław Pobożny. Zamek w Kole był ważną warownią. M.in. to tu podejmowano ważne decyzje po bitwie pod Grunwaldem.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

4 KOMENTARZE

      • Zdecydowanie brakuje tutaj zamku w Gosławicach (Koninie). Muzeum w zamku upchane w namniejszy kąt, idealnie wykorzystana przestrzeń, a wartość ekspozycji też jest wysoka. Szczerze Polecam, szkoda, że jest tak mało znane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE