Tego, że Polka odkryła polon i rad, a Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową, uczymy się nawet w szkołach. Ale czy wiedzieliście, że Polacy stoją za takimi wynalazkami jak kamizelka kuloodporna czy wycieraczki samochodowe? Oto ciekawe polskie odkrycia naukowe, o których mogłeś nie wiedzieć.

1Kamizelka kuloodporna

Kamizelka kuloodporna J. Szczepanika podczas testów w 1901 r. Dyrektor wiedeńskiej pracowni, Borzykowski, strzela do służącego Jana

Kamizelkę kuloodporną wynaleźli Polacy: Jan Szczepanik oraz Kazimierz Żegleń. Ich wynalazek powstrzymywał sztylety i niektóre kule. Tkanina przeznaczona na kamizelki wzmocniona była blachą. Jan Szczepanik stworzył także karetę kuloodporną. Stał się znany na całym świecie, gdy w 1902 kareta jego pomysłu prawdopodobnie ocaliła życie króla Hiszpanii Alfonsa XIII przed bombą.

Poprzedni
Poprzedni artykułJest wieś w Polsce, w której od 10 lat nie urodził się żaden chłopiec! To kobiety tu rządzą i gaszą pożary
Następny artykuł4 przyrodnicze atrakcje Polski, w których istnienie trudno uwierzyć
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here