Strona głównaTop 10Najciekawsze polskie odkrycia i wynalazki. Zdziwisz się co wymyślili Polacy

Najciekawsze polskie odkrycia i wynalazki. Zdziwisz się co wymyślili Polacy

Tego, że Polka odkryła polon i rad, a Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową, uczymy się nawet w szkołach. Ale czy wiedzieliście, że Polacy stoją za takimi wynalazkami jak kamizelka kuloodporna czy wycieraczki samochodowe? Oto ciekawe polskie odkrycia naukowe, o których mogłeś nie wiedzieć.

Kamizelka kuloodporna

Kamizelka kuloodporna J. Szczepanika podczas testów w 1901 r. Dyrektor wiedeńskiej pracowni, Borzykowski, strzela do służącego Jana

Kamizelkę kuloodporną wynaleźli Polacy: Jan Szczepanik oraz Kazimierz Żegleń. Ich wynalazek powstrzymywał sztylety i niektóre kule. Tkanina przeznaczona na kamizelki wzmocniona była blachą. Jan Szczepanik stworzył także karetę kuloodporną. Stał się znany na całym świecie, gdy w 1902 kareta jego pomysłu prawdopodobnie ocaliła życie króla Hiszpanii Alfonsa XIII przed bombą.

Lampa naftowa i pierwsza kopalnia ropy na świecie

Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce
Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce. Fot. Avillfoto, Shutterstock

Ignacy Łukasiewicz, polski chemik i farmaceuta, pracował nad destylacją ropy naftowej. Efektem tego było skonstruowanie lampy naftowej w 1853 r. we Lwowie. Gdy Łukasiewicz otrzymał naftę z ropy, zrewolucjonizował ówczesny przemysł i życie codzienne. Założył także pierwszą kopalnię ropy na świecie.

Czytaj więcej: Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy na świecie

Polon i rad

Pomnik Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie. Fot. gl0ck, Shutterstock

Tego tekstu nie można sobie wyobrazić bez Marii Curie-Skłodowskiej i jej wspaniałych osiągnięć na polu chemii i fizyki. Dwukrotna noblistka (zarówno z chemii jak i fizyki) była prekursorką w dziedzinie radiochemii. Jej najbardziej znanym osiągnięciem jest odkrycie polonu i radu, za co otrzymała drugiego Nobla. Jej życiorys usłany był arcyciekawymi faktami i trudno byłoby je nawet zmieścić w książce. Warto obejrzeć któryś z filmów o tej wybitnej kobiecie, np. Maria Skłodowska-Curie z 2016 r.

Rozwiąż także testy! Najtrudniejszego nikomu nie udało się dotychczas rozwiązać bezbłędnie: Co wiesz o znanych Polakach? Testy o trzech poziomach trudności!

Kopernik, który NIE odkrył teorii heliocentrycznej. Czego dowiódł naprawdę?

Pomnik Kopernika w Toruniu. Fot. Shutterstock

Wbrew pozorom to nie Kopernik jako pierwszy twierdził, że Ziemia kręci się wokół Słońca. Twórcą teorii heliocentrycznej już w III wieku p.n.e. był Arystarch z Samos, grecki astronom. Nie można nawet powiedzieć, że Kopernik wpadł na ten pomysł niezależnie. Wręcz przeciwnie. W swym dziele O obrotach sfer niebieskich porównał dotychczasowe teorie, w tym tę Arystarcha (choć jego nazwisko nie pada w końcowej wersji pracy).

Co w takim razie zawdzięczamy Kopernikowi i dlaczego mówimy, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię? Urodzony w Toruniu astronom wywołał niemałe poruszenie w naukowym świecie, nazywane przewrotem kopernikańskim. Jego teoria nie obyła się jednak bez błędów. M.in. na początku Kopernik sugerował ruch planet po okręgach, a w rzeczywistości poruszają się one po elipsach.

Zobacz także: Wielcy Polacy – o tych faktach nie miałeś pojęcia

Wycieraczki samochodowe

Wycieraczka samochodowa została także wynaleziona przez Polaka. Fot. Pixabay

Pierwsze samochody osiągające zawrotną prędkość 20 km/h nie miały wycieraczek. Ten wynalazek przypisuje się Polakowi, Józefowi Hofmannowi, który żył w latach 1876-1957. Wycieraczki za jego pomysłem wdrożono do seryjnej produkcji Forda. Niestety nie opatentował on swojego wynalazku, a patent został przyznany w 1903 r. amerykańskiej bussines woman Mary Anderson i Irlandczykowi Jamesowi Henry’emu Apjohnowi.

Hologram 3D

Hologram Leia Display System to polski wynalazek. Fot. materiały prasowe

Hologram ma różne znaczenia, np. zabezpieczenie na banknotach i dokumentach. Wynalazkiem Polaków jest jednak inny rodzaj hologramu: projekcja 3D, jaką można zobaczyć w wielu filach science-fiction. Inspiracją do stworzenia Leia Display System były Gwiezdne Wojny, a konkretnie scena, w której w powietrzu wyświetla się hologram księżniczki Lei. Nośnikiem obrazu jest bardzo rzadka mgła, niemal niewidoczna. Główny inżynier i konstruktor wynalazku to Daniel Skutela.

Walkie-talkie

Walkie-talkie masowo zaczęto produkować podczas II wojny światowej. Fot. Pixabay

Walkie-talkie, czyli radiotelefon działający na zasadzie naciśnij i mów, jest także uznany przez niektórych za polski wynalazek. Nie wszyscy się z tym jednak zgadzają. Co prawda pierwsze walkie-talkie produkowane dla armii USA opracował w latach 1940-1943 polski inżynier Henryk Magnuski. Później firma Galvin Manufacturing Corporation w której pracował, przekształciła się w Motorolę. Polak opracował dwa typy walkie-talkie. Ale sceptycy przypominają, że już w 1938 r. walkie-talkie wynalazł amerykański inżynier Alfred Gross.

Wykrywacz min

Wykrywacz min Mark I w użyciu w Afryce Północnej w 1942 r.

Polskim wynalazkiem jest opracowany przez poruczników Józefa Kosackiego i Andrzeja Garbosia wykrywacz min. Zajęli się jego stworzeniem podczas II wojny światowej. Skonstruowane na bazie wykrywacza metali urządzenie było wykorzystywane przez armię brytyjską przez kilkadziesiąt lat. Wykrywacz min polskiego projektu miał duże znaczenie m.in. podczas bitwy pod El Alamein.

Ciekawią Cię polscy podróżnicy, którzy dokonali najsłynniejszych odkryć geograficznych? Przeczytaj: Miejsca na świecie nazwane dzięki Polakom. Tego jest mnóstwo! (Top 7)

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE