Wielcy Polacy – ich nazwiska zna każdy. Ale czy wiedzieliście na przykład, że Wanda Rutkiewicz mogła grać w reprezentacji Polski siatkarek? W naszym zestawieniu nie sposób przedstawić wszystkich zasłużonych Polaków, ani pełnych życiorysów tych, którzy się tu znaleźli. Zebraliśmy jednak wybrane ciekawostki, które mogą Was nieźle zaskoczyć.

1Mikołaj Kopernik

Pomnik Mikołaja Koparnika, fot. Shutterstock
  • Astronom urodzony w Toruniu po latach studiów i pracy naukowej, spędzonych głównie za granicą (studiował prawo w Bolonii i medycynę w Padwie), zmarł we Fromborku w biedzie. W swych ostatnich latach żył bardzo skromnie.
  • Kopernik był polihistorem, inaczej polimatem, człowiekiem renesansu. To znaczy, że miał wiedzę z wielu dziedzin nauki: trudnił się medycyną, astronomią i prawem. Był także tłumaczem, studiował ekonomię, zajmował się matematyką i strategią wojskową. Został też kanclerzem kapituły warmińskiej (posiadał święcenia niższe, ale nie kapłańskie).
  • To antyczny astronom Arystarch z Samos, a nie Mikołaj Kopernik, jest autorem teorii o heliocentrycznej budowie wszechświata.
  • Mikołaj Kopernik od 1503 do 1538 r. był scholastykiem kościoła Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.
  • Dzieła Kopernika zostały złupione przez Szwedów podczas potopu szwedzkiego. Były to zbiory archiwum biskupów diecezji warmińskiej zgromadzone w katedrze we Fromborku. Dziś można je oglądać w zbiorach biblioteki uniwersytetu w Uppsali.
  • Rękopis O obrotach sfer niebieskich (De revolutionibus orbium coelestium), znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.
Poprzedni