Jak to się stało? To pytanie zadajemy sobie patrząc na niektóre przyrodnicze atrakcje Polski. Jak drzewa mogły urosnąć w taki sposób? Co sprawiło że powstały takie formacje skalne? Polska przyroda potrafi nas zadziwić.
Sosna na szczudłach
Sosnę na szczudłach można podziwiać w Wełeczu niedaleko Buska-Zdroju. Same jej korzenie przypominające odnóża pająka, wyrastają z ziemi na ponad trzy metry! Wysoka sosna liczy ponad sto lat i jest pomnikiem przyrody.
Dlaczego drzewo wygląda tak osobliwie? Okoliczni mieszkańcy pozyskiwali z tych terenów piasek. Wyrobisko pogłębiało się. Dziś rachityczne korzenie sosny są jej jedynym wsparciem.
Podobne: Sosna reliktowa na Sokolicy
Skrzyżowanie rzek
Skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby w Wielkopolsce uznawane jest za jedyne w Europie, a być może na na świecie, gdzie rzeki krzyżują się w tej samej płaszczyźnie. Wody niemal w ogóle nie mieszają się ze sobą, każda płynie w swoją stronę.
Zaznaczmy, że chodzi tu o skrzyżowanie w jednej płaszczyźnie – rzeki przepływające po akweduktach jedna nad drugą można spotkać w wielu miejscach. Jednym z nich jest akwedukt w Fojutowie w województwie kujawsko-pomorskim. Tam górą płynie Wielki Kanał Brdy, a dołem Czerska Struga.
To że Nielba i Wełna krzyżują się w jednym poziomie zawdzięczamy cystersom, którzy zmienili bieg rzek, aby lepiej użyźniały ich pola. Nie sądzili pewnie, że tworzą tym samym przyrodnicze atrakcje Polski.
Czytaj więcej: Skrzyżowanie rzek – mamy jedyne takie w Europie
Krzywy Las
Krzywy las w pobliżu miejscowości Nowe Czarnowo w okolicy Gryfina w województwie zachodniopomorskim jest bardzo intrygujący. Tajemnicze sosny zwyczajne przyciągają turystów z całej Polski. Zadziwia to, że ponad 100 drzew rośnie w podobny sposób, z wygięciami skierowanymi w podobną stronę.
To człowiek spowodował, że sosny wyginają się w charakterystyczny łuk i tworzą osobliwe przyrodnicze atrakcje Polski. Pień można regulować tak, żeby kierował się w określony sposób. Na pewno istotny był kształt, jaki chciano uzyskać. Prawdopodobnie pałąki wycięte z pni miały służyć do budowy instrumentów, np. harf, kształt byłby idealny także do budowy sań, łódek, statków, mebli.
Czytaj więcej: Krzywy las – dlaczego ma wygięte drzewa?
Przyrodnicze atrakcje Polski – Błędne Skały
Wąskie korytarze i przedziwne formacje skalne przyciągają turystów na Dolny Śląsk. Błędne Skały nazwę zawdzięczają błądzeniu. Powstały w górnej kredzie – to osady z piaskowców, które w trzeciorzędzie wypiętrzyły się razem z Sudetami, a następnie w wyniku erozji zwietrzały i przybrały dzisiejsze formy. Wciąż się zmieniają ciosane deszczem i wiatrem.
Błędne Skały znajdziemy w Parku Narodowym Gór Stołowych, między Kudową-Zdrojem a Karłowem. Możemy się zatrzymać np. w Bukowinie Kłodzkiej. Co ciekawe, w Błędnych Skałach był kręcony film Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.
Czytaj więcej: Błędne Skały – fenomen przyrody w Górach Stołowych
Podobne przyrodnicze atrakcje Polski: Groty Mechowskie