Strona głównaTop 104 przyrodnicze atrakcje Polski, w których istnienie trudno uwierzyć

4 przyrodnicze atrakcje Polski, w których istnienie trudno uwierzyć

Jak to się stało? To pytanie zadajemy sobie patrząc na niektóre przyrodnicze atrakcje Polski. Jak drzewa mogły urosnąć w taki sposób? Co sprawiło że powstały takie formacje skalne? Polska przyroda potrafi nas zadziwić.

Sosna na szczudłach

Wełecz koło Buska-Zdroju. Sosna na szczudłach
Wełecz koło Buska-Zdroju. Sosna na szczudłach. Fot. Shutterstock

Sosnę na szczudłach można podziwiać w Wełeczu niedaleko Buska-Zdroju. Same jej korzenie przypominające odnóża pająka, wyrastają z ziemi na ponad trzy metry! Wysoka sosna liczy ponad sto lat i jest pomnikiem przyrody.

Dlaczego drzewo wygląda tak osobliwie? Okoliczni mieszkańcy pozyskiwali z tych terenów piasek. Wyrobisko pogłębiało się. Dziś rachityczne korzenie sosny są jej jedynym wsparciem.

Podobne: Sosna reliktowa na Sokolicy

Skrzyżowanie rzek

Skrzyżowanie rzek nielby i wełny
Przyrodnicze atrakcje Polski – skrzyżowanie rzek. Fot. Shutterstock

Skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby w Wielkopolsce uznawane jest za jedyne w Europie, a być może na na świecie, gdzie rzeki krzyżują się w tej samej płaszczyźnie. Wody niemal w ogóle nie mieszają się ze sobą, każda płynie w swoją stronę.

Zaznaczmy, że chodzi tu o skrzyżowanie w jednej płaszczyźnie – rzeki przepływające po akweduktach jedna nad drugą można spotkać w wielu miejscach. Jednym z nich jest akwedukt w Fojutowie w województwie kujawsko-pomorskim. Tam górą płynie Wielki Kanał Brdy, a dołem Czerska Struga.

To że Nielba i Wełna krzyżują się w jednym poziomie zawdzięczamy cystersom, którzy zmienili bieg rzek, aby lepiej użyźniały ich pola. Nie sądzili pewnie, że tworzą tym samym przyrodnicze atrakcje Polski.

Czytaj więcej: Skrzyżowanie rzek – mamy jedyne takie w Europie 

Krzywy Las

Krzywy las w pobliżu Gryfina
Krzywy las w pobliżu Gryfina. Fot. Shutterstock

Krzywy las w pobliżu miejscowości Nowe Czarnowo w okolicy Gryfina w województwie zachodniopomorskim jest bardzo intrygujący. Tajemnicze sosny zwyczajne przyciągają turystów z całej Polski. Zadziwia to, że ponad 100 drzew rośnie w podobny sposób, z wygięciami skierowanymi w podobną stronę.

To człowiek spowodował, że sosny wyginają się w charakterystyczny łuk i tworzą osobliwe przyrodnicze atrakcje Polski. Pień można regulować tak, żeby kierował się w określony sposób. Na pewno istotny był kształt, jaki chciano uzyskać. Prawdopodobnie pałąki wycięte z pni miały służyć do budowy instrumentów, np. harf, kształt byłby idealny także do budowy sań, łódek, statków, mebli.

Czytaj więcej: Krzywy las – dlaczego ma wygięte drzewa?

Przyrodnicze atrakcje Polski – Błędne Skały

Błędne Skały na Dolnym Śląsku
Błędne Skały na Dolnym Śląsku. Fot. Shutterstock

Wąskie korytarze i przedziwne formacje skalne przyciągają turystów na Dolny Śląsk. Błędne Skały nazwę zawdzięczają błądzeniu. Powstały w górnej kredzie – to osady z piaskowców, które w trzeciorzędzie wypiętrzyły się razem z Sudetami, a następnie w wyniku erozji zwietrzały i przybrały dzisiejsze formy. Wciąż się zmieniają ciosane deszczem i wiatrem.

Błędne Skały znajdziemy w Parku Narodowym Gór Stołowych, między Kudową-Zdrojem a Karłowem. Możemy się zatrzymać np. w Bukowinie Kłodzkiej. Co ciekawe, w Błędnych Skałach był kręcony film Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

Czytaj więcej: Błędne Skały – fenomen przyrody w Górach Stołowych

Podobne przyrodnicze atrakcje Polski: Groty Mechowskie

Piekło Niekłańskie

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE