Strona głównaTop 10Najpiękniejsze kościoły w Małopolsce (Top 12)

Najpiękniejsze kościoły w Małopolsce (Top 12)

Małopolskę warto odwiedzić między innymi dla kościołów. Są tu piękne klasztory i sanktuaria, jak i drewniane cerkwie. Oto najpiękniejsze kościoły w Małopolsce.

Drewniany kościół w Dębnie

Drewniany kościół w Dębnie
Drewniany kościół w Dębnie. Fot. Shutterstock

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim w powiecie nowotarskim, to świątynia orientowana o konstrukcji zrębowej. Jest to unikat na skalę krajową, jako że jest to najlepiej zachowany gotycki drewniany kościół w Polsce wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zbudowany został w 1490 roku w stylu gotyckim z drewna modrzewiowego.

Około 1500 roku jego wnętrze ozdobiono zachowaną do dziś polichromią patronową. Niewątpliwie jest to najlepiej zachowana tego rodzaju polichromia w Polsce, ale też i w Europie.

Czytaj więcej: Kościół w Dębnie

Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników

kościół w niepołomicach
Kościół w Niepołomicach. Fot. Shutterstock

Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach to gotycka budowla, której donatorem był Kazimierz Wielki. Obecnie to bardzo popularna atrakcja turystyczna. Kościół jest najstarszym budynkiem w mieście.

Fundacja Lubomirskich rozbudowała budowlę w stylu barokowym. Warto dokładnie obejrzeć jego wnętrze, m.in. ołtarz. Jeszcze ciekawsze od samego kościoła są okoliczności, w których Kazimierz Wielki kazał go postawić.

Czytaj więcej: Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników

Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie

Kościół na Harendzie. Fot. Shutterstock

Kościół św. Jana Apostoła w Zakopanem powstał w XVI wieku. Dziś jest jedną z piękniejszych atrakcji miasta, chętnie odwiedzaną przez pielgrzymów. Początkowo mieścił się w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej. W latach 40. XX wieku pojawił się pomysł przeniesienia obiektu w pobliże mauzoleum i muzeum Jana Kasprowicza. Kościół został rozebrany na części, przetransportowany i zrekonstruowany na terenie Harendy.

Sprawdź lokalizację: Kościół na Harendzie

Kościół św. Wojciecha w Krakowie

Kościół św. Wojciecha w Krakowie

W samym sercu krakowskiego Rynku Głównego mieści się niewielki kościół św. Wojciecha. Pierwotnie był budowlą romańską jednak przebudowy z XVII i XVIII wieku nadały mu dużo cech stylu barokowego. Romańska świątynia, która znajduje się tu do dziś powstała w II połowie XI wieku. Badania archeologiczne wykazały, że w tym miejscu znajdował się już wcześniej drewniany kościół. Jego powstanie datuje się na przełom X i XI wieku.

W ramach darmowego zwiedzania można obejrzeć podziemia kościoła św. Wojciecha gdzie urządzono muzeum archeologiczne. Bezpłatnie można tam wejść zwiedzać w poniedziałki, w godzinach 9-15. Codziennie odbywają się tam msze święte, ostatnia zawsze o 21:37 (godzina śmierci Jana Pawła II).

Cerkiew św. Paraskewy w Pętnej

Cerkiew w Pętnej w Beskidzie Niskim
Cerkiew w Pętnej w Beskidzie Niskim. Fot. Shutterstock

W niewielkiej wsi Pętna, liczącej zaledwie 40 domów znajduje się piękna cerkiew św. Paraskewy (lub też Paraskewi). Przed świątynią podziwiać można drewnianą dzwonnicę z ok. 1700 roku, która znajduje się na szlaku architektury drewnianej. Cerkiew została wzniesiona w 1916 roku. Nieco ponad 30 lat później przejął ją i zaczął użytkować kościół rzymskokatolicki. Grekokatolikom udało się odzyskać świątynię dopiero w 1999 roku. Dzwonnica, cerkiew i przynależący do niej cmentarz zostały wpisane na listę zabytków w 1987 roku.

Bazylika Mariacka w Krakowie

kościół mariacki kraków

Kościół Mariacki jest budowlą gotycką wznoszoną w XIV i XV wieku. To Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Z jego wieży co godzinę rozlega się hejnał odgrywany na cztery strony świata. Co ciekawe, hejnaliści pełnią aż 24-godzinne dyżury. W ramach darmowego zwiedzania możemy obejrzeć wnętrze kościoła. Podobnie jak w innych świątyniach dobrze widziana jest cegiełka w cenie 10 zł (normalna) i 5 zł (ulgowa). Wejście na wieżę jest już dodatkowo płatne (15 zł bilet normalny, 10 zł ulgowy), ale warto skusić się i skorzystać z tej atrakcji aby podziwiać krakowski rynek z zupełnie innej perspektywy.

Cerkiew w Boguszy

Cerkiew w Boguszy
Cerkiew w Boguszy. Fot. Shutterstock

Cerkiew św. Dymitra w Boguszy z 1856 r. jest jednym z ciekawszych obiektów spośród 237 znajdujących się na Szlaku architektury drewnianej w Małopolsce. To łemkowska drewniana cerkiew o konstrukcji zrębowej, z charakterystycznymi hełmami i krzyżami, z których każdy jest inny. Obok stoi odnowiona drewniana dzwonnica.

Wiele elementów wyposażenia zachowało się z cerkwi stojącej w tym miejscu uprzednio (zbudowanej w 1627 roku. Można zaliczyć do nich ołtarzyk Ostatniej Wieczerzy z 1630 r. a także ambonę i ikonostas z 1670 r. Wcześniejszy ikonostas z 1627 roku można oglądać w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Dziś to kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego.

Klasztor kamedułów w Krakowie

Klasztor kamedułów w Krakowie
Klasztor kamedułów w Krakowie. Fot. Shutterstock

Na Srebrnej Górze w otoczeniu lasu Wolskiego znajduje się kościół i klasztor kamedułów. Mnisi spędzają tu czas głównie w odosobnieniu, modląc się i kontemplując.

Zakon kamedułów został utworzony w 1012 lub 1027 roku przez św. Romualda. Od 1072 roku funkcjonuje jako osobny zakon wyodrębniony z benedyktynów. Obecnie składa się on z dwóch kongregacji.

Do Krakowa, kamedułów sprowadził w 1603 roku marszałek wielki koronny Mikołaj z Podhajec Wolski. Mnisi żyją według bardzo surowych zasad opartych na regule benedyktyńskiej.

Czytaj więcej: Klasztor kamedułów w Krakowie

Kalwaria Zebrzydowska

kalwaria zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Kalwaria Zebrzydowska powstała na początku XVII w. Nazwa odnosi się do sanktuarium pasyjno-maryjnego, czyli nawiązującego do kultu Jezusa cierpiącego i Matki Bożej. Kawaria Zebrzydowska została ufundowana przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego w 1602 r. Zlecił on budowę klasztoru i zespołu kaplic dróg Męki Pańskiej na wzgórzu Żarek na wzór kalwarii jerozolimskiej.

W grudniu 1999 roku Kalwaria Zebrzydowska, jako jedyna na świecie, została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej: Kalwaria Zebrzydowska

Opactwo benedyktynów w Tyńcu

opactwo benedyktynów w tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu. Fot. Shutterstock

Opactwo benedyktynów w Tyńcu stoi na wapiennej skale, tuż obok brzegu Wisły. Miało wspomóc odbudowę Kościoła i kraju. Zostało założone w 1044 roku. Budowla miała zostać ufundowana przez Kazimierza I Odnowiciela lub Bolesława II Szczodrego.

W II połowie XI wieku powstał tu zespół romańskich budowli – bazylika oraz zabudowania klasztorne.

Czytaj więcej: Opactwo benedyktynów w Tyńcu

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Fot. Pixabay

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej to rzymskokatolicki kościół, wybudowany jako wyraz wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981.

Kościół miał dla Papieża Polaka duże znaczenie. Osobiście przybył do świątyni w roku 1997 aby poświęcić to miejsce. Ofiarował także dzwon, który wisi na szczycie dzwonnicy w sanktuarium. Również różaniec otrzymany od Jana Pawła II odegrał dużą rolę przy budowie świątyni. Pod każdą cegłą układaną na fundamentach wmurowano elementy medalika.

Dawna cerkiew św. Paraskewy w Kamiannej

Dawna cerkiew św. Paraskewy w Kamiannej
Dawna cerkiew św. Paraskewy w Kamiannej. Fot. Shutterstock

Niektóre cerkwie Beskidu Niskiego na stałe zostały przekształcone w kościoły rzymskokatolickie. W 1930 w centrum niewielkiej miejscowości Kamianna wzniesiono cerkiew św. Paraskewy. Po wysiedleniu Łemków cerkiew została przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Obiekt ten jest budowlą trójdzielną zbudowaną na planie krzyża. Na skrzyżowaniu naw znajduje się kopuła zwieńczona niewielką latarnią. Ołtarz główny i ołtarze boczne są dziełem miejscowego artysty – Józefa Stefaniaka.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE