Małopolskę warto odwiedzić między innymi dla kościołów. Są tu piękne klasztory i sanktuaria, jak i drewniane cerkwie. Oto najpiękniejsze kościoły w Małopolsce.

1Drewniany kościół w Dębnie

Drewniany kościół w Dębnie
Drewniany kościół w Dębnie. Fot. Shutterstock

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim w powiecie nowotarskim, to świątynia orientowana o konstrukcji zrębowej. Jest to unikat na skalę krajową, jako że jest to najlepiej zachowany gotycki drewniany kościół w Polsce wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zbudowany został w 1490 roku w stylu gotyckim z drewna modrzewiowego.

Około 1500 roku jego wnętrze ozdobiono zachowaną do dziś polichromią patronową. Niewątpliwie jest to najlepiej zachowana tego rodzaju polichromia w Polsce, ale też i w Europie.

Czytaj więcej: Kościół w Dębnie

Poprzedni
Poprzedni artykułNajpopularniejsze imiona w Polsce nadawane dzieciom w 2018 r. (RANKING)
Następny artykułPotrawy regionalne, których musisz spróbować w różnych częściach Polski (Top 10)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here