Tradycja tworzenia cmentarza, jako miejsca pochówku, wzięła się z rzymskich obyczajów. Pierwsze takie tereny biskupi i księża tworzyli już w III wieku i były to miejsca święte. Dziś, dla sporej części Polaków, nekropolie to miejsca wyjątkowe, gdzie odwiedzają swoich bliskich. Warto również odkryć najstarsze cmentarze w Polsce i zobaczyć historyczne grobowce i pomniki. Oto one!

1Cmentarze przy ul. Lipowej w Lublinie – najstarsze cmentarze

Cmentarze przy ul. Lipowej w Lublinie. Fot. Przemysław Czopor, Wikimedia Commons

Wymieniając najstarsze cmentarze w kraju koniecznie musimy wspomnieć o cmentarzach przy ul. Lipowej w Lublinie. Jest to najstarszy i najbardziej znany zespół cmentarzy we wschodniej Polsce, na który składają się: cmentarz rzymskokatolicki, cmentarz ewangelicko-augsburski, cmentarz prawosławny oraz cmentarz wojskowo-komunalny. Początki nekropolii sięgają roku 1794 i co ciekawe, do końca XVIII wieku w Lublinie nie było wydzielonego miejsca przeznaczonego na pochówek. Zmarli chowani byli w kryptach kościelnych oraz na przykościelnych małych cmentarzach.

Dziś w najstarszej części cmentarza podziwiać możemy około tysiąca grobów z XIX wieku. Niestety, większość wymaga odnowienia, gdyż zostały zbudowane przeważnie z nietrwałego piaskowca i wapienia. Nekropolia skrywa w sobie pomniki nagrobne wykonane przez wielu znanych artystów m.in. Antoniego Kurzawę, Bolesława Jeziorańskiego, Konstantego Laszczka. Spoczywają tu mieszkańcy Lublina, ludzie zasłużeni dla miasta czy kraju, żołnierze armii austro-węgierskiej z I wojny światowej, żołnierze AK i uczestnicy walk w 1939 roku.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here