Aula Leopoldina uznana jest za jeden z najcenniejszych zabytków baroku w Polsce. Reprezentacyjna aula do dziś jest wykorzystywana podczas uniwersyteckich uroczystości. Można także ją zwiedzać i zdecydowanie warto to zrobić podczas wizyty we Wrocławiu.

Aula w uniwersytecie Leopolda

aula leopoldina
Aula Leopoldina we Wrocławiu, podium. Fot. Piotr Błaszczyk, CC BY-SA 3.0.jpg

Aula powstała na cześć Leopolda I, twórcy Uniwersytetu Wrocławskiego. Znajduje się w gmachu głównym uczelni. Już u jej progu możemy dostrzec na drzwiach tarczę herbową z literami L i I, nawiązującymi do godności fundatora, tworzącymi wspólnie literę U, jak universitas, czyli uniwersytet.

W środku znajdziemy bogato zdobione wnętrze podzielone na podium i audytorium. Nad wejściem, na tylnej ścianie Auli Leopoldina, znajduje się chór z organami, czyli empora muzyczna. Aula służyła podczas najważniejszych uroczystości na uniwersytecie od dnia jej ukończenia po dzień dzisiejszy. Tam odbywały się wykłady, immatrykulacje, czy gale nadania honoris causa. W ubiegłym roku zakończyła się renowacja auli, więc można w niej oglądać m.in. odnowione freski.

Cenny zabytek baroku

Aula Leopoldina
Aula Leopoldina we Wrocławiu, balkon. Fot. Bazie, CC BY-SA 3.0.JPG

Twórcami wystroju auli byli m.in. Johann Christoph Handke (freski), Franz Mangoldt (dekoracje stiukowe) i Krzysztof Hollandt (rzeźby drewniane).

Wśród rzeźb jednymi z najbardziej imponujących są te na podium, przedstawiające m.in. Leopolda I na tronie. Można tam także znaleźć personifikacje Roztropności, Głupoty, Zapobiegliwości i Zwady. Z kolei pod kolumnami umiejscowione są rzeźby przedstawiające synów Leopolda I oraz cesarza Józefa I i cesarza Karola I.

Freski ilustrują Matkę Boską i apoteozę Mądrości Bożej, która stoi u podstawy wszystkich nauk. Są także mniejsze freski nad wnękami okiennymi, gdzie znajdują się uczeni: od starożytnych do siedemnastowiecznych.

Jeśli chodzi o emporę muzyczną, to wyróżnia się ona kolejnym freskiem z alegorią Silesii, czyli Śląska, która siedzi na tronie po bokach mając Viadrusa (Odrę) i Wratislavię (Wrocław).

Zwiedzanie Auli Leopoldina

Aula Leopoldina
Aula Leopoldina we Wrocławiu. Fot. Dawid Galus, CC BY-SA 3.0.JPG

Muzeum Uniwersyteckie, którego częścią jest Aula Leopoldina, sprzedaje bilety także do Oratorium Marianum i na Wieżę Matematyczną oraz na wystawę. Oratorium jest także pięknie zdobionym barokowym pomieszczeniem, z kolei przez Wieżę Matematyczną przebiega linia południka 17°2′5″ oznaczona rynną w podłodze.

Poza sezonem muzeum jest czynne od 10 do 16, z kolei od maja do września w godzinach od 10 do 17 w tygodniu i do godz. 18 w weekendy.

Można skomponować bilet na poszczególne atrakcje:

  • Aula Leopoldina
  • Oratorium Marianum
  • Wieża Matematyczna
  • Wystawa

W cenach:

  • 2 atrakcje: 8 zł ulgowy, 12 zł normalny
  • 3 atrakcje: 9 zł ulgowy, 13 zł normalny
  • 4 atrakcje: 10 zł ulgowy, 14 zł normalny, 30 zł rodzinny

1 KOMENTARZ

  1. Chodzi zapewne o synów Leopolda, którzy kolejno byli, tak jak ojciec, cesarzami rzymskimi narodu niemieckiego. Józef I a po jego śmierci Karol VI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here