Strona głównaCiekawostkiAula Leopoldina – najbardziej zdumiewające dzieło baroku z powrotem otwarte po...

Aula Leopoldina – najbardziej zdumiewające dzieło baroku z powrotem otwarte po długim remoncie

Aula Leopoldina uznana jest za jeden z najcenniejszych zabytków baroku w Polsce. Reprezentacyjna aula do dziś jest wykorzystywana podczas uniwersyteckich uroczystości. Przez ostatnich sześć lat była niedostępna dla zwiedzających gdyż przeprowadzano w niej remont. Teraz znów można ją zwiedzać i zdecydowanie warto to zrobić podczas wizyty we Wrocławiu.

Aula w uniwersytecie Leopolda

aula leopoldina
Aula Leopoldina we Wrocławiu, podium. Fot. Piotr Błaszczyk, CC BY-SA 3.0.jpg

Aula powstała na cześć Leopolda I, twórcy Uniwersytetu Wrocławskiego. Znajduje się w gmachu głównym uczelni. Już u jej progu możemy dostrzec na drzwiach tarczę herbową z literami L i I, nawiązującymi do godności fundatora, tworzącymi wspólnie literę U, jak universitas, czyli uniwersytet.

W środku znajdziemy bogato zdobione wnętrze podzielone na podium i audytorium. Nad wejściem, na tylnej ścianie Auli Leopoldina, znajduje się chór z organami, czyli empora muzyczna. Aula służyła podczas najważniejszych uroczystości na uniwersytecie od dnia jej ukończenia po dzień dzisiejszy. Tam odbywały się wykłady, immatrykulacje, czy gale nadania honoris causa. Kilka dni temu zakończył się trwający sześć lat remont auli, więc można w niej oglądać m.in. odnowione freski, sztukaterię i rzeźby. Jednie podłoga auli wciąż czeka na odnowienie. Pomieszczenie zostało jednak znów uroczyście otwarte i udostępnione dla zwiedzających.

Cenny zabytek baroku

Aula Leopoldina
Aula Leopoldina we Wrocławiu, balkon. Fot. Bazie, CC BY-SA 3.0.JPG

Twórcami wystroju auli byli m.in. Johann Christoph Handke (freski), Franz Mangoldt (dekoracje stiukowe) i Krzysztof Hollandt (rzeźby drewniane).

Wśród rzeźb jednymi z najbardziej imponujących są te na podium, przedstawiające m.in. Leopolda I na tronie. Można tam także znaleźć personifikacje Roztropności, Głupoty, Zapobiegliwości i Zwady. Z kolei pod kolumnami umiejscowione są rzeźby przedstawiające synów Leopolda I oraz cesarza Józefa I i cesarza Karola I.

Freski ilustrują Matkę Boską i apoteozę Mądrości Bożej, która stoi u podstawy wszystkich nauk. Są także mniejsze freski nad wnękami okiennymi, gdzie znajdują się uczeni: od starożytnych do siedemnastowiecznych.

Jeśli chodzi o emporę muzyczną, to wyróżnia się ona kolejnym freskiem z alegorią Silesii, czyli Śląska, która siedzi na tronie po bokach mając Viadrusa (Odrę) i Wratislavię (Wrocław).

Zwiedzanie Auli Leopoldina

Aula Leopoldina
Aula Leopoldina we Wrocławiu. Fot. Dawid Galus, CC BY-SA 3.0.JPG

Muzeum Uniwersyteckie, którego częścią jest Aula Leopoldina, sprzedaje bilety także do Oratorium Marianum i na Wieżę Matematyczną oraz na wystawę. Oratorium jest także pięknie zdobionym barokowym pomieszczeniem, z kolei przez Wieżę Matematyczną przebiega linia południka 17°2′5″ oznaczona rynną w podłodze.

Od października do kwietnia muzeum jest czynne codziennie poza środą od 10 do 16, z kolei od maja do września jest czynne codziennie także oprócz środy w godzinach od 10 do 17 w tygodniu i do godz. 18 w weekendy.

Można skomponować bilet na poszczególne atrakcje:

  • Aula Leopoldina
  • Oratorium Marianum
  • Wieża Matematyczna
  • Wystawa

W cenach:

  • 2 atrakcje: 8 zł ulgowy, 12 zł normalny
  • 3 atrakcje: 9 zł ulgowy, 13 zł normalny
  • 4 atrakcje: 10 zł ulgowy, 14 zł normalny, 30 zł rodzinny

Jak informuje Uniwersytet Wrocławski dochód z biletów z pierwszego miesiąca odwiedzin w Auli Leopoldina, będzie przeznaczony na wsparcie dla ukraińskich studentów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

  1. Chodzi zapewne o synów Leopolda, którzy kolejno byli, tak jak ojciec, cesarzami rzymskimi narodu niemieckiego. Józef I a po jego śmierci Karol VI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE