Województwo lubuskie skrywa w sobie prawdziwą perłę, coś czego nie spotkacie nigdzie indziej, miejsce doceniane przez UNESCO i każdego, kto je odwiedzi. Łuk Mużakowa, bo o nim mowa, to atrakcja, która skrywa w sobie kolorowe jeziorka, zachwycające widoki i jeden z najpiękniejszych parków na świecie. Jeśli nie mieliście okazji odwiedzić tego niezwykłego parku krajobrazowego, to najwyższa pora to nadrobić, bo jest co oglądać i to zupełnie za darmo!

1Twór geologiczny jedyny i wyjątkowy

Kolorowe Jeziorka – Łuk Mużakowa. Fot. August Kazimierz, CC BY-SA 3.0

Łuk Mużakowski to miejsce wyjątkowe, którego historia zaczęła się 450 tysięcy lat temu. Przez Polskę przeszedł wtedy potężny lodowiec w okresie zlodowacenia skandynawskiego. W miejscu znanym nam dziś jako Łuk Mużakowa zatrzymała się morena czołowa, która stworzyła krajobraz tego miejsca. Spiętrzenie przyjęło kształt podkowy – łuku o długości 40 kilometrów i powierzchni około 18 hektarów, które wyróżnia się swoim regularnym kształtem, pełnym wzniesień i licznych wąwozów. Lądolód nagromadził w tym miejscu ziemie bogate w pierwiastki mineralne, które wpłynęły na dalszy rozwój tego miejsca pod kątem kopalni odkrywkowych, a w następstwie na obecny wygląd Łuku Mużakowa.

Poprzedni
Poprzedni artykułMofeta w Jastrzębiku – wrota piekieł, gdzie zanika wszelkie życie. Jedno z najdziwniejszych miejsc w Polsce
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here