Strona głównaTop 10Polanica-Zdrój – atrakcje przepięknego kurortu (Top 9)

Polanica-Zdrój – atrakcje przepięknego kurortu (Top 9)

Zamki, tereny zielone, właściwości uzdrowiskowe, góry i piękna przyroda. Z tym powinna kojarzyć się Polanica-Zdrój. Ten urokliwy kurort na Dolnym Śląsku powinni wybrać nie tylko kuracjusze. Oto jakie Polanica-Zdrój atrakcje kryje wśród gór i dolin.

Zamek Leśna Skała

Zamek Leśna w Szczytnej. Fot. Shutterstock

Zamek Leśna Skała pięknie wznosi się na górze Szczytnik w Górach Stołowych. Pod stromym urwiskiem z punktem widokowym znajduje się zaś wieś Szczytna. Hrabiowska rezydencja jest jedną z mniej znanych na Dolnym Śląsku. Była w swych dziejach domem opieki, a obecnie jest siedzibą… bractwa rycerskiego.

Czytaj więcej: Zamek Leśna Skała

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju. Fot. Pixabay

Polanica-Zdrój atrakcje ma zgromadzone głównie w Parku Zdrojowym. Pełni on funkcję centrotwórczą. Znajdziemy tu wiele gatunków drzew, kwiatów i krzewów na 13 hektarach. Jest także oczywiście Pijalnia Wód Mineralnych, bez której nie obyło by się szanujące się uzdrowisko. Można podziwiać także Muszlę Koncertową i Teatr Zdrojowy im. Ćwiklińskiej, jak również. Zakład Przyrodoleczniczy

Wolarz

Wolarz to długi i płaski szczyt o wysokości 852 m n.p.m. w Górach Bystrzyckich. Wznosi się nad Piekielną Doliną i z dystansu przypomina wielkiego leżącego woła, stąd jego prawdopodobna nazwa. Można dojść tam dwoma leśnymi szlakami turystycznymi: czerwonym z Polanicy-Zdroju do Schroniska PTTK Pod Muflonem oraz czarnym z Kamiennej Góry przez Szczytną, Chocieszów i Wambierzyce.

Sanktuarium w Wambierzycach

Bazylika w Wambierzycach. Fot. Shutterstock

Polanica-Zdrój atrakcje ma także sakralne. Jest tam wiele kościołów, ale najbardziej znany położony jest poza miastem, w Wambierzycach. Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin to miejsce często odwiedzane przez pielgrzymów. Budowla jest rozpoznawana dzięki charakterystycznym schodom przy wschodniej fasadzie. Bazylikę postawiono w miejscu, gdzie w XII wieku ociemniały odzyskał wzrok. Wtedy była w tym miejscu zwykła kapliczka wydrążona w pniu drzewa.

Czytaj więcej: Wambierzyce

Góralka

Tor saneczkowy Góralka. Fot. torpolanica.pl

Centrum Aktywnego Wypoczynku Góralka w Polanicy-Zdroju, ma m.in. tor saneczkowy oraz park linowy i plac zabaw. To bardzo atrakcyjne miejsce dla dzieci. Jeden przejazd na torze saneczkowym (całorocznym) kosztuje 7 zł, a karnet na dwa przejazdy 12 zł. Przejście toru przeszkód w parku linowym kosztuje 25 zł od osoby. Za wstęp na plac zabaw na 15 minut zapłacimy 7 zł, a na pół godziny 12 zł.

Góry Stołowe

góry stołowe
Góry Stołowe. Fot. Shutterstock

Każdy przyjeżdżający tu docenia, że Polanica-Zdrój atrakcje ma ukryte pośród malowniczych gór. Góry Stołowe to jedno z najbardziej charakterystycznych pasm w Polsce. Już na pierwszy rzut oka wyróżniają się budową. Masyw o płaskich szczytach przyciąga fantastycznymi widokami. Osobną atrakcję stanowią Błędne Skały, które tworzą tajemnicze wąskie labirynty. Będąc na Dolnym Śląsku nie sposób pominąć tego miejsca.

Czytaj więcej: Góry Stołowe

Przełęcz Sokołowska

Przełęcz Sokołowska znajduje się na wysokości 564 m n.p.m. To dobry punkt widokowy na Polanicę-Zdrój, Góry Stołowe i Kotlinę Kłodzką oraz Pokrzywno. Prowadzą tamtędy dwa szlaki: zielony z Zieleńca do Karłowa przez Polanicę-Zdrój oraz żółty prowadzący między innymi przez Nową Rudę, Radków, Skalne Grzyby, Duszniki-Zdrój, Schronisko PTTK Pod Muflonem, Zamek Leśna w Szczytnej i Polanicę-Zdrój aż do Przełęczy Puchacza. Warto dotrzeć tam z aparatem.

Park Szachowy

Polanica-Zdrój, Park Szachowy

Jeśli lubicie zmęczyć szare komórki, Polanica-Zdrój atrakcje ma także dla Was. Jest tutaj Park Szachowy, gdzie figury stoją na wielkiej szachownicy. Można rozegrać partyjkę albo też samemu wcielić się w rolę hetmana, wieży czy zwykłego piona. To niczym rozgrywka szachowa rodem z Harry’ego Pottera!

Fontanna Kolorowa

Ktoś policzył, że w Polanicy-Zdroju działa17 wodotrysków, ale Fontanna Kolorowa jest z pewnością najbardziej znana. Znajduje się w Parku Zdrojowym. Jej nazwa jest nieprzypadkowa. Woda podświetlona światełkami mieni się na wiele kolorów. Podczas pokazów multimedialnych fontanna „tańczy” do różnych utworów.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE