Strona głównaTop 10Polska na mapach, których wcześniej nie widziałeś. To Cię zaskoczy! (Top 7)

Polska na mapach, których wcześniej nie widziałeś. To Cię zaskoczy! (Top 7)

Gdzie w Polsce jest najwięcej skarbów, a gdzie rodzili się polscy władcy? Jak wygląda topograficzna mapa kraju w 3D? Tych i innych ciekawostek dowiecie się z naszego top 7 ciekawych map Polski, których wcześniej nie widziałeś.

Kościoły katolickie w Polsce

Ile jest w Polsce kościołów katolickich? Całkiem sporo. A gdyby zaznaczyć je wszystkie na mapie? Parafie pokrywają gęsto cały zarys naszego kraju.Oto jak wygląda Polska z oznaczonymi wszystkimi kościołami. Które z nich są najpiękniejsze i warte odwiedzenia? Mamy podpowiedź.

Czytaj więcej: Najpiękniejsze kościoły w Polsce

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Polsce

Najwspanialsze katedry w Polsce

Najstarsze kościoły w Polsce

Polska mapa skarbów

Na mapie zaznaczono miejsca znalezisk archeologicznych w Polsce (i krajach ościennych) w ciągu mniej więcej ostatniego wieku. Stworzył ją Michał Młotek z Iławy. Posługiwał się m.in. doniesieniami prasowymi ze starych gazet. Znajdziemy tam miejsca, w których od końca XIX w. natrafiano przypadkowo na stare monety, biżuterię i inne skarby.

Czytaj także: Najcenniejsze zaginione skarby w Polsce. Gdzie są?

Miejsca narodzin polskich władców

Gdzie rodzili się polscy monarchowie? To ciekawe zestawienie pokazuje, że niekoniecznie na terenie dawnej Rzeczypospolitej. Na mapę naniesiono miejsca urodzin przyszłych polskich królów od 1295 roku (kliknij na zdjęcie, by je powiększyć).

Czytaj także: 7 grzechów królów Polski

Rysunkowa mapa Polski

Obrazkowa mapa Polski. Fot. Flickr

Z czym kojarzone są poszczególne regiony Polski? Powyższa rysunkowa mapa doskonale pokazuje miejsca, zwierzęta, czy wydarzenia, które przychodzą nam na myśl, gdy pomyślimy o danym województwie. I tak w woj. lubuskim mamy winorośle, bo słynie ono z upraw wina, na Górnym Śląsku nie mogło zabraknąć kopalni i Spodka, w Warszawie PKiN, we Wrocławiu krasnali, a na Mazurach jezior i kajaków. Jak Wam się podoba taka mapa? Przedstawiona flaga Białorusi jest flagą wariantową.

Historyczne regiony Polski

Gdzie tak naprawdę kończy się i zaczyna historyczny Śląsk, a czym była Nowa Marchia? Jakie dzisiejsze województwa obejmowała historyczna Małopolska? Co to jest Ruś?

Z powyższej mapy można dowiedzieć się wiele o historycznych regionach Polski. Niektóre z nich zachowały się do dzisiejszych czasów i pozostały w nazwach województw, inne nazwy są zupełnie nieużywane.

Polska w 3D

Ukształtowanie terenu Polski w 3D. Anton Balazh, NASA

Jak wygląda Polska w 3D? Oto przesadzone ukształtowanie terenu naszego kraju z górami ukazanymi nieco na wyrost. Ta mapa pokazuje nieco więcej niż tradycyjna mapa fizyczna, bo bardziej działa na wyobraźnię. Taką symulację zrobiła NASA. Widzicie Karpaty? To dopiero odjazd!

Zagęszczenie populacji Polski

Zagęszczenie populacji Polski. Źródło: Flickr

Gdzie zagęszczenie mieszkańców na kilometr kwadratowy jest największe, a gdzie prawie nikt nie mieszka? Są takie miejsca w kraju, jak wysokie góry, tereny parków narodowych czy doliny rzek, gdzie zagęszczenie zaludnienia jest prawie zerowe. Największe jest z kolei w miastach, czego oczywiście można się było domyślać.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE