Strona głównaTop 10Najpiękniejsze drewniane kościoły w Polsce (Top 14)

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Polsce (Top 14)

Nie brakuje w Polsce przepięknych drewnianych kościołów, arcydzieł architektury drewnianej. Każda ze świątyń w naszym zestawieniu jest szczególnie warta odwiedzenia i na swój sposób wyjątkowa. Oto piękne drewniane kościoły w Polsce (a znalazłoby się kilkaset kolejnych!).

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze

Kościół pokoju w Jaworze. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Są to największe drewniane kościoły w Polsce a wręcz zaliczane są do największych drewnianych świątyń na świecie. Mają ponad 350 lat i są w świetnej kondycji. Kościół Pokoju w Jaworze i Kościół Pokoju w Świdnicy to zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Te ewangelickie świątynie to znamienite przykłady architektury szachulcowej, charakteryzującej się białymi ścianami poprzecinanymi ciemnymi belkami.

Czytaj więcej: Kościół Pokoju – drewniany cud w Świdnicy i Jaworze

Kościół Wang

świątynia wang
Kościół Wang. Fot. Shutterstock

Kościół został pierwotnie wybudowany w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Miało to miejsce na przełomie XII i XIII wieku. Do jego budowy użyto sosnowych bali i ani jednego gwoździa. Budowlę przeniesiono do Polski, gdy w Norwegii już jej nie chcieli. Co prawda dziś gwoździe znajdują się w konstrukcji, drewno także w 100 procentach nie pochodzi z oryginalnego kościoła, ale to nadal drewno.

Czytaj więcej: Kościół Wang w Karpaczu

Drewniany kościół w Dębnie

Drewniany kościół w Dębnie
Drewniany kościół w Dębnie. Fot. Shutterstock

Jest to najlepiej zachowany gotycki drewniany kościół w Polsce wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowany został w 1490 roku w stylu gotyckim z drewna modrzewiowego. Około 1500 roku jego wnętrze ozdobiono zachowaną do dziś polichromią patronową. Niewątpliwie jest to najlepiej zachowana tego rodzaju polichromia w Polsce, ale też i w Europie. Jest wykonana w 31 kolorach i zawiera aż 77 motywów w 12 układach.

Czytaj więcej: Drewniany kościół w Dębnie

Kościół w Sękowej

Drewniany kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej
Drewniany kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej. Fot. Shutterstock

Zwany Perłą Beskidu Niskiego drewniany kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej także znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wzniesiony był najpóźniej w 1522 roku! To jeden z najstarszych i najcenniejszych drewnianych kościołów w Polsce. Został zniszczony w czasie wojny w latach 1914-15 w trakcie bitwy pod Gorlicami. Co ciekawe drewna z kościoła używano do budowania okopów. Na uwagę zasługuje chrzcielnica z 1522 r., a tak naprawdę całe wnętrze.

Drewniany kościół w Choroszczynce

Drewniany kościół w Choroszczynce, woj. lubelskie. Fot. Shutterstock

Choroszczynka to wieś w woj. lubelskim z pięknym kościołem p.w. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela, który koniecznie trzeba zobaczyć. Co ciekawe, do budowy tego pięknego kościoła użyto desek z rozbiórki dawnej cerkwi pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny a później pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela. A trzeba zaznaczyć, że pierwsza cerkiew została ufundowana w XVII w. przez Mikołaja Sapiehę. Gdy cerkiew została spalona z jej zgliszczy uratowano trochę materiału i w latach 20. XX w. zbudowano kościół.

Kościół w Lipnicy Murowanej

kościół w lipnicy murowanej
Drewniany kościół w Lipnicy Murowanej. Fot. pecold, Shutterstock

Lipnica Murowana, ale kościół drewniany. Miejscowi mówią, że kościół św. Leonarda powstał w 1143 lub 1203 r., ale prawdopodobnie pochodzi z końca XV wieku. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 roku i trzyma się w naprawdę dobrym stanie. Znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie

Kościół na Harendzie. Fot. Shutterstock

Kościół na Harendzie w Zakopanem także jest drewniany. Pochodzi z XVIII wieku, a w 1947 r. przeniesiono go z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej. W środku podziwiać można charakterystyczne malowidła cechowe odnowione przez zięcia Jana Kasprowicza, Władysława Jarockiego. Obok świątyni znajduje się mauzoleum i muzeum Kasprowicza. Ten kościół także znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem obok Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku także jest drewniany i warto go zobaczyć. Zbudowano go w 1847 r.

Drewniany kościół w Lachowicach

Drewniany kościół w Lachowicach. Fot. pecold, Shutterstock

Kościół śś. Piotra i Pawła w Lachowicach jest szczególnie urokliwą drewnianą świątynią pochodzącą z końca XVIII wieku. Późnobarokowy budynek skrywa cenny obraz Madonny na desce, który jest kopią obrazu Madonny Dublebskiej. To niezwykle cenna świątynia zgłoszona na listę UNESCO. Warto ją odwiedzić będąc w woj. małopolskim.

Drewniany kościół w Tarnowie

Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Tarnowie na Burku

Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Tarnowie czyli inaczej kościół na Burku (od miejscowego targowiska) został zbudowany w 1458 roku. Kiedyś w tym miejscu stała inna świątynia. Dziś to kościół filialny tarnowskiej parafii katedralnej. Nie oszczędził go nawet pożar, a także podmywający go potok, ale kościół został odbudowany i przesunięty.

Drewniany kościół w Haczowie

Drewniany kościół w Haczowie
Drewniany kościół w Haczowie. Fot. paparazzza, Shutterstock

To jeden z najbardziej znanych kościołów o konstrukcji zrębowej w Polsce. Wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Na uwagę zasługuje tam nie tylko cała konstrukcja, ale także polichromia i rokokowy ołtarz, a także obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, krucyfiks i figury Józefa z Arymatei i Nikodema z XVII wieku. Haczów znajdziemy w woj. podkarpackim.

Drewniany kościół w Stradowie

Drewniany kościół w Stradowie, świętokrzyskie. Fot. Shutterstock

Drewniany kościół w Stradowie w woj. świętokrzyskim kilkukrotnie był przebudowywany. Pierwotną świątynię wzniesiono w tym miejscu w 1657 roku z fundacji wojewody krakowskiego Władysława Myszkowskiego. Obok modrzewiowego kościoła wznosi się cenna dzwonnica z 1780 r. Watro zajrzeć w okolice znajdującego się nieopodal grodziska.

Czytaj więcej: Największe grodzisko w Polsce – tu była siedziba państwa Wiślan?

Drewniany kościół w Binarowej

Drewniany kościół w Binarowej. Fot. Shutterstock

Ten kościół także wpisano na Szlak Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego oraz na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten piękny drewniany kościółek został zbudowany około 1500 roku, a do dziś zachował się w bardzo dobrym stanie. Zachwycony tą świątynią był m.in. Miron Białoszewski, który nawet poświęcił mu utwór. Zainteresowanych odsyłamy do Starej Pieśni nad Binnarową.

Drewniany kościół w Obiechowie

Drewniany kościół w Obiechowie, świętokrzyskie. Fot. Shutterstock

Drewniany kościół w Obiechowie w gminie Słupia Jędrzejowska woj. świętokrzyskim pochodzi z 1763 roku. Warto obejrzeć tu ołtarz i zabytkową polichromię oraz ogrodzenie kościoła z kapliczkami pasyjnymi. Świątynię wzniesiono z fundacji Katarzyny Mieroszewskiej.

Polskie cerkwie

Cerkiew w Kwiatoniu. Fot. Shutterstock

Na uwagę zasługują także polskie cerkwie. Można osobno wymienić co najmniej kilkanaście drewnianych cerkwi na terenie Polski, które z całą pewnością nie odbiegają urodą od pozostałych kościołów w zestawieniu.

Koniecznie sprawdźcie:

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

  1. Warto dodać jeszcze kościół z Janisławic,wieś, pow. Skierniewicki, gm. Głuchów, parafia Janisławice.
    „”Roku 1500 z drzewa wybudowany…”: autorzy Katalogu Zabytków skłaniają się też ku tej dacie, w fundatorze widzą arcybiskupa Andrzeja Różę Boryszewskiego.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE