Wiele osób kojarzy Wrocław z małymi, śmiesznymi stworkami, które można znaleźć w nietypowych miejscach. Wrocławskie krasnale, które są znane i lubiane przez mieszkańców i turystów to jedna z największych atrakcji stolicy Dolnego Śląska. Aktualnie we Wrocławiu znajduje się ponad 300 figurek a ich liczba stale wzrasta. Jaka jest ich historia?
Skąd się wzięły wrocławskie krasnale?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie skąd we Wrocławiu wzięły się krasnale. Legend jest co najmniej kilka. Pierwsza z nich mówi, że krasnale były ostatnią deską ratunku dla wrocławian w walce z Chochlikiem Odrzańskim, który przyprawiał mieszkańcom wiele kłopotów i notorycznie robił im psikusy. Wrocławskie krasnale miały go wypędzić z miasta a w ramach wdzięczności władze oddały im jego część.
Inna legenda sugeruje, że krasnale pojawiły się we Wrocławiu dopiero w latach 80. XX wieku. Wtedy na terenie miasta zaczęły się pojawiać murale z podobizną krasnali. Ich twórcami byli członkowie ruchu Pomarańczowa Alternatywa, którzy w ten sposób chcieli pokolorować komunistyczną rzeczywistość i walczyć z jej absurdami.
Upadek PRL-u sprawił, że zapomniano o krasnalach. W 2005 roku ich historia rozpoczęła się na nowo. Wrocławski rzeźbiarz Tomasz Moczek postanowił przywrócić blask legendzie o wrocławskich krasnalach i w stolicy Dolnego Śląska pojawiło się 5 nowych krasnali. Od tego czasu figurek stale przybywa. Rekordowy był rok 2008 kiedy to we Wrocławiu pojawiło się 58 nowych figurek.
Jak znaleźć krasnale?
Szukanie krasnali to świetna zabawa dla całej rodziny. Możecie po prostu wyruszyć w miasto i wypatrywać krasnali w zaułkach Wrocławia lub wspomóc się mapą poszukiwacza krasnali, która znajduje się na dedykowanej krasnalom stronie internetowej krasnale.pl. To super pomysł na spędzenie aktywnego weekendu dla małych i dużych. Znalezienie ponad 300 krasnali jest nie lada wyzwaniem.
Ty również możesz stać się właścicielem krasnala!
Jeśli chcesz się przyczynić do powiększenia rodziny wrocławskich krasnali to nic nie stoi na przeszkodzie. Często prywatne firmy zamawiają krasnale kojarzące się z ich działalnością. Na stronie krasnale.pl. znajdziecie namiary na artystów, którzy zajmują się tworzeniem figur krasnali, m.in. Beaty Zwolańskiej-Hołod.
Festiwal Krasnoludków we Wrocławiu
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji podążać szlakiem wrocławskich krasnoludków to już wkrótce będzie ku temu idealna okazja. W dniach 8-10 września we Wrocławiu odbędzie się Festiwal Krasnoludków. Podczas tego weekendu będziecie mogli m.in. wziąć udział w grach miejskich mających na celu poszukiwanie krasnali lub obejrzeć wioskę tych nietypowych stworków. To świetna okazja do spędzenia aktywnego weekendu we Wrocławiu.