Strona głównaTop 10Słowacja – atrakcje przy granicy z Polską. Nr 4 to największy całoroczny...

Słowacja – atrakcje przy granicy z Polską. Nr 4 to największy całoroczny park wodny!

Planujecie w najbliższym czasie urlop na południu Polski? Jeśli tak, to z pewnością zainteresują Was także ciekawe miejsca znajdujące się u naszych sąsiadów. Słowacja atrakcje przy granicy z Polską ma malownicze, pełne historii i pozwalające odpocząć i zrelaksować się. Odkryjcie najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić niedaleko naszego kraju.

Zamek Spiski

słowacja atrakcje przy granicy z polską
Zamek Spiski. Fot. Shutterstock

Godzinę drogi od polsko-słowackiej granicy znajduje się Zamek Spiski. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, kompleks zamkowy z XII wieku, jest jednym z największych w tej części Europy. Jest pięknie położony na skale, która wynosi go wyraźnie ponad leżące u jego stóp miasto Žehra. Pełnił kiedyś funkcję warowni granicznej państwa węgierskiego. Zamek popadł w ruinę, udało się odbudować jedynie część murów obronnych. Spacer po nim nadal robi jednak duże wrażenie. W kompleksie można zwiedzać muzeum i jego ekspozycje dotyczące historii twierdzy, broni średniowiecznej i prawa feudalnego.

Janosikowe Diery (Słowacja atrakcje przy granicy z Polską ma malownicze)

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia u naszych południowych sąsiadów są Janosikowe Diery. Jest to urokliwa atrakcja położona we wschodniej części Parku Narodowego Małej Fatry, tuż przy miejscowości Terchova, w której zamieszkiwał słynny Janosik. Spacerując po tym wyjątkowym miejscu, zobaczycie bajeczne szlaki prowadzące przez wąwozy i piękne lasy, a dopełnieniem tego wszystkiego są wspaniałe widoki na majestatyczny Rozsypaniec i Mały Rozsypaniec. Dodatkowego uroku podczas wędrówki dodają drewniane mostki, metalowe kładki, drabinki i betonowe pomosty zawieszone nad potoczkami, wodospadami i w wąskich wąwozach. Słowacja atrakcje przy granicy z Polską ma wyjątkowe, dlatego to miejsce z pewnością Was oczaruje!

To również Was zainteresuje: Atrakcje tuż za granicą Polski. Co zobaczyć w Niemczech lub Czechach?

Łomnica

Słowacja to kraj, który może poszczycić się malowniczymi górami. Jednym z miejsc, które trzeba zdobyć podczas podróży u naszych sąsiadów jest Łomnica (2634 m n.p.m.) – drugi co do wysokości po Gerlachu szczyt Tatr, przewyższający nawet Rysy. Zdobycie szczytu to coś o czym wielu marzy, jednak nie każdy ma kondycję i umiejętności, żeby się tego podjąć. Na szczęście dla osób niezbyt wprawionych w zdobywanie wysokich gór czeka kolejka gondolowa, którą możecie dostać się na Łomnicę. Ten sposób dostania się na szczyt dostępny jest niemal przez cały rok. Na górze czeka na Was kawiarnia, mini hotel, obserwatorium astronomiczne, platformy, po których można się bezpiecznie poruszać oraz oczywiście wspaniałe widoki.

Tatralandia (Słowacja atrakcje przy granicy z Polską ma dla małych i dużych)

Co powiecie na odrobinę wodnego szaleństwa u podnóża Tatr? Słowacja atrakcje przy granicy z Polską ma idealne na każdą porę roku. Tatralandia to największy całoroczny park wodny w centralnej Europie składający się z dwóch części: letniej odkrytej oraz zadaszonej, która funkcjonuje przez cały rok. Aquapark położony jest w Roztokàch przy Liptowskim Mikułaszu. Miejsce to skrywa dziesiątki zjeżdżalni i rur, opcje zjazdu w dwie lub trzy osoby oraz zjazdy na pontonach. Nowością jest nauka pływania na desce surfingowej na symulatorze surfingu. Poczujesz się tutaj jak surfer na oceanie w Kalifornii!
Nie brakuje tu oczywiście klasycznych basenów oraz tych termalnych. Na spragnionych odpoczynku przygotowano strefę relaksu, strefę wellness i leżaki. W całym kompleksie znajdziecie sporo atrakcji pod gołym niebem, a to wszystko dopełniają piękne górskie widoki! Nie możecie tego przegapić.

Zobaczcie także: Atrakcje tuż za niemiecką granicą (Top 8). Znaliście je wszystkie?

Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka

Słowacja atrakcje przy granicy z Polską ma zapierające dech w piersiach. Taka właśnie jest Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka usytuowana na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Trasa ma ponad 600 metrów, a podczas spaceru odkryjecie pełen niespodzianek i ciekawostek las, w którym występują bardzo rzadkie rośliny i zwierzęta. Jest to okazja, aby nie tylko spojrzeć na malownicze tereny z góry, ale także poczuć bliskość z naturą. To co szczególnie przyciąga w to miejsce, to zachwycający widok z tarasu położonego na wysokości 32 metrów, skąd widać jak na dłoni szczyty Tatr Bielskich, wyjątkową panoramę Pienin czy malownicze Zamagurze.

Przeczytajcie również: Atrakcje tuż za czeską granicą. Nr 5 to najdłuższa taka konstrukcja na świecie!

Zamek w Lubowli

Zamek w Starej Lubowli
Zamek w Starej Lubowli. Fot. Jerzy Opioła

Ten piękny zamek położony jest tuż za granicą polsko-słowacką niedaleko Piwnicznej-Zdroju w miejscowości Lubowla na Spiszu. Został zbudowany pod koniec XIV wieku na polecenie króla Węgier Andrzeja III. W 1412 roku Zygmunt Luksemburski zastawił zamek Lubowelski za pożyczkę u króla Polski Władysława Jagiełły. Kopia tej umowy, czyli zastawu spiskiego, znajduje się na zamku i można ją oglądać. Polsko-słowacka historia tego miejsca przyciąga wielu odwiedzających z naszego kraju. Wśród zbiorów muzealnych znajdziecie m.in. replikę polskich klejnotów koronacyjnych. Na zamku możecie także przykuć się do muru i poczuć na własnej skórze to, czego doświadczył Beniowski – najsłynniejszy więzień, słynny awanturnik i podróżnik osadzony w wieży i głodzony.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE