Atrakcje tuż za niemiecką granicą przyciągają swoją różnorodnością. Niedaleko Polski odwiedzicie m.in. zoo, opactwo Cystersów czy jeden z najpiękniejszych parków w Europie. Dajcie się zaprosić do naszych zachodnich sąsiadów, gdzie czekają na Was zabytki i atrakcje doskonałe na weekendowe wycieczki.
Klasztor Neuzelle – atrakcje tuż za niemiecką granicą
Jeśli zastanawiacie się jakie atrakcje tuż za niemiecką granicą warto odwiedzić, to polecamy wybrać się do miejscowości Neuzelle, na południe od Frankfurtu nad Odrą. Znajduje się tu opactwo Cystersów, które położone jest w samym sercu miasteczka. Cały zespół klasztorny składa się z kościoła, kilku zabudowań klasztornych, a także oranżerii i browaru. Za szczególnie cenny zabytek uważany jest barokowy kościół zbudowany w 1268 roku.
Obecnie gruntowne odrestaurowany klasztor udostępniony jest dla zwiedzających. We wnętrzach świątyni podziwiać możecie cenne przybory liturgiczne, w tym gotyckie kielichy z XV wieku, XVIII-wieczna monstrancja oraz duża kolekcja paramentów (przedmioty sakralne). Wart zobaczenia jest także kompleks dawnych zabudowań klasztornych, w których skład wchodzą m.in. gotyckie krużganki otaczające wirydarz z zachowanymi sklepieniami krzyżowo żebrowymi, gotycki refektarz oraz tzw. skrzydło książęce. W miejscu tym znajduje się także browar, który niedawno wznowił swoją produkcję.
Zobaczcie także: Atrakcje tuż za granicą Polski. Co zobaczyć w Niemczech lub Czechach?
Diabelski Most w Kromlau
W niemieckim miasteczku Kromlau, niecałe 10 km od przejścia granicznego w Łęknicy, znajduje się budowla wyjęta żywcem z mrocznych powieści fantasy. Na terenie Parku Rododendronów od 1890 roku stoi oryginalnej budowy most, który łączy brzegi niewielkiego jeziorka Rakotz. Wykonany został z polnych kamieni i strzelistych bazaltowych słupów, które nadają mu bardzo tajemniczy i niecodzienny wygląd.
Co więcej, most wraz ze swoim odbiciem w wodzie tworzą niemal idealne koło. Po budowli nie można chodzić, niemniej otaczają ją liczne ścieżki spacerowe z kilkoma punktami widokowymi. W miesiącach letnich może brakować wody w stawie i nie zobaczymy wtedy pięknego odbicia. Natomiast jesień to chyba najlepszy czas, żeby wybrać się w to miejsce. Widać to dobrze na zdjęciu.
Ogród różany – atrakcje tuż za niemiecką granicą
Zastanawiając się jakie znajdują się atrakcje tuż za niemiecką granicą, warto spojrzeć na miasto Forst, położone nad Nysą Łużycką. Miejsce to zostało nazwane w 2004 roku Miastem Róż. Wszystko za sprawą położonego tu Ogrodu Różanego, który w 2013 roku obchodził jubileusz 100-lecia swojego powstania. W tym samym roku atrakcja otrzymała tytuł Najpiękniejszego Parku Niemiec. To niezwykle kolorowe i pachnące miejsce jest idealne na spacery pełne sensorycznych doznań.
Na terenie o powierzchni 17 ha można podziwiać 40 tysięcy krzewów różanych w ponad 700 odmianach. Przemierzając ścieżki tego bajecznego miejsca czekają na Was także piękne fontanny, a na najmłodszych odwiedzających plac zabaw Królewny Śnieżki. W ogrodach organizowane są także cykliczne imprezy: Dni Świąteczne Ogrodu Różanego (wydarzenia kulturalne zawsze w ostatni weekend czerwca), Noc 1000 Świateł (iluminacje, świece i fajerwerki), Niedziele Ogrodu Różanego.
To również Wam się spodoba: Najpiękniejsze ogrody w Polsce (Top 9).
Uzdrowiska na wyspie Uznam
Nasi zachodni sąsiedzi posiadają nad Bałtykiem na wyspie Uznam trzy ośrodki uzdrowiskowe. Nazywane są kąpieliskami królewskimi lub cesarskimi kurortami, ponieważ ich historia turystyczna sięga drugiej połowy XIX w., a odwiedzali je cesarze Niemiec czy Austro-Węgier. Każdy z nich posiada własne molo oraz wiele hoteli i pensjonatów zbudowanych w charakterystycznym dla niemieckich kurortów, pełnym przepychu stylu nadmorskim. Wiele z nich oferuje zabiegi prozdrowotne. Ciągnące się wzdłuż morza urokliwe promenady zachęcają do długich spacerów i wypoczynku w miejscowych kafejkach. Najbliżej polsko-niemieckiej granicy, 6 km od Świnoujścia znajduje się Ahlbeck, następnie Heringsdorf, a najdalej na zachód wysunięte jest uzdrowisko Bansin.
Park Mużakowski – atrakcje tuż za niemiecką granicą
Kolejnej atrakcji wielu osobom nie trzeba przedstawiać. Znajdujący się częściowo po polskiej, częściowo po niemieckiej stronie Park Mużakowski uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie. Stare drzewa, mosty, wiadukty i zamki przyciągają swoim pięknem od XIX wieku. Do 1945 roku park w całości należał do Niemiec, stworzył go w 1815 roku książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau. Nowy podział granic po II Wojnie Światowej spowodował, że po raz pierwszy w historii Park von Muskau przestał w całości należeć do Niemiec.
Na 728 ha powierzchni stworzono prawdziwe dzieło łączące naturę ze sztuką. Niemiecka część, zajmująca 266 hektarów, sąsiaduje z miastem Mużaków. Pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczęto wspólne prace, by przywrócić Parkowi Mużakowskiemu jego blask sprzed lat. Po stronie niemieckiej odrestaurowano oranżerię, przebudowano dawne budynki na obiekty mieszkalne dla turystów, odbudowano Nowy Zamek, oraz odtworzono dawną roślinność. Jest to idealne miejsce do odwiedzenia tuż przy granicy polsko-niemieckiej.
Dowiedz się więcej: Łuk Mużakowa – jedyne takie miejsce na Ziemi widoczne z kosmosu.
Tajmnicza Kraina Turisede
Odwiedzając atrakcje tuż za niemiecką granicą, koniecznie przenieście się w świat baśni i dzieciństwa. Tajmnicza Kraina Turisede, położona w miejscowości Zentendorf, to miejsce, które spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Otoczony piękną przyrodą park przygód skrywa w sobie 500 metrów podziemnych tajnych przejść, domki na drzewach, legendarny Zaczarowany Zamek oraz zwierzęta domowe z całego świata. Atrakcja została stworzona na podstawie krążących mitów i legend wokół pradawnego ludu Turisede. Jest to miejsce dla całej rodziny, gdzie możecie wypocząć, ale i bez końca się wspinać, czołgać, odkrywać, próbować.
Jeśli po odwiedzeniu tego miejsca będzie Wam mało, to koniecznie wybierzcie się do drugiego parku – Zakątku Turiusa, który znajduje się już po polskiej stronie w Bielawie Dolnej. Co ciekawe twórcy tego miejsca stworzyli ciekawą opcję w ramach dobrosąsiedzkiej współpracy. Możecie kupić specjalny bilet dla gości z Polski, w ramach którego odwiedzicie oba parki przygody.
Muzeum Śląskie w Görlitz
Kolejną atrakcją tuż za niemiecką granicą jest Muzeum Śląskie w Görlitz. Miejsce to przedstawia kulturę i historię Śląska, który jest jednym z najbardziej zróżnicowanych regionów tej części Europy. Wyróżnia się różnorodnością kulturową, narodowościową oraz wyznaniową. To zaowocowało stworzeniem muzeum, które pozwoli dowiedzieć się więcej o Śląsku. Cała ekspozycja przygotowana jest w dwóch językach – niemieckim i polskim. Wśród ekspozycji stałych czekają na Was m.in. wystawy: Śląsk w dawnych czasach, Od cesarstwa do republiki, Śląsk po roku 1945.
Cottbus Zoo
Kolejne wyjątkowe miejsce warte zobaczenia w Niemczech położone jest w mieście Cottbus w Brandenburgii. Znajduje się tu ogród zoologiczny założony w 1954 roku i zajmujący powierzchnię 25 hektarów. Na małych i dużych czeka ponad 1200 zwierząt wśród których zobaczycie m.in. słonie, leopardy, rysie, ostronosy, małpy, zebry, antylopy, tapiry czy strusie. To co szczególnie ucieszy najmłodszych odwiedzających, to okazja do bliskiego kontaktu z niektórymi zwierzętami oraz możliwość ich karmienia. Dla dzieci przygotowano także place zabaw pełne pajęczyn, ścian wspinaczkowych i innych atrakcji, które dodatkowo wzbogacą wizytę w zoo.
Zobaczcie także: Najlepsze ogrody zoologiczne w Polsce (Top 11). Mają wielkie sukcesy!