Strona głównaTop 10Tarnobrzeg – atrakcje ze sztuką Rembrandta i siarką w roli głównej (Top...

Tarnobrzeg – atrakcje ze sztuką Rembrandta i siarką w roli głównej (Top 11)

Tarnobrzeg to miasto w województwie podkarpackim, które do niedawna kojarzone było głównie z wydobyciem siarki. Jednak z roku na rok przybywa chętnych na odkrywanie zabytków i uroków tego nadwiślańskiego miasta. Tarnobrzeg atrakcje ma na najwyższym poziomie. Piękne zamki i pałace, muzea pełne największych dzieł sztuki oraz okazałe budowle sakralne to tylko niektóre z miejsc, które warto poznać. Odkryjcie z nami najciekawsze miejsca Tarnobrzega.

Zamek Tarnowskich – obrazy Rembrandta, van Dycka czy Rubensa

tarnobrzeg atrakcje
Pałac Tarnowskich w Tarnobrzegu. Fot. Shutterstock

W Dzikowie, współcześnie dzielnicy Tarnobrzega, znajduje się zamek rodu Tarnowskich. Sięgająca XV wieku posiadłość była rezydencją hrabiów, dzięki którym obecne zbiory muzealne w Polsce posiadają sporo wartościowych eksponatów. Na przestrzeni lat gromadzili oni wiele dzieł sztuki malarskiej m.in. obrazy Rembrandta, van Dycka czy Rubensa. W ich posiadaniu znalazły się również dzieła literackie, m.in. rękopis Zemsty Fredry czy oryginalne Statuty Wiślickie Kazimierza Wielkiego. W XIX wieku na terenie posiadłości utworzono muzeum będące jedną z pierwszych tego typu instytucji w Polsce. Obecnie zamek kontynuuje swoje muzealne tradycje będąc siedzibą Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega. Odrestaurowano go w stylu przedwojennej rezydencji i udostępniono zwiedzającym. Oczywiście jego główną atrakcją pozostają bogate zbiory rodu Tarnowskich.

Zobaczcie także: Podkarpackie zamki – jedne z najpiękniejszych w Polsce (Top 8).

Jezioro Tarnobrzeskie – Tarnobrzeg atrakcje

Zlokalizowane na południu miasta Jezioro Tarnobrzeskie jest miejscem wypoczynku i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców. Zbiornik powstał wskutek sztucznego zalania wyrobiska po dawnej kopalni siarki, stając się czwartym, najgłębszym, sztucznym jeziorem w Polsce (42 metry). Jezioro zostało wykorzystane do stworzenia różnorodnych atrakcji, dzięki czemu stało się ono miejscem spotkań i weekendowych wycieczek. Na mieszkańców i turystów czekają rozrywki na wodzie (Wake Park i dmuchany tor przeszkód), pod wodą (baza nurkowa), oraz… nad wodą, gdzie swoją trasę ma najdłuższa tyrolka w Polsce. Nad jeziorem nie zabrakło również piaszczystej, strzeżonej plaży, gdzie możecie skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego. Miłośnicy aktywnego wypoczynku oraz spokojniejsi plażowicze na pewno znajdą tutaj coś dla siebie. Wokół zbiornika znajduje się także kilka miejsc noclegowych m.in. domki i pola namiotowe. Jeśli więc wybieracie się do Tarnobrzega, koniecznie przenocujcie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

Tarnobrzeg atrakcje ma nietuzinkowe. We wspomnianym wcześniej Zamku Tarnowskich, od 2011 roku, znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Placówka została utworzona w 1991 roku, a jej zbiory początkowo znajdowały się w dawnym spichlerzu dworskim. W muzeum prezentowane są dzieje rodziny Tarnowskich począwszy od 1522 aż do 1944 roku. Zwiedzając zamkowe piwnice macie szanse odkryć historię twierdzy, która przedstawiona jest na makietach. Także w podziemiach zobaczycie wystawę archeologiczną oraz zbiory miejscowej Ceramiki Miechocińskiej z XVII i XVIII wieku.

Na parterze zamku możecie przenieść się w czasy przedwojenne i zobaczyć wystrój pokoi z tamtego okresu m.in. kaplicę, bibliotekę, garderobę, pokój hrabiego, łazienkę czy sypialnię. A wisienką na torcie tych zabytkowych pomieszczeń są obrazy z Kolekcji Dzikowskiej Tarnowskich. Do najcenniejszych należą dzieła mistrzów niderlandzkich: portret młodzieńca z warsztatu Rembrandta van Rijna, portret Marii Villiers z warsztatu Antoona van Dycka, Thomasa van Wijcka, Gotfrieda Schalckena. Nie zabrakło także dzieł malarstwa polskiego z XIX i XX wieku: Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego, Henryka Rodakowskiego, Leona Kaplińskiego oraz Kazimierza Pochwalskiego.

Rynek w Tarnobrzegu

Najważniejszym miejscem Tarnobrzega jest rynek, którego oficjalna nazwa to Plac Bartosza Głowackiego. To tu zlokalizowanych jest kilka najważniejszych zabytków i atrakcji miasta. W centralnej części starego rynku znajduje się pomnik Bartosza Głowackiego opartego o zdobytą armatę, z kosą wzniesioną w geście zwycięstwa. Monument powstał w 110 rocznicę Insurekcji kościuszkowskiej – polskiego powstania narodowego przeciw Rosji i Prusom w 1794 roku.

Kolejnym miejscem, wartym zobaczenia, jest przylegający do placu kościół i klasztor dominikanów. W środku świątyni podziwiać można koronowany obraz Matki Bożej Dzikowskiej. Od 2009 roku, na Placu Bartosza Głowackiego, zobaczyć możecie także kolorową fontannę, postawioną z okazji zakończenia modernizacji tarnobrzeskich wodociągów. Jest ona barwnym dopełnieniem rynku. Jedna z dysz została wykonana w kształcie ogromnej róży. Strumienie wody wylatujące z wodnego zbiornika zmieniają się i niemal tańczą dla swoich widzów. Najpiękniej fontanna wygląda wieczorem, gdy tworzy widowisko łączące wodę, światło i muzykę.

Żydowski Tarnobrzeg

tarnobrzeg atrakcje
Macewy na żydowskim cmentarzu. Fot. Shutterstock

Przed wybuchem II wojny światowej miasto zamieszkiwało prawie 4 tys. Żydów, którzy stanowili większość mieszkańców Tarnobrzega. Wojenna tragedia oraz emigracja m.in. do Stanów Zjednoczonych spowodowała, że po wojnie ludność tej narodowości praktycznie zniknęła. Do dziś pozostały jednak ślady świadczące o żydowskiej historii Tarnobrzega. Przy ulicy Szerokiej 15 znajduje się była synagoga. Budynek w latach 70. wyremontowano, dokonując wielu zmian i niszcząc stylowe wykończenie budynku. Obecnie to siedziba miejskiej biblioteki, a o swoim rodowodzie przypomina pamiątkowa tablica na ścianie. Po tarnobrzeskich Żydach pozostał również cmentarz przy ul. Marii Dąbrowskiej. Niestety w wyniku działań wojennych został on mocno zniszczony. Do dziś istnieją tylko 4 macewy oraz odbudowany w 1966 roku ohel – niewielki żydowski grobowiec.

Być może zainteresuje Cię także: Najciekawsze cmentarze żydowskie w Polsce. Miejsce zaklętej historii (Top 13)

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu

W Tarnobrzegu powstało muzeum, którego motywem przewodnim jest siarka – materiał wydobywany w regionie w ramach Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego. Placówka jest oddziałem Muzeum Historii Miasta Tarnobrzega i mieści się w zabytkowym budynku dawnego spichlerza z XIX wieku. Muzeum gromadzi ciekawe eksponaty związane z wydobyciem siarki m.in. okazy siarki rodzimej czy fragmenty maszyn wraz z dokumentacją techniczną. Na miejscu możemy również obejrzeć kolekcję mundurów górniczych, pamiątki oraz archiwalne fotografie. Na wycieczkę po muzeum koniecznie wybierzcie się z jednym z tutejszych przewodników. Posiadają oni dużą wiedzę i w ciekawy sposób przybliżą historię wydobycia siarki nie tylko w regionie, ale i w innych polskich ośrodkach siarkowych.

Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej – Tarnobrzeg atrakcje

Znajdujący się w Tarnobrzegu kościół dominikański Wniebowzięcia NMP powstał w latach 1693-1706. Jednak w 1907 roku został całkowicie przebudowany w stylu neobarokowym. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania miasta. Największy zabytek sanktuarium znajduje się w ołtarzu głównym. Jest to cudowny obraz Świętej Rodziny z XVI w., koronowany w 1904 roku. Obraz Matki Bożej Dzikowskiej znajdował się początkowo w kaplicy zamku Tarnowskich w Dzikowie i stąd jego nazwa. W 1678 roku dzieło sztuki przeniesiono do, wybudowanego przez właścicieli obrazu, drewnianego kościoła przy klasztorze dominikańskim. Korona z obrazu dwukrotnie została skradziona i dlatego dwukrotnie dokonano rekoronacji wizerunku. Trzeciej koronacji, w roku 1966, dokonał kard. Stefan Wyszyński.

Tarnobrzeskie ławeczki

Podczas zwiedzania Tarnobrzega warto odpocząć na jednej z dwóch wyjątkowych ławeczek, które upamiętniają ważne dla miasta osoby. Obie położone są na placu Antoniego Surowieckiego. Na pierwszej z ławeczek możecie usiąść obok Jana Słomki, który przez 40 lat był wójtem Dzikowa (obecnie dzielnicy Tarnobrzega). Był on również autorem Pamiętników Włościanina, z których możemy dziś czerpać wiedzę o tym jak żyło się w Tarnobrzegu na przełomie XIX i XX wieku.

Tuż obok Jana Słomki znajduje się druga ławeczka upamiętniająca profesora Stanisława Pawłowskiego. Był on odkrywcą tarnobrzeskich złóż siarki, które w dużym stopniu wpłynęły na rozwoju Tarnobrzega. Rzeźba przedstawia uczonego siedzącego na górze siarki, który w rękach trzyma pierwszą jej wydobytą bryłę.

Pałac Myśliwski – Tarnobrzeg atrakcje

W Mokrzyszowie, obecnej dzielnicy Tarnobrzega, zobaczyć możecie piękny XIX wieczny neogotycki Pałac Myśliwski. Znany jest również jako Pałac Mokrzyszowski, Pałac Szindlerów a także jako Dworek Myśliwski. Nie jest znana dokładna data budowy, ale szacuje się, że powstał przed rokiem 1853. Ten doskonale zachowany pałac jest przykładem neogotyckiej architektury romantycznej. Styl ten możecie zobaczyć zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, a także przyglądając się oryginalnej stolarce okiennej i drzwiowej. Oprócz dworku, na terenie Mokrzyszowa, zobaczyć możecie także oryginalne zabudowania folwarczne oraz dawny dom zarządcy posiadłości. Wszystko to znajdziecie spacerując po historycznym parku, obecnej dzielnicy Tarnobrzega.

Kościół św. Marii Magdaleny – Tarnobrzeg atrakcje

W Miechocinie, dzielnicy Tarnobrzega, znajduje się gotycki kościół rzymskokatolicki św. Marii Magdaleny. Jest to murowana świątynia, której początki sięgają czasów panowania księcia Henryka Sandomierskiego w latach 1132-1166. Po wejściu do kościoła warto przyjrzeć się najstarszej jego części, którą jest prezbiterium gotyckie z pięknym sklepieniem żebrowym, pochodzącym z XIV wieku. Podejrzewa się, że gotyckie prezbiterium powstało z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Cała budowla zbudowana jest z czerwonej cegły i od momentu powstania była wielokrotnie rozbudowywana. Zabytkowe prezbiterium połączone zostało z prostokątną nawą, która została ufundowana przez rodzinę Tarnowskich na początku XVIII wieku. W XVII wieku, w kościele działała słynna szkoła parafialna zwana Akademią Miechocińską.

Przeprawa promowa w Tarnobrzegu

Będąc w Tarnobrzegu i chcąc przedostać się na drugi brzeg Wisły, możemy zrobić to w nietypowy sposób. Na drodze nr 758 istnieje bowiem rzeczna przeprawa promowa, która łączy miasto ze znajdującą się po drugiej stronie wody Ciszycą. W trakcie II wojny światowej w Tarnobrzegu istniały trzy, zbudowane przez radzieckich żołnierzy, mosty, jednak zostały zniszczone przez napierający lód z wiosennych roztopów w 1945 roku. Obecnie, już od ponad 30 lat, przewozem zajmuje się ta sama prywatna firma, której właściciele, z racji częstych kontaktów, są mocno zżyci z lokalną społecznością. Prom kursuje codziennie, od godziny 6:00 do godzin wieczornych (w zimie krócej). Zabiera na pokład trzy auta osobowe, możliwy jest też transport rowerów. Jest to świetna atrakcja podczas odkrywania Tarnobrzega.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE