Tarnobrzeg to miasto w województwie podkarpackim, które do niedawna kojarzone było głównie z wydobyciem siarki. Jednak z roku na rok przybywa chętnych na odkrywanie zabytków i uroków tego nadwiślańskiego miasta. Tarnobrzeg atrakcje ma na najwyższym poziomie. Piękne zamki i pałace, muzea pełne największych dzieł sztuki oraz okazałe budowle sakralne to tylko niektóre z miejsc, które warto poznać. Odkryjcie z nami najciekawsze miejsca Tarnobrzega.

1Zamek Tarnowskich – obrazy Rembrandta, van Dycka czy Rubensa

Pałac Tarnowskich w Tarnobrzegu. Fot. Shutterstock

W Dzikowie, współcześnie dzielnicy Tarnobrzega, znajduje się zamek rodu Tarnowskich. Sięgająca XV wieku posiadłość była rezydencją hrabiów, dzięki którym obecne zbiory muzealne w Polsce posiadają sporo wartościowych eksponatów. Na przestrzeni lat gromadzili oni wiele dzieł sztuki malarskiej m.in. obrazy Rembrandta, van Dycka czy Rubensa. W ich posiadaniu znalazły się również dzieła literackie, m.in. rękopis Zemsty Fredry czy oryginalne Statuty Wiślickie Kazimierza Wielkiego. W XIX wieku na terenie posiadłości utworzono muzeum będące jedną z pierwszych tego typu instytucji w Polsce. Obecnie zamek kontynuuje swoje muzealne tradycje będąc siedzibą Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega. Odrestaurowano go w stylu przedwojennej rezydencji i udostępniono zwiedzającym. Oczywiście jego główną atrakcją pozostają bogate zbiory rodu Tarnowskich.

Zobaczcie także: Podkarpackie zamki – jedne z najpiękniejszych w Polsce (Top 8).

Poprzedni
Poprzedni artykułNajwyżej położone budynki w Polsce (Top 11 + bonus)
Następny artykułZorza polarna w Polsce – w ten weekend będzie można oglądać niezwykłe zjawisko
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here