Na ziemiach dzisiejszego woj. podkarpackiego stawiało swoje siedziby wiele znamienitych rodów, w tym Lubomirskich, Potockich, czy Krasickich. Pozostawili po sobie arcydzieła architektury wielu epok. W niektórych zamkach mieszczą się dziś imponujące muzea. Oto piękne podkarpackie (choć oczywiście nie wszystkie) zamki.

1Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie. Fot. Shutterstock

Zamek w Łańcucie to rezydencja magnacka, która gościła w swoich salach dwa znamienite rody. Mieszkali tu przedstawiciele rodzin Lubomirskich i Potockich.

Pierwotna rezydencja istniała od II połowy XVI w. Najpoważniejszą rozbudowę zaplanował wojewoda Stanisław Lubomirski. Zamek otoczono fortyfikacjami bastionowymi, które przysłużyły się m.in. podczas najazdu Szwedów. Zamek przejęli Potoccy. Przez lata, aż do zakończenia II wojny światowej to właśnie ten ród opiekował się obiektem.

Mimo poniesionych strat, zamek w Łańcucie może się poszczycić dobrze zachowanymi wnętrzami pełnymi cennych zbiorów. Na uwagę zasługują również zamkowe sale. Warto odwiedzić tamtejsze muzeum i przejść się dookoła zamku – w parku jest m.in oranżeria z 1802 roku, zameczek romantyczny z 1800 roku czy storczykarnia.

Czytaj więcej: Zamek w Łańcucie – warownia, której nie zdobyli Szwedzi

Poprzedni
Poprzedni artykułTarnowskie Góry i kopalnia srebra z listy UNESCO
Następny artykułŁódzkie – najciekawsze atrakcje w sercu Polski (Top 10)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here