UNESCO to jedna z najbardziej znanych organizacji na świecie, której celem jest współpraca międzynarodowa w dziedzinie kultury, sztuki i nauki. Niewiele osób jednak wie, że od 2003 roku istnieją również krajowe listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. UNESCO w Polsce może poszczycić się sporą ilością tradycji, zwyczajów i umiejętności, które napawają dumą i sprawiają, że nasz kraj jest wyjątkowy. Sprawdźcie jakie dziedzictwo kulturowe wyróżnia Polskę na świecie!

1Niematerialnie nie znaczy bez wartości!

Myśląc o UNESCO w Polsce od razu przed oczami mamy okazałe zamki, piękne zabytkowe kościoły czy starówki polskich miast. Jednak są także tradycje, które choć nie mają wartości materialnej są niezwykle ważne dla zachowania naszej narodowości i poczucia, że jesteśmy wyjątkowi. W 2003 roku w Paryżu sporządzono Konwencję UNESCO w sprawie ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Każdy kraj należący do organizacji ma obowiązek sporządzenia listy i ochronę dóbr, które nie mają wartości materialnej, jednak są bardzo ważne dla dziedzictwa kulturowego państwa. Przejawiają się one między innymi w następujących dziedzinach:

  • tradycje i przekazy ustne, w tym język jako nośnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego
  • sztuki widowiskowe
  • zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne
  • wiedza i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata
  • umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym

Dowiedź się więcej: Zabytki UNESCO w Polsce – duma naszego kraju.

Poprzedni
Poprzedni artykułNowe atrakcje 2022 – oto najbardziej wyczekiwane hity tego roku! (Nr 3 już działa!)
Następny artykułNajpopularniejsze polskie atrakcje 2021 – tego najczęściej szukaliście w sieci
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here