Tradycja wykonywania szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek. Jest to scena przedstawiająca narodziny Jezusa, gdzie zobaczycie świętą rodzinę, pasterzy, trzech króli, anioły i zwierzęta. W Polsce szopki bożonarodzeniowe stały się już tradycją i zobaczymy je w kościołach w wigilię Bożego Narodzenia. Przedstawiamy Wam najpiękniejsze, najbardziej znane i najstarsze szopki, które słyną na cały kraj.

1Szopki Krakowskie

Kraków może poszczycić się jedną ze słynniejszych zimowych tradycji, która każdego roku przyciąga tłumy mieszkańców i turystów. To właśnie tu od prawie 80 lat odbywa się Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa, którą podziwiać możecie w Pałacu Krzysztofory. W grudniu krakowianie tłumnie zbierają się w pierwszy czwartek miesiąca pod pomnikiem Adama Mickiewicza, aby po raz pierwszy ujrzeć konkursowe szopki. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 korowód szopek wyrusza wokół Rynku, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury. Szopki krakowskie to wyjątkowe dzieła, które będziecie mogli oglądać od 6 grudnia do 27 lutego na wystawie pokonkursowej.

Szopka krakowska to tradycyjna makieta przedstawiająca narodziny Jezusa, która odnosi się do smukłej, wielopoziomowej, wieżowej, bogato zdobionej budowli, skonstruowanej z lekkich, nietrwałych materiałów. Ciekawe i oryginalne na skalę światową jest to, że przedstawione w szopce sceny Bożego Narodzenia przeplatają się z elementami zabytkowej architektury Krakowa.

Wystawa pokonkursowa otwarta jest:

  • od 6 grudnia do 27 lutego
  • od wtorku do niedzieli od 9.00 do 18.00

Ceny biletów:

  • Bilet normalny – 14 zł
  • Bilet ulgowy – 10 zł

Zobaczcie także: Wioski Świętego Mikołaja i inne bożonarodzeniowe zakamarki w Polsce (Top 10)

Poprzedni
Poprzedni artykułCerkiew w Chotyńcu – jeden z najpiękniejszych skarbów architektury drewnianej
Następny artykułWiżajny – polski biegun zimna i lokalne przysmaki na rozgrzewkę
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here