Strona głównaTop 10Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe w Polsce – Nr. 5 jest największą w Europie!

Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe w Polsce – Nr. 5 jest największą w Europie!

Tradycja wykonywania szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek. Jest to scena przedstawiająca narodziny Jezusa, gdzie zobaczycie świętą rodzinę, pasterzy, trzech króli, anioły i zwierzęta. W Polsce szopki bożonarodzeniowe stały się już tradycją i zobaczymy je w kościołach w wigilię Bożego Narodzenia. Przedstawiamy Wam najpiękniejsze, najbardziej znane i najstarsze szopki, które słyną na cały kraj.

Szopki Krakowskie

Kraków może poszczycić się jedną ze słynniejszych zimowych tradycji, która każdego roku przyciąga tłumy mieszkańców i turystów. To właśnie tu od prawie 80 lat odbywa się Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa, którą podziwiać możecie w Pałacu Krzysztofory. W grudniu krakowianie tłumnie zbierają się w pierwszy czwartek miesiąca pod pomnikiem Adama Mickiewicza, aby po raz pierwszy ujrzeć konkursowe szopki. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 korowód szopek wyrusza wokół Rynku, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury. Szopki krakowskie to wyjątkowe dzieła, które będziecie mogli oglądać od 5 grudnia do 26 lutego na wystawie pokonkursowej.

Szopka krakowska to tradycyjna makieta przedstawiająca narodziny Jezusa, która odnosi się do smukłej, wielopoziomowej, wieżowej, bogato zdobionej budowli, skonstruowanej z lekkich, nietrwałych materiałów. Ciekawe i oryginalne na skalę światową jest to, że przedstawione w szopce sceny Bożego Narodzenia przeplatają się z elementami zabytkowej architektury Krakowa.

Wystawa pokonkursowa otwarta jest:

 • od 5 grudnia do 26 lutego
 • od wtorku do niedzieli od 10.00 do 18.00

Ceny biletów:

 • Bilet normalny – 18 zł
 • Bilet ulgowy – 14 zł

Zobaczcie także: Wioski Świętego Mikołaja i inne bożonarodzeniowe zakamarki w Polsce (Top 10)

Ruchoma szopka w Olsztynie pod Częstochową

Odwiedzając szopki bożonarodzeniowe musicie koniecznie zobaczyć miejsce nazywane Betlejemowo pod strzechą. Tak potocznie nazywa się olsztyńską (woj. śląskie) szopkę, w której znajduje się ponad 800 drewnianych figur. Wszystkie wykonane są ręcznie, a niemal połowa z nich jest ruchoma. Szopka mieści się w zabytkowej chałupie z XIX w., wchodzącej w skład śląskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Autorem instalacji jest Jan Wewiór, artysta-rzeźbiarz, który osobiście oprowadza gości po szopce i urozmaica zwiedzanie ciekawymi opowieściami i anegdotami. W szopce przedstawione są sceny biblijne oraz motywy z życia mieszkańców regionu. Między nimi wkomponowane są również epizody z historii Polski. Cała galeria jest wykonana z dużą dbałością o szczegóły i mieni się wieloma kolorami. Miejsce na pewno warte odwiedzenia przez cały rok!

Godziny otwarcia:

 • codziennie od 9.00 do 18.00

Ceny biletów:

 • 4 zł (dorośli i dzieci)

Szopka historyczna u Kapucynów w Warszawie

W samym sercu Starego Miasta, w najstarszym w Polsce zakonie kapucynów, ufundowanym przez Jana III Sobieskiego, znajduje się wyjątkowa szopka, chętnie odwiedzana przez dzieci i dorosłych. Szopki Bożonarodzeniowe, szczególnie te ruchome, wzbudzają spore zainteresowanie, nic więc dziwnego, że także ta warszawska przyciąga do siebie tłumy. Ruchomą szopkę, którą dziś możemy podziwiać w krypcie kościoła kapucyńskiego powstała w 1948 roku. Stworzyło ją dwóch braci kapucynów: Pius Janowski i Konrad Wyczawski. Szopka zachowała swój dawny charakter i nie ma w niej żadnej elektroniki. Działa dzięki złożonym systemie pasów, kół i przekładni napędzanych jednym silnikiem elektrycznym. Od czasu swego uruchomienia szopka działa nieprzerwanie każdego roku w okresie Bożego Narodzenia.

Szopka czynna będzie dla odwiedzających od 25 grudnia.

Ruchoma szopka w Wambierzycach

Wambierzyce, Ruchoma Szopka. Fot. Wambierzyce.pl

Wambierzyce nazywane są śląską Jerozolimą, ponieważ jest to miejsce chętnie odwiedzane przez pielgrzymki. Kalwaria składa się z około 100 drewnianych kaplic i kapliczek oraz 12 bram, z których pierwsze powstały w 1683 r. Jednak największą atrakcją Wambierzyc, zwłaszcza dla dzieci, jest ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Jest to najstarsza w Polsce ruchoma makieta przedstawiająca sceny narodzin Jezusa. Twórcą tego wyjątkowego i misternie wykonanego dzieła jest zegarmistrz Longinus Wittig i jego syn Hermann. Pierwsze elementy do szopki ojciec zaczął rzeźbić w 1850 r. aby przetrwać żałobę po śmierci swojej żony. Po jego śmierci dzieło kontynuował jego syn. Ta wyjątkowa szopka przedstawia także sceny niezwiązane z Bożym Narodzeniem: drogę krzyżową, rzeź niewiniątek, Świętą Rodzinę przy pracy, 12-letniego Jezusa w świątyni czy kopalnie węgla. Co ciekawe jako tło posłużyły śląskie pejzaże i budowle.

Godziny otwarcia:

 • 9.00 – 18.00 codziennie od maja do końca września
 • 10.00 – 16.00 codziennie od października do kwietnia
 • NIECZYNNE: 1 stycznia, Wielkanoc, 1 listopada, 25 grudnia

Ceny biletów:

 • 8 zł – normalny
 • 6 zł – ulgowy dla emerytów, rencistów i studentów
 • 4 zł – ulgowy dla dzieci i młodzieży od 3 do 18 lat

Szopka w Panewnikach – szopki bożonarodzeniowe

W dzielnicy Katowic – Panewnikach znajduje się największa w Europie szopka ołtarzowa zbudowana wewnątrz świątyni. Jest to szopka wznoszona co roku, w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w okresie Bożego Narodzenia przez zakonników i wiernych. Historia pierwszej szopki w katowickiej świątyni sięga 1908 roku, kiedy to zaraz po konsekracji bazyliki przez kardynała Georga Koppa, zakonnicy przygotowali pierwszą skromną stajenkę.

Dziś szopki z pewnością nie można nazwać skromną. Powierzchnia całej konstrukcji to 600 m kw. Szopka jest wysoka na 18 metrów i szeroka na około 32 metry. Zajmuje ołtarz główny i boczne nawy, a w samym sercu konstrukcji zobaczycie scenę narodzenia Jezusa. Oglądając to nadzwyczajne dzieło będziecie mieli około 350 elementów tworzących wyjątkową całość. Najstarsze ze znajdujących się w szopce figur (kobieta z dzbanem oraz dwaj pastuszkowie) liczą ponad 100 lat. Figury są drewniane, gipsowe i z masy żywicznej.

Szopka jest czynna każdego roku od 25 grudnia do pierwszych dni lutego.

Szopka we Wrocławiu – najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe w Polsce

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej ruchomej szopce bożonarodzeniowej, która znajdowała się we Wrocławiu, niestety w zeszłym roku została zamknięta z powodu jej złego stanu technicznego. Stojąca w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku szopka była dostępna dla wiernych przez cały rok. Jej historia jest wzruszająca i u wielu mieszkańców Wrocławia przywołuje miłe wspomnienia z dzieciństwa.

Stworzył ją nieżyjący już ks. Kazimierz Błaszczyk, duszpasterz głuchoniemych i niewidomych, dla których stworzył w 1967 roku pierwszą stajenkę. Co roku dodawał do niej nowe figurki, zabawki i lalki. To co różniło ją, od innych polskich szopek to to, że oprócz klasycznych figurek pasterzy czy zwierząt, można było zobaczyć mnóstwo zabawek, dzięki czemu miejsce to było szczególnie lubiane przez najmłodszych. Gdy gasło światło i zapalały się światełka szopki, wszystko nabierało magicznego charakteru: kręciły się karuzele i wiatraki, jeździła elektryczna kolejka, była tu nawet Myszka Miki wybijająca rytm na talerzach. Miejmy nadzieję, że to sentymentalne miejsce niebawem powróci do Wrocławia.

Dowiedźcie się więcej: Najsłynniejsza ruchoma szopka we Wrocławiu została zamknięta!

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE