Zamki i pałace arcybiskupów gnieźnieńskich‎, rezydencje biskupów krakowskich… Wiele mieliśmy w Polsce twierdz należących niegdyś do duchownych. Teraz zachowanych jest kilka, reszta pozostaje w ruinie. Gdzie się znajdują? Oto top 11 zamków biskupich w Polsce.

3Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Shutterstock

Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim został wybudowany w XIV wieku jako nowa siedziba biskupów warmińskich. Biskupi nadzorowali prace budowlane. Obecnie jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Stoi przy ujściu rzeki Symsarny do Łyny. Otoczony jest wciąż nawodnioną fosą. Składa się z zamku właściwego i oddzielonego od niego suchą fosą przedzamcza.

Poprzedni artykułNajbardziej rowerowe miasta w Polsce – zwiedzaj je na dwóch kółkach (Top 11)
Następny artykułW tych nadmorskich kurortach warto rezerwować wakacje już teraz (Top 9)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here