Strona głównaCiekawostkiKarp – tradycyjna, choć nie wiekowa, potrawa wigilijna

Karp – tradycyjna, choć nie wiekowa, potrawa wigilijna

Karp to potrawa, która na stałe wpisała się na listę wigilijnych specjałów. Choć wydawać by się mogło, że jest na naszych stołach od wieków, to historia jest zupełnie inna. Czy wiesz jak karp trafił na nasze świąteczne stoły oraz co symbolizuje ryba podczas wieczerzy wigilijnej? Mamy dla Was także przepis na pysznego karpia z pieczarkami, który na pewno zagości na Waszym tegorocznym wigilijnym stole.

Symbolika karpia na wigilijnym stole

Wigilia w Polsce to czas rodzinnych spotkań, pojednania i wiekowych tradycji. Potrawy znajdujące się na stołach nie są przypadkowe. Każda z nich skrywa w sobie symbolikę, która odgrywa w naszych domach duże znaczenie. Choć same potrawy różnią się w zależności od regionu Polski, to ich elementy są wspólne.

Przede wszystkim na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście dań. Symbolizują one dwunastu apostołów, a w niektórych regionach kraju także dwanaście miesięcy w roku. Potrawy powinny składać się z darów ziemi: z pola, lasu, wody i sadu. Dlatego właśnie podczas wieczerzy na stole goszczą dania z ryb, ziaren maku, zbóż, miodu oraz grzybów.

Karp i inne ryby, które goszczą na naszych stołach, mają znaczenie religijne. Są one symbolem chrześcijaństwa, chrztu i odradzania się życia. W wierzeniach ludowych ryby symbolizują płodność i narodziny nowego życia. Jeśli chcecie mieć gwarancję zdrowia i dostatku, to koniecznie skosztujcie ryby podczas tegorocznej wigilii. Jeśli dodatkowo tą rybą będzie karp to czeka Was siła i obfitość przez nadchodzący rok.

Tradycja rodem z PRL

Jeśli myślicie, że karp to potrawa, która ma wielowiekową tradycję na polskich stołach, to niestety musimy Was zmartwić. Karp trafił na wigilijną wieczerzę Polaków dopiero po wojnie. Tradycję tą zapoczątkował Hilary Minc, który w tamtym okresie był m.in. ministrem przemysłu i handlu oraz wicepremierem ds. gospodarczych.

Po wojnie, ze względu na ogromne zniszczenia floty bałtyckiej, Polska nie była w stanie zapewnić odpowiedniej ilości ryb morskich. Minc wprowadził w kraju nowe, niskie w utrzymaniu stawy hodowlane, które zarybiono karpiami. To sprawiło, że przy braku innych ryb, zaczęto na wigilię przyrządzać karpie. W ten sposób narodziła się nowa tradycja, która w wielu domach przetrwała do dziś.

Przepis na karpia z pieczarkami

karp
Karp fot. Shutterstock (3)

Przygotowaliśmy dla Was przepis na karpia z pieczarkami. Zachęcamy, aby zagościł na Waszych tegorocznych, wigilijnych stołach.

Składniki:

  • 1,5 kg karpia bez głowy i ości
  • 2 jajka
  • 1/2 szklanki mąki
  • 20 dag pieczarek
  • 10 dag masła
  • 4 łyżki oleju
  • sok z 1 cytryny
  • łyżeczka słodkiej papryki w proszku
  • sól
  • pieprz

Przygotowanie:

  • Karpia pokroić na 8 kawałków, usunąć największe ości i całość skropić sokiem z cytryny, doprawić solą i pieprzem.
  • Pieczarki pokroić w plastry i podsmażyć na łyżce masła. Dodać sól i pieprz.
  • Rybę zanurzyć w roztrzepanych jajkach a następnie w mące wymieszanej z papryką i smażyć z obu stron na rozgrzanym maśle wymieszanym z olejem.
  • Rybę ułożyć w naczyniu żaroodpornym i dodać pieczarki. Obłożyć wiórkami zimnego masła i piec około 15 minut.
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE