Strona głównaCiekawostkiBiebrzański Park Narodowy strawiony przez pożar. Ogromne straty przyrodnicze.

Biebrzański Park Narodowy strawiony przez pożar. Ogromne straty przyrodnicze.

W Niedzielę Wielkanocną w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł pożar. Okazuje się, że był to największy pożar od lat. Spłonęło prawie 200 hektarów terenu Parku Narodowego. Spłonęły siedliska ptaków i legowiska innych mieszkańców lasu.

Na swoim profilu na Facebooku, Biebrzański Park Narodowy informuje, że w pożarze zginęły siedliska ptaków: wodniczki, dubelta, podróżniczka, błotnika stawowego i łąkowego oraz rycyka. „Te rzadkie gatunki ptaków nie są spotykane w wielu miejscach naszego kraju, a dolina Biebrzy jest ich ostoją” – czytamy. Rozpoczął się okres lęgowy ptaków więc straty są ogromne.

Spłonęło prawie 200 hektarów łąk, lasów i nieużytków rolnych. Do gaszenia przyjechało dziewięć jednostek straży pożarnej. Wiał silny wiatr i ziemia oraz ściółka leśna były już mocno wysuszone więc ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Dopiero interwencja samolotu gaśniczego pomogła opanować żywioł.

Prawdopodobnie powodem katastrofy, oprócz suszy, było wypalanie traw w pobliżu Parku.

Przypominamy, że wypalanie traw jest nielegalne i podlega karze grzywny do 5 tysięcy złotych, a nawet karze pozbawienia wolności do 10 lat. Pomimo przepisów, w 2019 roku strażacy wyjeżdżali do gaszenia traw i nieużytków rolnych średnio co 9 minut.

Lasy Państwowe ostrzegają, że po bezśnieżnej zimie w lasach już panuje susza i należy zachować wszelką ostrożność w lesie i w pobliżu obszarów leśnych.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE