Po II wojnie światowej, gdy Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, powstały tu radzieckie garnizony. Były to często miasta-widma. Jednym z nich jest Borne Sulinowo. Jakie tajemnice skrywało? Przekonajcie się sami.
Lipie, Linde, Gross Born a może Borne Sulinowo?
Borne Sulinowo uzyskało prawa miejskie 1 października 1993 roku. Jednak jego historia jest znacznie dłuższa. Początkowo tereny te były zamieszkiwane przez Pomorzan a od XVI wieku osiedlili się tu Niemcy tworząc wieś o nazwie Linde, znaną też pod polską nazwą Lipie.
W 1936 roku tereny te wykupił rząd III Rzeszy i wysiedlił dotychczasowych mieszkańców. Stworzono tu nowe miasteczko o nazwie Gross Born, obok którego powstał poligon. Oficjalne otwarcie miało miejsce 18 sierpnia 1938 roku.
Na uroczystość przyjechał z Berlina Adolf Hitler. Borne Sulinowo stało się bazą stacjonowania czołgów, terenem ćwiczeń wojskowych oraz miejscem gdzie stworzono plan ataku na Polskę. W pobliskim Kłominie znajdował się obóz dla jeńców z Francji oraz Polski.
Miasto Widmo
Po II wojnie światowej, kiedy wojsko rosyjskie wkroczyło na teren Polski, Borne Sulinowo przestało istnieć na mapach. Oficjalnie był to teren leśny gdzie znajdowała się strefa zamknięta, do której wstęp mieli tylko wybrani. Do miasta ciężko było dojechać, bo nie prowadziły tu żadne drogi, a cały teren owiany był tajemnicą.
Nieoficjalnie Gross Born zmienił nazwę na Borne Sulinowo, w którym zamieszkiwało 50 tys osób. Byli to stacjonujący tu przez prawie 50 lat żołnierze Armii Czerwonej wraz ze swoimi rodzinami.
Oprócz domów mieszkalnych znajdowała się tu również szkoła, szpital, kino, teatr, sala koncertowa, dyskoteka i sklepy. Borne Sulinowo miało nawet lokalną telewizję, która transmitowała m.in. programy z Moskwy. Do miasta należało także ponad 18 tys. hektarów poligonu wojskowego.
Opuszczone miasto w Polsce
Borne Sulinowo zostało opuszczone przez wojska rosyjskie 12 października 1992 roku. Z dnia na dzień, miejscowość stała się dostępna dla wszystkich.
Do bloków mieszkalnych zaczęli wprowadzać się Polacy. Powojskowe zabudowania zaczęły spełniać funkcje administracyjne. W mieście zobaczyć można wiele opuszczonych budynków, które pełniły role magazynów, wartowni i miejsc zamieszkania stacjonujących tu żołnierzy. Borne Sulinowo swoim wyglądem do dziś przypomina radziecką bazę wojskową, która budzi lęk i niepokój.
Śladami Armii Czerwonej
Borne Sulinowo położone jest na malowniczym terenie, w samym środku nieskażonych przez człowieka lasów. Prawie pół wieku izolacji miasta ma jednak swoje minusy. Panuje tu ogromne bezrobocie. Od kilku lat głównym źródłem dochodów staje się dla mieszkańców turystyka. Borne Sulinowo przyciąga przede wszystkim swoją tajemniczą historią i tym, że było to opuszczone miasto w Polsce.
Dla odwiedzających przygotowano liczącą 13,5 km ścieżkę turystyczno-spacerową. Umieszczono na niej 21 obiektów wraz z tablicami zawierającymi historyczne zdjęcia i opisy. Do zobaczenia jest siedziba dowództwa garnizonu, kantyna oficerska, dawny szpital wojskowy oraz osiedle mieszkalne.
Borne Sulinowo przyciąga także miłośników spokoju. Oprócz pięknych lasów znajduje się tu jezioro, ścieżki rowerowe, wrzosowiska i przyjazne turystom gospodarstwa agroturystyczne.
Poznaj inne opuszczone miejsca w Polsce.