Mamy już w Polsce wysyp grzybów. Oczywiście nie wszędzie, a w niektórych miejscach. Prawdziwki, podgrzybki i koźlarze osiągają niebywałe rozmiary. Jeśli chcecie wiedzieć gdzie są grzyby, mamy dla Was podpowiedzi.
Największe okazy w Borach Dolnośląskich
Już w pierwszej połowie września w Borach Dolnośląskich wystąpił prawdziwy wysyp grzybów. Największe prawdziwki i podgrzybki znajdowane były blisko niemieckiej granicy. To już tradycyjnie jedno z lepszych z miejsc do zbierania grzybów.
Można znaleźć grzyby także w okolicach Wałbrzycha oraz w pasie od Wrocławia właściwie do samych Katowic. Pas ten obejmuje Opolszczyznę, która nieco niespodziewanie została zasypana grzybami. Na Śląsku i w Małopolsce także śmiało można się wybierać z nożykiem do lasu. W grzyby obfitują okolice Nowego Sącza. Kolejnym dobrym miejscem jest pas ciągnący się na północ, od Kielc do Skierniewic. Bardzo dużo grzybów jest też na północ od Poznania i w okolicy Kołobrzegu.
Gdzie szukać grzybów? Sprawdź na kolejnej stronie (MAPA występowania grzybów)
Mapa grzybów
Jeśli macie ochotę śledzić na bieżąco doniesienia o występowaniu grzybów, możecie to sprawdzać sami. Regularnie pojawiają się nowe i można je znaleźć tutaj: mapa grzybów.
Sezon jeszcze na dobre się nie rozkręcił i można się spodziewać kolejnych doniesień od grzybiarzy. Najlepiej na zbieranie grzybów zaplanować sobie końcówkę września, październik i listopad jeszcze przed przymrozkami.
Gdzie szukać jakich grzybów? Czytaj na kolejnej stronie.
Gdzie szukać jakich grzybów?
Są pewne sposoby na szukanie grzybów. Warto wiedzieć, że rosną one w określonym środowisku.
- Pod świerkami i sosnami szukajmy prawdziwków, czyli borowików szlachetnych, pojawiają się tam także podgrzybki.
- Maślaki lubią rosnąć pod sosnami i modrzewiami, szczególnie młodymi.
- Kurki znajdziemy w pobliżu sosen i świerków, ale czasami także pod drzewami liściastymi takimi jak dęby i buki.
- Grzyby zwane koźlarzami albo koźlakami znajdziemy w lasach brzozowych.
- Na leśnych polanach możemy natrafić na pieczarki łąkowe.
- W dobrze oświetlonych miejscach, np. na łąkach i przy leśnych duktach rośnie sowa, czyli czubajka kania.
- Pamiętajmy, że grzyb potrzebuje wilgoci i nieco czasu, by wyrosnąć, więc najlepiej wybierać się na grzyby rankiem po wilgotnej nocy (gdy jest mżawka i rosa) lub po deszczu.
A Wy wybraliście się już na grzyby? Pochwalcie się okazami. Sprawdźcie także: 6 szybkich przepisów na dania z grzybami