Strona głównaCiekawostkiJak stworzyć domową siłownię?

Jak stworzyć domową siłownię?

Domowa siłownia to marzenie wielu adeptów sportu. Dzięki niej można zaoszczędzić czas na dojazdy czy ćwiczyć o dowolnej porze, bez ryzyka trafienia na godziny szczytu na siłowni komercyjnej. Jednak budowa takiego miejsca powinna być procesem przemyślanym. Poniższy artykuł wyjaśni, jak stworzyć domową siłownię.

Sprzęt do cardio

Jest on absolutnie niezbędny, nawet dla osób nieuprawiających dyscyplin stricte wytrzymałościowych. Kulturystom czy trójboistom pomoże on w redukcji tkanki tłuszczowej po okresie „masy”, czy w dni aktywnej regeneracji. Jednak jaki sprzęt wybrać? Może tradycyjną bieżnię do chodzenia czy biegania? Jest to chyba najpopularniejsze cardio. Jednak osoby szczególnie masywne czy po urazach kolan powinny rozważyć coś innego.

Ergometr wioślarski jest także polecany osobom, którym zależy na wytrzymałości całego ciała. W jego przypadku pracuje każdy mięsień — natomiast bieganie czy rower angażują jedynie nogi. Ergometr, a także rower posiadają także inną ważną zaletę z perspektywy osób siłowych. Mięśnie nóg są używane na nich w pełnym zakresie ruchu. Co za tym idzie, nie dochodzi do tak zwanego adaptacyjnego skrócenia mięśni, jakie często powoduje bieganie. A ze skróconym mięśniem trudno o poprawne przysiady czy martwe ciągi.

Gryfy olimpijskie i talerze

Siłownia nie istnieje bez ciężaru. Nie może na niej zabraknąć gryfu olimpijskiego. Ma on 220 cm długości i waży dokładnie 20 kilogramów. Oczywiście należy uzupełnić go o talerze. Ich ilość dyktują ambicje siłowe danej osoby. Jeśli ktoś trenuje na siłowni w celu uzupełnienia treningu kolarskiego, raczej nie będzie potrzebował tyle ciężaru, co zawodowy trójboista. Warto też zadbać o obecność na siłowni najmniejszych talerzy, przeważnie jest to 1.25 kg. Dzięki nim możliwa jest regularna progresja ciężaru małymi kroczkami.

Akcesoria do ciężaru

Potrzebne będą także zaciski — dzięki nim talerze nie będą „wędrowały” po gryfie, stwarzając tym samym zagrożenie dla ćwiczącej osoby. Ważne są także stojaki na sztangę — bez nich niemożliwe jest odpowiednie podjęcie sztangi w celu wykonania przysiadów czy wyciskań żołnierskich. Wielu trenujących nie wyobraża sobie także siłowni bez ławki do wyciskania — ta jest osobnym urządzeniem z osobnym uchwytem na sztangę.

Ile to wszystko kosztuje?

Domowa siłownia nie jest rzeczą tanią. Jednak dla osób zainteresowanych wieloletnimi treningami może być bardziej opłacalna. Bowiem koszty karnetu opłacanego przez dekady mogą wielokrotnie przekroczyć koszty uczęszczania na siłownię komercyjną. Jednak można oszczędzić na domowej siłowni, nie odejmując z jakości absolutnie nic. Używany sprzęt fitness 2nd Life jest tańszy od produktów nowych. Jednocześnie w większości przypadków jest w stanie bardzo dobrym lub przynajmniej dobrym. Oferta jest uzupełniana na bieżąco, w zależności od tego, co chcą sprzedać osoby pozbywające się jakiegoś sprzętu. Niemniej regularne śledzenie oferty gwarantuje możliwość dokupienia przynajmniej części sprzętów do domowej siłowni mniejszym kosztem.

Artykuł sponsorowany

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE