Strona głównaTop 10Nierozwikłane polskie tajemnice – nasze Archiwum X

Nierozwikłane polskie tajemnice – nasze Archiwum X

Chcesz połączyć zwiedzanie Polski z dreszczykiem emocji i intelektualną rozrywką? Polskie tajemnice wciąż są nierozwiązane. Oto dowód, że jedno z najciekawszych państw świata to właśnie nasz kraj.

Tajemnicze kręgi na Kaszubach

Tajemne kręgi na Kaszubach
Tajemne kręgi na Kaszubach. Fot. Shutterstock

Anglia ma niezwykłe Stonehenge, a my swoje polskie tajemnice – kamienne kręgi na Kaszubach – w Węsiorach, Odrach, Leśnie (w samym sercu Kaszub), a także m.in. Grzybnicy (niedaleko Koszalina). Jakie było ich przeznaczenie? Do dziś pozostaje to wielką zagadką.

Prawdopodobnie zbudowali je Goci, ale nie brakuje innych teorii. Legenda głosi, że ułożyli je stolemowie, mityczne olbrzymy chcące zaludnić te ziemie.

W rzeczywistości prawda może być dużo bardziej prozaiczna, ale i tak cel i funkcja kręgów na Kaszubach nie jest do końca wyjaśniona.

Czytaj więcej: Kamienne kręgi na Kaszubach – polskie Stonehenge

Złoto Wrocławia

Zniszczony ratusz we Wrocławiu. 1945 r.
Zniszczony ratusz we Wrocławiu. 1945 r.

Jest rok 1944, sierpień, trwa II wojna światowa. Na rozkaz Hitlera, Festung Breslau ma się bronić do ostatniego żołnierza. Koniec 1944 roku lub początek 1945 r. Na miasto zmierza Armia Czerwona. Wśród palącego się na ulicach dobytku wrocławian, wśród przygotowywanych na ostrzał kamienic, Niemcy muszą podjąć decyzję – co zrobić z wielkim skarbem. 7 ton depozytów bankowych i cywilnych – złoto Wrocławia, trzeba gdzieś ukryć.

Kosztowności zostają bezpowrotnie wywiezione. Do dziś istnieje wiele teorii na temat miejsca ich ukrycia. Polskie tajemnice rzadko kiedy mają tyle tropów, co ta zagadka.

Czytaj więcej: Złoto Wrocławia – gdzieś w Sudetach leży wielki skarb

Muchołapka

muchołapka
Muchołapka. Fot. Magdalena Gałkiewicz, Shutterstock

W Ludwikowicach Kłodzkich nieopodal kompleksu Riese w okolicy Walimia, znajduje się tzw. Muchołapka. Leży na terenie byłej kopalni, a obok mieściła się w czasie II wojny światowej fabryka materiałów wybuchowych Nobel Dynamit AG. Czym jest konstrukcja? Według najprostszych tłumaczeń chłodnią kominową, ale teorii spiskowych (zahaczających nawet o ufologię i polskie tajemnice) nie brakuje. Dziś to część Muzeum Molke, gdzie prezentowany jest m.in. sprzęt wojskowy.

Krzywy las

krzywy las ma wygięte sosny
Polskie tajemnice – krzywy las. Fot. Shutterstock

Dlaczego krzywy las jest tak powykręcany? Jest kilka wersji, ale każda zakłada interwencję człowieka. Obok powyginanych sosen rosną takie całkiem proste. Inne gatunki drzew także nie wykazują anomalii.

To człowiek spowodował, że sosny wyginają się w charakterystyczny łuk. Pień można regulować tak, żeby kierował się w określony sposób. Na pewno istotny był kształt, jaki chciano uzyskać. Ale do czego miały służyć wygięte pałąki? Do budowy instrumentów, statków, mebli, broni? Tego nie wiadomo.

Czytaj więcej: Krzywy las – dlaczego ma wygięte drzewa?

Tajemne przejścia w zamku Czocha

komnata z łożem w zamku czocha
Sypialnia w zamku Czocha która ma łoże z rzekomą zapadnią, także kryje tajemne przejścia i polskie tajemnice. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Zamurowane sale w podziemiach Zamku Czocha pobudzają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów. Podobno ukryte są tam kosztowności właściciela zamku. Ernest Gütschow miał bowiem takie bogactwa, o jakich nie śniło się jemu współczesnym.

Skarby jego i innych właścicieli zostały rozkradzione. Szczególnie po wojnie cały zamek splądrowano łącznie z kuciem w ścianach. Odkryto kilkanaście tuneli prowadzących z komnaty do komnaty – na przykład z jadalni do alkowy. W całym zamku odnajdowano woreczki z diamentami. Poszukiwacze skarbów ściągali nawet drewniane kasetony w sali myśliwskiej.

No właśnie, kilkanaście tuneli już znamy. Ale wiemy, że dwa pozostały nieodkryte…

Czytaj więcej: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce

Diablak

babia góra czyli diablak
Polskie tajemnice kryje także Diablak. Fot. Shutterstock

Polska ma swój Trójkąt Bermudzki. Na najwyższym wniesieniu masywu Babiej Góry działy się rzeczy, które po dziś dzień trudno wyjaśnić w logiczny sposób. Z Diablakiem związanych jest wiele zdarzeń, od których ciarki przechodzą po plecach.

Dziś na szczycie można znaleźć jedynie rumowisko kamieni, jednak mrożące krew w żyłach historie czuć przez skórę. To właśnie w tych okolicach w niewyjaśnionych okolicznościach rozbiło się kilka samolotów – helikopter z dwoma pasażerami na pokładzie, samolot Polskich Linii Lotniczych lecący z Warszawy do Krakowa oraz mały prywatny samolot lecący z Poznania do Bratysławy.

Czytaj także: Nawiedzone miejsca w Polsce – 9 i 3/4 opowieści o duchach

Polskie tajemnice – Bursztynowa Komnata

Odtworzona bursztynowa komnata
Odtworzona Bursztynowa Komnata. Fot. Alexandra Lande, Shutterstock

To był przepiękny projekt – kompletny, przemyślany od A do Z. Piękny wystrój został zaprojektowany dla Fryderyka I i wykonany przez gdańskich mistrzów jubilerstwa i złotnictwa. Bursztyn to najcenniejszy skarb Bałtyku, a drogocenna Komnata warta była miliony – dziś jest właściwie bezcenna. Jej kopia, odtworzona w Carskim Siole i widoczna powyżej, kosztowała 11,5 mln dolarów. Bursztynowa Komnata jest do dziś symbolem zaginionego skarbu i uosabia polskie tajemnice.

Komnata istniała, była podziwiana i nie rozpłynęła się przecież w powietrzu. Gdzie jest?

Czytaj więcej: Bursztynowa Komnata – nierozwiązana zagadka zaginionego skarbu

Złoty pociąg

złoty pociąg
Złoty pociąg, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Mało które polskie tajemnice wzbudziły tyle sensacji ile złoty pociąg. Relacje na żywo z Wałbrzycha z poszukiwań składu kolejowego pełnego kosztowności pojawiały się w wielu zagranicznych relacjach. Nie tylko historycy i miłośnicy zagadek dali się porwać dyskusji, czy złoty pociąg rzeczywiście istnieje…

Wszystko rozgorzało przez dwójkę poszukiwaczy, która ogłosiła sensacyjne wieści: na 65. kilometrze linii kolejowej Wrocław – Wałbrzych znajduje się bocznica, a na niej opancerzony pociąg pełen kosztowności. I my go odkopiemy. Gdzie jest złoty pociąg?

Czytaj więcej: Złoty pociąg – czy naprawdę istnieje? (FILM)

Riese

muzeum riese olbrzym włodarz walim kompleks sztolni
Riese to kryptonim, pod którym kryje się więcej zagadek niż przypuszczasz… Fot. Shutterstock

Miały być tajną kwaterą Hitlera, czy może wielkimi magazynami złota i bogactw złupionych przez nazistów? A może prowadziły do zakładów zbrojeniowych, laboratoriów chemicznych i atomowych, gdzie toczyły się prace nad niemiecką cudowną bronią – Wunderwaffe?

Riese, czyli Olbrzym, to polskie tajemnice pod ziemią. Sieć podziemnych korytarzy w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Nikt nie zna ich przeznaczenia, a nawet dokładnej siatki. Nie wiadomo ile kilometrów korytarzy w okolicach Walimia, Jugowic, Rzeczki, Osówki.

Gdzie miały prowadzić? Czy okolice Walimia miały być połączone z zamkiem Książ?

– O tym się nie gadało – stwierdza lakonicznie Hieronim Grębowicz, przymusowy więzień kopiący tunele Riese. Każdy mógł być agentem. Za nieposłuszeństwo robotnicy byli bici. – Człowiek nie miał pojęcia co to było, a może i Niemcy nie wiedzieli – dodaje więzień. – Zastrzelić się nie wolno było. Nie było czym…

Tę zagadkę staramy się rozwikłać w tekście: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Polskie tajemnice – gdzie jest Młodzieniec?

portret młodzieńca rafael santi
Portret Młodzieńca autorstwa Rafaela Santi, Web Gallery of Art

Dama z Gronostajem Leonarda da Vinci pozostaje najcenniejszym obrazem w polskich zbiorach. Ale przed II wojną światową Dama miała poważnego konkurenta – Portret młodzieńca pędzla Rafaela Santi, który wraz z nią oraz z miłosiernym Samarytaninem zdobił posiadłość Czartoryskich w Puławach. Dziś Młodzieniec byłby dziełem najcenniejszym ze względu na fakt, że bezpowrotnie zaginął. Gdyby się odnalazł, byłoby to sensacją na skalę światową.

Portret młodzieńca jest bezcenny, a poszukiwaczy skarbów wciąż intryguje, jakie były jego losy. Tropy prowadzą na Dolny Śląsk…

Czytaj więcej: Portret młodzieńca – gdzie jest najcenniejszy zaginiony obraz w dziejach Polski?

Jakie polskie tajemnice zaintrygowały Was najbardziej?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE