Strona głównaCiekawostkiJezioro Hańcza – najgłębsze w Polsce

Jezioro Hańcza – najgłębsze w Polsce

Jezioro Hańcza to najgłębsze jezioro w Polsce ale także w Europie niżowej. Miejsce to skrywa w sobie bogactwo fauny, jego brzeg otacza wysoka i stroma skarpa a plaża pokryta jest rozległymi głazowiskami. Hańcza stała się także ulubionym miejscem płetwonurków, którzy odkrywają jego podwodny świat. Poznajcie to malownicze miejsce na Suwalszczyźnie.

Jezioro Hańcza – nie tylko najgłębsze

Jezioro Hańcza położone jest w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim. Jest najgłębszym jeziorem zarówno w Polsce jak i w całej środkowej części Niżu Europejskiego. Jego głębokość wynosi 108,5 m. Jest to jezioro rynnowe polodowcowe, które charakteryzuje się stromym brzegiem, pokrytym głazami oraz dużym nachyleniem dna.

Hańcza to także jedno z największych jezior na Suwalszczyźnie. Jego powierzchnia wynosi 311,4 ha. Także przejrzystość zbiornika wodnego jest godna uwagi. Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 2005 roku wody jeziora Hańcza zaliczają się do I klasy czystości a jego widoczność dochodzi do 6 metrów.

Bogactwo fauny

Jezioro leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. W całości jest objęte ochroną jako rezerwat przyrody Jezioro Hańcza. Brzegi Hańczy, które w większości są kamieniste, pozbawione są prawie całkowicie roślinności brzegowej. Ta, która znajduje się pod wodą, to rozległe podwodne łąki, gdzie podziwiać można gatunki roślin typowych dla wód czystych, przezroczystych i głębokich.

Na uwagę zasługuje fauna bezkręgowa jeziora Hańcza, a w szczególności, rzadko spotykane skorupiaki stenotermiczne (chłodnolubne) do których należą m.in.:

  • Pallasea quadrispinosa – skorupiak z rzędu obunogów (relikt polodowcowy)
  • Eurytemora gracilis – widłonóg, który w Polsce występuje tylko w jeziorze Hańcza (jest charakterystyczny dla rzek syberyjskich).

Również gatunki ryb są bardzo różnorodne. Spotkamy tu m.in.: sieję, sielawę, stynkę, węgorza, szczupaka oraz rzadkie chronione gatunki jak np. głowacz pręgopłetwy, który w jeziorach niżowych Polski spotykany jest tylko w Hańczy.

Podwodny świat

jezioro hańcza
Jezioro Hańcza fot. Shutterstock (4)

Hańcza stała się atrakcją dla miłośników nurkowania. Ze względu na to, że jezioro jest najgłębsze w Polsce, to świetne miejsce do poznawania podwodnego świata. Hańcza to także jedno z najczystszych zbiorników wodnych w Polsce co wpływa na dobrą widoczność podczas zanurzania się. Dodatkowo dno i brzegi pokryte są dużymi głazami narzutowymi (szczególnie zachodni brzeg), co oprócz czystej wody podnosi jego atrakcyjność.

Jeśli nie umiecie nurkować a lubicie spędzać aktywnie wolny czas, to warto wybrać się tu ze swoim rowerem. Przy jeziorze biegnie czerwona trasa rowerowa i niebieski szlak pieszy. Tutaj także wypożyczycie sprzęt wodny i będziecie mieli okazję poznać jezioro od zupełnie innej strony.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE