Strona głównaCiekawostkiZamek Świny – najstarsza prywatna twierdza i mistyczna biblioteka

Zamek Świny – najstarsza prywatna twierdza i mistyczna biblioteka

Zamek Świny zwany zamkiem Świnków, to najstarsza w Polsce twierdza prywatna, należąca do kasztelanii. Piękna posadowiona na wzgórzu forteca zachwyca do dziś. Choć to tylko ruiny, to jak malownicze! Przybliżamy historię pięknego zamku Świnków.

Zamek Świny – z rąk do rąk

zamek świny zamek świnków
Zamek w Świnach wznosi się ponad korony drzew. Fot. Shutterstock

Na początku na wzgórzu w pobliżu Bolkowa na Dolnym Śląsku wybudowano gród. Przyjmuje się że został zbudowany około 1100 roku. W XIII w. z grodu przekształcono go na zamek obronny, a następnie w XVII w. na mieszkalny. Zamek w Świnach przechodził z rąk jednego kasztelana do drugiego. Według źródeł pisanych w 1230 roku władał nim Tader, następnie Jaksa i Piotr ze Świn.

Bolko I Srogi w latach 70. XIII w. przekształcił zamek w Świnach w warownię obronną. Siedzibą kasztelanii został pobliski zamek w Bolkowie, do którego zresztą miał prowadzić tajemny podziemny tunel. Wtedy to zamkiem w Świnach zaczął rządzić rycerski ród Świnków.

Twierdza Świnków i mistyczna biblioteka

zamek świny zamek świnków
Zamek Świny. Fot. Jerzy Strzelecki, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Świnkowie (niem. Schweinichen) władali zamkiem aż do XVIII w. W połowie XIV w. rozbudowali warownię i wymienili elementy drewniane na murowane dodając wieżę i mur obwodowy. W późniejszych wiekach pojawiły się też budynek mieszkalny i kolejne elementy fortyfikacji takie jak bastion i most zwodzony, a następnie pałac.

Jedną z ciekawszych postaci z rodu Świnków był żyjący w XVII w. Johann Sigismund von Schweinichen. Za jego czasów zamek Świny zmienił się w renesansową rezydencję. Według historyków utrzymywał on kontakty z mistykami, alchemikami i różokrzyżowcami. Dzięki niemu działalność rozpoczęła biblioteka mistyczno-teofizyczna w Świnach i koło teozoficzne. Mistyk Jakub Boehme napisał tu w 1624 r. Posłanie do spragnionej i głodnej duszy. Był on jednym z mistrzów m.in. Angelusa Silesiusa (Anioł Ślązak był ważnym wrocławskim poetą epoki baroku).

Dalsze losy zamku Świnków

zamek świny zamek świnków
Zamek Świnków można podziwiać koło Bolkowa. Fot. Shutterstock

Zamek Świny rozwijał się pod okiem kolejnych władców z rodu, którego gałąź wymarła w 1702 roku. Warownię przejęła inna gałąź Świnków. Tak budowla przeczekała bez uszczerbku zarówno wojny husyckie jak i trzydziestoletnią. Dopiero podczas wojny siedmioletniej została zdewastowana. To wtedy Świnkowie oddali ją na licytację i pozbyli się jej na zawsze. Zamek w Świnach przejął ród Churschwandtów. Należał do niego pruski minister stanu. Ale pozostawił on twierdzę bez opieki, więc zamek podupadł. Wdowa po ministrze także pozbyła się go i przekazała swojej rodzinie. W końcu warownię odziedziczyli austriaccy hrabiowie Hoyos von Sprinzenstein. Do II wojny światowej forteca pozostawała w ich rękach

W czasie II wojny światowej zamek Świnków stał się magazynem samolotów Wehrmachtu. W późnych latach 50. zaczęła się renowacja zamku i prace archeologiczne. Współcześnie zamek w Świnach pozostaje w rękach prywatnych, a w 2008 roku świętowano jego 900-lecie i postawiono pomnik.

Jak dojechać do zamku w Świnach

zamek świny zamek świnków
Z zamku Świny pozostały jedynie dość dobrze zachowane ruiny. Fot. Shutterstock

Zamek Świnków znajduje się na Dolnym Śląsku na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. Z drogi numer 3 prowadzącej z Legnicy do granicy z Czechami w Lubawce, trzeba zboczyć w miejscowości Świny koło Bolkowa. Do drogi numer 3 można też dojechać z Wrocławia autostradą A4 i drogą numer 5. Oczywiście przy okazji koniecznie trzeba zobaczyć zamek Bolków!

Zamek Bolków – historia z muzyką w tle

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

  1. Pijany jak świnia, hm w zasadzie to teraz wszystko jasne! Świetne! 🙂 Byle się nie wgłębiać w to, dlaczego mamy nie kupować kota w worku 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

NAJPOPULARNIEJSZE